logo

Dohoda o copyrightu zajistí dostupnost miliónů knih online

Organizace Authors Guild (Sdružení autorů), Association of American Publishers (AAP, Asociace amerických vydavatelů) a společnost Google oznámili přelomovou dohodu o vyrovnání jménem široké skupiny autorů a vydavatelů z celého světa, která by mohla rozšířit přístup ke knihám chráněným copyrightem a dalším písemnostem ze sbírek mnoha významných amerických knihoven zapojených do projektu Google Book Search.

Dohoda, které se dosáhlo po dvou letech jednání, vyřešila skupinovou žalobu vznesenou autory knih, organizací Authors Guild a rovněž samostatné soudní spory vznesené pěti velkými vydavatelstvími jménem členství v AAP. Skupinová žaloba podléhá schválení amerického okresního soudu pro Jižní okres státu New York.

Z dohody by měli mít prospěch čtenáři i výzkumní pracovníci, měla by zlepšit možnosti autorů a vydavatelů distribuovat svůj obsah v digitální formě díky významnému rozšíření online přístupu ke svým dílům prostřednictvím Google Book Search, který představuje ambiciózní úsilí poskytnout prohledávání obsahu miliónů knih prostřednictvím Internetu. Dohoda potvrzuje práva a zájmy vlastníků copyrightů, poskytuje jim efektivní prostředek kontroly, jak je jejich duševní vlastnictví používáno online a umožňuje jim přijímat kompenzaci z online přístupu k těmto dílům.

Pokud bude schválena soudem, smlouva by měla poskytnout :

Podle této dohody poskytne Google platby ve výši celkem 125 milionů dolarů. Tyto peníze budou použity na vytvoření Registru knižních práv (Book Rights Registry), vyřešení stávajících nároků autorů a vydavatelů a úhradě právních poplatků. Toto vyrovnání řeší skupinovou žalobu Authors Guild v. Google podanou 20. září 2005 organizací Authors Guild a některými autory, a spor iniciovaný 19. října 2005 pěti velkými vydavateli a členy Asociace amerických vydavatelů. Tyto soudní spory napadly plán společnosti Google digitalizovat, prohledávat a zobrazovat výstřižky z knih chráněných copyrightem a sdílet digitální kopie s knihovnami bez výslovného souhlasu vlastníků copyrightu.

Celosvětoví vlastníci amerických copyrightů mohou svá díla registrovat v Registru knižních práv (Book Rights Registry) a získávat kompenzace z institucionálních předplatných, prodeje knih, příjmy z reklamy a dalších možných modelů zisku a rovněž na platbu v hotovosti, pokud již jejich díla byla digitalizována.

Knihovny univerzit v Kalifornii, Michiganu, Wisconsinu a Stanfordu poskytly příspěvek k tomuto vyrovnání a očekává se, že se budou účastnit tohoto projektu, včetně zajištění dostupnosti svých sbírek. Současně s tím bude mnoho dalších amerických knihoven, které v současnosti spolupracují se společností Google, pokračovat ve svém úsilí udržet a poskytnout přístup ke knihám, což hrálo kritickou roli při dosahování této dohody a prostřednictvím jejich očekávané účasti, zajistit ještě větší přístupnost knih pro studenty, vydavatele a výzkumné pracovníky v USA. V budoucnu se očekává účast dalších amerických knihoven v tomto projektu.

Uživatelé Google Book Search v USA budou moci využívat a kupovat produkty a služby nabízené v rámci tohoto projektu. Pro uživatele mimo USA se možnosti Google Book Search nezmění, pokud nabízení takovýchto produktů a služeb neschválí držitel práv k nějaké knize.

"Je těžké napsat knihu a ještě těžší je dostat za to zaplaceno," řekl Roy Blount Jr., prezident Authors Guild. "Jako čtenář a výzkumník budu nadšen, když budu moci ze své místní knihovny prohlížet sbírky největších světových knihoven. Jako autor - ano, očekáváme peníze, když lidé používají naše dílo. Tato dohoda tomu dává smysl."

"Toto historické vyrovnání je vítězstvím pro každého," řekl Richard Sarnoff, předseda Association of American Publishers. "Z našeho pohledu vytváří tato dohoda inovativní rámec pro používání materiálu chráněného copyrightem ve stále digitalizovanějším světě, slouží čtenářům, kterým poskytuje širší přístup k ohromné zásobě těžko dostupných knih, a přispívá vydavatelské komunitě vytvořením atraktivního komerčního modelu, který nabídne sledování i výběr pro držitele práv."

"Posláním Google je organizovat informace z celého světa a zajistit jejich univerzální dostupnost a užitečné využívání. Dnes, společně s autory, vydavateli a knihovnami, jsme dokázali udělat velký skok v tomto úsilí," řekl Sergey Brin, spoluzakladatel a technologický prezident společnosti Google. "Přestože je toto vítězství skutečnou výhrou pro každého z nás, skuteční vítězové jsou všichni čtenáři. Ohromné bohatství znalostí, které leží v knihách po celém světě, bude nyní na dosah ruky."

Členy skupiny jsou autoři (podskupina autorů) a vydavatelé (podskupina vydavatelů), včetně jejich dědiců a nástupců, knih a jiných písemných materiálů chráněných americkým právem copyrightu.

