logo Foxconn 4Tech s.r.o.

IIoT jako významný prvek budoucího úspěchu výrobních firem

Řada průmyslových firem vidí díky ekonomickému růstu a globálnímu dynamickému prostředí za novými technologiemi alespoň částečné řešení neutěšeného stavu na trhu práce. Přes 95% z nich předpokládá, že využití průmyslového internetu věcí jim do budoucna pomůže uspět na trhu.

Průmyslový trh dnes hledá příležitosti vedoucí k vyšší efektivitě, kvalitě a zároveň úsporám, produktivitě a inovacím, které jsou buď vynucené legislativou, například v automobilovém průmyslu, žádané trhem nebo jako reakci na konkurenci.

Průzkumy v oblasti průmyslového IoT (Industrial Internet of Things - IIoT), například od Bsquare nebo IDC pojednávají sice o zámořském trhu, který má před českým a evropským často náskok, ale směle ji s mírnou rezervou lze promítnout i na český a evropský trh.

Téměř 86% amerických průmyslových firem se aktuálně zabývá nasazením IIoT do provozu a 84% z nich věří, že tato řešení významně zvyšují efektivitu podnikání.

Další zajímavá zjištění průzkumu:

Nadšení pro nové technologie a trendy je v průmyslu poměrně velké, ale realita často zaostává za přáním výrobních nebo finančních manažerů. Řada projektů je ve fázi příprav a řada firem teprve uvažuje, jak vhodně IIoT využít pro své potřeby.

I u firem, které již za sebou mají implementaci průmyslového internetu věcí, je připojeno v průměru 50% zařízení, technologií nebo procesů. To přináší velkou příležitost pro budoucí rozvoj a zároveň možné rozčarování z nedostatečných přínosů, které nelze naplno využít díky malé komplexitě řešení.

Na českém i mezinárodním trhu se v poslední době objevuje řada informací od velkých i středních firem, které investují do nových technologií ve spojení s IIoT a tím související automatizací v rámci iniciativy Průmysl 4.0.

Typy projektů, které jsou dnes nejčastěji zmiňovány:

Správa a využití velkých dat

Průmyslový internet věcí má významný dopad i do složitějších témat ve výrobě a dalších oborech. Řada firem se dnes začíná intenzivně zabývat tím, jak správně využít hromady dat, které má k dispozici.

Každým okamžikem vzniká exponenciální řadou obrovské množství dat, které není v lidských silách vyhodnotit. Pokročilé technologie umělé inteligence, strojovéhoho učení a prediktivní analýzy pomáhají správně sesbírat, roztřídit a vyhodnotit data, která pak mohou reálně podporovat rozhodování - zde bývají často velké rezervy.

Firmy se domnívají, že mají chytré technologie včetně IoT, ve skutečnosti ale pouze hromadí data bez jejich efektivního využití. Méně než polovina firem dnes aktivně využívá dat pro další analýzy nebo dokonce pro rozhodování v reálném čase.

Automatizace a Průmysl 4.0

Průmyslový internet věcí sebou přináší snadnější cestu k automatizaci. Není třeba kompletně měnit starší infrastrukturu, inteligenci jí dodají například IoT zařízení v podobě chytrých senzorů či levných embedovaných mikropočítačů připojených na jedné straně ke stávající technologii a na straně druhé k internetu.

Další významnou roli pak hraje platforma IIoT jako softwarový nástroj pro sběr a zabezpečenou komunikaci dat, správu IoT zařízení, autorizaci a autentikaci, pravidlově definované řízení toků zpráv, a dalšího.

Díky tomu pak lze postupně zavádět automatizaci od úplného základu až k plně autonomním systémům, které jsou schopné se v řadě případů samy rozhodovat a předávat informace potřebné pro řízení. Zjednoduší tak procesy a v řadě případů i omezí plýtvání výrobními prostředky a pomohou k úsporám.

Průmyslový internet věcí je doménou výrobních firem, které se podílí na adopci IIoT z 93%. Nemalý význam ale získávají další obory - petrochemický průmysl, logistika a energetika.

Proč je vlastně IIoT takový hit?

Řada firem hledá stále nové impulzy, které pomohou v dalším rozvoji a úspěchu na složitém a nepředvídatelném trhu. IIoT je téma, kterému rozumí IT i provozní manažeři a je pochopenou evolucí pro další rozvoj.

Pro 91% firem je IIoT vhodným nástrojem pro řízení provozu a stavu technologií, 24% řeší optimalizaci nákladů. Do budoucna jsou důležitými faktory pro další rozvoj IIoT automatizace (35%) a monitoring (29%).

Průmyslový internet věcí se stává obdobným hitem, jako byl před pár lety cloud computing. Dnes už je cloud vnímaný prakticky jako nezbytnost - před pár lety byl přitom ještě noční můrou řady IT manažerů.

V případě průmyslového internetu věcí lze očekávat obdobný nástup - od postupného seznamování a zavádění dílčích řešení až po komplexní přístup a běžný rutinní implementace.

Základem úspěchu však stále zůstává, zda firmy dokáží naplno využít potenciál nových technologií a neuváznou v půli cesty.

Článek Foxconn 4Tech s.r.o. ze dne středa 18. dubna 2018

Další články od Foxconn 4Tech s.r.o.