logo

CGAP rozšiřuje přístup k elektronickému bankovnictví těm nejchudším

Průlomové programy mobilního a elektronického bankovnictví poprvé umožňují chudým lidem od Keni až po Filipíny přístup k finančním službám. Nadace CGAP se zavazuje přinést v příštích třech letech tento inovativní přístup k dalším milionům lidí na celém světě.

Nadace Billa a Melindy Gatesových založila CGAP, nezávislou mikrofinanční skupinu se sídlem ve Světové bance a s grantem 6 milionů USD na podporu další fáze Technologického programu CGAP. Cílem tohoto programu je vyvinout škálovatelné mobilní a elektronické bankovnictví pro rozvojové země. Tento grant je dalším příspěvkem k hlavnímu grantu, který nadace poskytla v roce 2006, stejně jako financování CGAP. Kromě toho se Ministerstvo pro mezinárodní rozvoj Spojeného království (DFID) v březnu zavázalo příspěvkem 8 milionů GBP k účasti na Technologickém programu CGAP.

"Koncept funguje. Nyní nastal čas vyjít z laboratoře do hlavního proudu," řekl výkonný ředitel CGAP Tilman Ehrbeck. "Je zde obrovský potenciál pro inovativní distribuční kanály dosažitelné pro 2,7 miliard chudých lidí, kteří nemají přístup k cenově přijatelným finančním službám."

Technologický program CGAP si klade za cíl pomáhat řídit zvětšení rozsahu finančních služeb pro nejchudší obyvatele světa výrazným snížením transakčních nákladů. Program se zaměří na cílové trhy s cílem prokázat, jak bude takový systém fungovat v plném rozsahu, a zároveň zlepšit odborné znalosti a praktické zkušenosti pro zajištění efektivní práce systému.

Technologický program CGAP bude rovněž poskytovat poradenství vládám v oblasti předpisů pro zajištění vyváženého růstu a přiměřené ochrany zákazníků mobilního bankovnictví. Dále bude pomáhat při zapojení sítí sociálního zabezpečení a převodech plateb do sítí mobilního bankovnictví za účelem zajištění bankovních služeb pro chudé s cílem snáze využívat finanční služby pro spoření, platby účtů a dokonce pro uzavírání pojištění.

K dnešnímu dni CGAP poskytla finanční a technické poradenství pro více než tucet spuštění mobilního bankovnictví v Asii, Africe a Latinské Americe a provedla detailní hodnocení politiky ve 13 zemích.

"Jestliže chceme počáteční úspěch z omezených trhů přivést opravdu tak daleko a zpřístupnit jej lidem, pak budeme muset zajít mnohem dále v prezentaci jeho úspěšnosti, udržitelnosti a bezpečnosti pro všechny zúčastněné," řekl Ehrbeck.

Jen v roce 2009 proběhlo v rámci celého světa 120 iniciativ v oblasti elektronických peněz. Průzkum CGAP ukázal, že téměř 40% zákazníků bankovnictví bez poboček v rozvojových zemích dříve vůbec nemělo přístup k finančním službám. Průzkumníci CGAP zjistili, že bankovnictví bez poboček se rozvíjí pětkrát rychleji než tradiční mikrofinanční instituce. V oblasti transakcí s nízkou hodnotou, které obvykle provádějí chudí klienti, je o 38% levnější než tradiční banky. Podle CGAP je však třeba vykonat ještě mnoho práce. Je nutno vytvořit inovativní produkty pro spoření, pojištění a další služby využívající výhod bankovnictví bez poboček. To umožní poskytovat úplný soubor finančních služeb, které pomohou chudým lidem zlepšit život jejich rodin.

"Jedním z klíčových poznatků je, že k dosažení růstu je zapotřebí vytvořit správné obchodní modely a právní předpisy. Musí se zajistit, aby lidé spoléhající na bankovnictví bez poboček měli jistotu, že tyto služby jsou trvalé a bezpečné," řekl Manažer technologického programu CGAP Stephen Rasmussen.

Tento příspěvek dnes oznámila Melinda French Gates na Globálním fóru o spoření v Seattle ve Washingtonu. Je to součást nadační záruky 500 milionů dolarů na rozšíření přístupu ke spořicím účtům a zlepšení pomoci chudým lidem celého světa při vybudování finančního zabezpečení. Tento slib zahrnuje balík šesti grantů v celkové výši 40 milionů dolarů z nadační iniciativy "Finanční služby pro chudé" na podporu projektů a partnerství. Tyto projekty přinesou kvalitní a cenově dostupné spořicí účty a jiné finanční služby k domovním prahům chudých lidí v rozvojovém světě.

O CGAP

CGAP je nezávislé strategické a výzkumné středisko věnované rozšíření přístupu k finančním službám pro chudé lidi celého světa. Je podporováno více než 30 rozvojovými agenturami a soukromými nadacemi, které sdílejí společný cíl zmírnění chudoby. CGAP sídlí ve Světové bance a poskytuje informace o trhu, podporuje normy, vyvíjí inovativní řešení a nabízí poradenské služby vládám, poskytovatelům mikrofinancování, dárcům a investorům.

Článek ze dne 18. listopadu 2010 - čtvrtek

Další články od ITPOINT.CZ

iPad a iPhone se zpravodajstvím ČTK

CGAP rozšiřuje přístup k elektronickému bankovnictví těm nejchudším

Parental Bourder: čip pro dokonalou rodičovskou kontrolu přístupu na web

Psion Omnii: nová modulární mobilní počítačová platforma

EXACT IT Challenge a Avnet Team Challenge 2010 na horských kolech znají vítěze

miniCASTER: živé vysílání na webu s jakoukoli kamerou

Pro sportovce: Nike+ GPS App pro iPhone i iPod touch

PosAm je dodavatelem nejvýznamnějšího evropského projektu eHealth

Nová verze klientů NCP IPsec Clients pro OS Juniper je v prodeji

Kindle, elektronické čtečka knih láme rekordy prodeje na Amazon.com

Internetové adresy IPv4 budou vyčerpány za méně než 1 rok

Širokopásmový přístup k internetu pro cestující za letu

3D technologie od RealD pro 200 evropských kinosálů

Strategická aliance mezi Juniper Networks a NCP Engineering

Doménová jména s diakritikou IDN.tel

RAW program aktuálně pro Telecom Italia Mobile, O2, Proximus a Optus

Východní Evropa přebírá kontrolu nad VoIP

Státní správa v mobilu

Google Book Search, vedle nezměrných výhod nese i riziko porušování autorských práv

Aplikace My.tel pro operační systém Android, zdarma na e-shopu Android Market

Sensormatic Ultra Tag, senzomatické štítky ochrání zboží před zloději

AMPRER 2010 se blíží

Telnic spouští registraci doménových jmen s diakritikou v šestnácti jazycích

Corporate Software Inspector 4.0 byl integrován do aplikací Microsoft

Nová řada skenerů KODAK i4000 je přeborníkem v procesu snímání dokumentů

EtherHaul zvýší výkon sítě a sníží provozní náklady až o 80 %

Mini Seedcamp

Konvergence, naděje pro telekomunikační průmysl

Laserové útoky na civilní letadla v Praze Ruzyni