Telekonference pro média byla pořádána v úterý 28. října 2008 v 10:30 EST. Pro účast mohli novináři v USA volat číslo +1-877-340-7913 a novináři z jiných zemích číslo +1-719-325-4845. Operátorovi sdělte, že se chcete připojit k volání "Authors, Publishers and Google".

Authors Guild

Authors Guild, zastupující více než 8.000 autorů, je největší národní organizace publikujících autorů a přední advokát spravedlivé kompenzace, účinné ochrany autorských práv a svobodného vyjadřování.

Association of American Publishers (AAP)

AAP (Asociace amerických vydavatelů) je národní profesní organizace pro vydavatele knih v USA. Více než 300 členů AAP zahrnuje většinu nejvýznamnějších komerčních vydavatelů v USA a rovněž menší a neziskové vydavatele, univerzitní nakladatelství a vědecké společnosti. Členové AAP publikují vázané i brožované knihy ze všech oblastí, vzdělávací materiály pro základní, sekundární a profesionální trhy, vědecké časopisy, počítačový software a elektronické produkty a služby. Mezi nejvyššími prioritami Asociace jsou ochrana práv k duševních vlastnictví ve všech médiích, ochrana práva na čtení a vydavatelská svoboda doma i v zahraničí, podpora četby a gramotnosti.

O společnosti Google Inc. a programu Google Book Search

Inovativní technologie hledání Google každý den spojují miliony lidí po celém světě s informacemi. Služba Google Book Search byla spuštěna v roce 2004 a dnes umožňuje fulltextové prohledávání více než milionu knih online. Více než 20.000 vydavatelů a 29 knihoven po celém světě v současnosti spolupracuje s Google na uvádění svých knih na trh prostřednictvím této služby. Sídlo Google je v Silicon Valley a zastoupení společnosti v Americe, Evropě a Asii.

Článek ze dne 30. října 2008 - čtvrtek

Další články od ITPOINT.CZ

Vstup na konferenci ISI 2022 1 + 1 zdarma

O práci s daty a datové analytice na KPMG Data Festivalu

Datové schránky bez žádosti automaticky pro OSVČ i fyzické osoby

Darovaná IT technika pomáhá ve vzdělávání potřebných dětí

Český rozhlas rozšiřuje pokrytí DAB+ vysílání

Ransomware ve zdravotnictví - MZ radí jak na prevenci i co dělat při napadeni

Digitální navigace pomáhá cestujícím v orientaci na Letišti Praha

Bez cestovky na Kubě s českým průvodcem

John Mattone v Praze - TOP událost roku v oblasti Leadership Development

Tvořivé myšlení zaměstnanců ovlivnilo návrh nových prostor pro IT HUB skupiny NN v Praze

Úniky citlivých dat z EET ohrožují malé firmy i velké řetězce

Volební program Pirátů ve virtuální realitě

Vliv technologií na společnost a myšlení - co všechno snese náš mozek?

Jen zálohovat dnes už nestačí, využití dat vyžaduje moderní řešení

Projekt SenseNet pomůže se zlepšením ovzduší na Ostravsku

eM Client - e-mailový klient pro efektivní komunikaci s moderním a intuitivním rozhraním

Babišova účtenková loterie odstartuje v polovině roku 2017

Doručování pomocí dronů je možné - ověřeno v praktickém testu

Mall.cz otestuje doručování zásilek dronem

Mobilní aplikace pro vzdělávání českých zdravotníků

Mediestetik jako první v ČR zavádí mobilní aplikaci pro klinickou medicínu

Samoobslužná firemní telefonie

Zajímavé gastro mobilní aplikace

Tonery a inkoustové náplně do tiskáren lze nakoupit online

Víte, kde pořídit levné a kvalitní tonery?

Moderní mobilní telefony a jejich výtečné vlastnosti

Pronájem e-shopu - Prodávejte ostošest

Vánoční hity v elektronice

Prohlášení MV k vypovězení memoranda o spolupráci na rozvoji elektronizace veřejné správy

Virtuální prohlídka Mezinárodní kosmické stanice ISS

O2 má podle průzkumu Ipsos nejlepší mobilní internet

ICT zakázky v hledáčku NKÚ pro rok 2015

WiFi zdarma na prodejnách Hornbach

Implementace strategie digitálního vzdělávání pomůže vytvořit nová pracovní místa

Radioteka.cz - internetový obchod Českého rozhlasu

Globální inovativní IT centrum MSD v Praze

Nezávislý kalkulátor cen energií

Outsourcing Solution nabízí pomoc firmám postiženým povodněmi

Oprava zdarma výpočetní techniky lidem postiženým záplavami

Likvidace následků povodní s podporou ZmapujTo.cz

Cryptosmart pro šifrované mobilní volání, data i SMS

Stavební vyhláška magistrátu omezuje rozvoj rychlého internetu v Praze

TV Noe zařazena do pražské regionální sítě Prague Digital TV

eCall zajistí tísňové volání v nouzi na linku 112

Robot NAO pomáhá dětem s autismem

Superúředníci a nový systém registru vozidel spolu nesouvisí

Performics: výkonnostní marketingová agentura vstupuje na český trh

Nuance aplikace pro přepis mluvené řeči do textového formátu s podporou češiny

Mobilní řešení: sekce itpoint.cz zaměřená na M2M služby hledá dodavatelského partnera

Spotřebitel.net podá hromadné trestní oznámení na Livemobil.cz