logo

Dohoda o copyrightu zajistí dostupnost miliónů knih online

Organizace Authors Guild (Sdružení autorů), Association of American Publishers (AAP, Asociace amerických vydavatelů) a společnost Google oznámili přelomovou dohodu o vyrovnání jménem široké skupiny autorů a vydavatelů z celého světa, která by mohla rozšířit přístup ke knihám chráněným copyrightem a dalším písemnostem ze sbírek mnoha významných amerických knihoven zapojených do projektu Google Book Search.

Dohoda, které se dosáhlo po dvou letech jednání, vyřešila skupinovou žalobu vznesenou autory knih, organizací Authors Guild a rovněž samostatné soudní spory vznesené pěti velkými vydavatelstvími jménem členství v AAP. Skupinová žaloba podléhá schválení amerického okresního soudu pro Jižní okres státu New York.

Z dohody by měli mít prospěch čtenáři i výzkumní pracovníci, měla by zlepšit možnosti autorů a vydavatelů distribuovat svůj obsah v digitální formě díky významnému rozšíření online přístupu ke svým dílům prostřednictvím Google Book Search, který představuje ambiciózní úsilí poskytnout prohledávání obsahu miliónů knih prostřednictvím Internetu. Dohoda potvrzuje práva a zájmy vlastníků copyrightů, poskytuje jim efektivní prostředek kontroly, jak je jejich duševní vlastnictví používáno online a umožňuje jim přijímat kompenzaci z online přístupu k těmto dílům.

Pokud bude schválena soudem, smlouva by měla poskytnout :

Podle této dohody poskytne Google platby ve výši celkem 125 milionů dolarů. Tyto peníze budou použity na vytvoření Registru knižních práv (Book Rights Registry), vyřešení stávajících nároků autorů a vydavatelů a úhradě právních poplatků. Toto vyrovnání řeší skupinovou žalobu Authors Guild v. Google podanou 20. září 2005 organizací Authors Guild a některými autory, a spor iniciovaný 19. října 2005 pěti velkými vydavateli a členy Asociace amerických vydavatelů. Tyto soudní spory napadly plán společnosti Google digitalizovat, prohledávat a zobrazovat výstřižky z knih chráněných copyrightem a sdílet digitální kopie s knihovnami bez výslovného souhlasu vlastníků copyrightu.

Celosvětoví vlastníci amerických copyrightů mohou svá díla registrovat v Registru knižních práv (Book Rights Registry) a získávat kompenzace z institucionálních předplatných, prodeje knih, příjmy z reklamy a dalších možných modelů zisku a rovněž na platbu v hotovosti, pokud již jejich díla byla digitalizována.

Knihovny univerzit v Kalifornii, Michiganu, Wisconsinu a Stanfordu poskytly příspěvek k tomuto vyrovnání a očekává se, že se budou účastnit tohoto projektu, včetně zajištění dostupnosti svých sbírek. Současně s tím bude mnoho dalších amerických knihoven, které v současnosti spolupracují se společností Google, pokračovat ve svém úsilí udržet a poskytnout přístup ke knihám, což hrálo kritickou roli při dosahování této dohody a prostřednictvím jejich očekávané účasti, zajistit ještě větší přístupnost knih pro studenty, vydavatele a výzkumné pracovníky v USA. V budoucnu se očekává účast dalších amerických knihoven v tomto projektu.

Uživatelé Google Book Search v USA budou moci využívat a kupovat produkty a služby nabízené v rámci tohoto projektu. Pro uživatele mimo USA se možnosti Google Book Search nezmění, pokud nabízení takovýchto produktů a služeb neschválí držitel práv k nějaké knize.

"Je těžké napsat knihu a ještě těžší je dostat za to zaplaceno," řekl Roy Blount Jr., prezident Authors Guild. "Jako čtenář a výzkumník budu nadšen, když budu moci ze své místní knihovny prohlížet sbírky největších světových knihoven. Jako autor - ano, očekáváme peníze, když lidé používají naše dílo. Tato dohoda tomu dává smysl."

"Toto historické vyrovnání je vítězstvím pro každého," řekl Richard Sarnoff, předseda Association of American Publishers. "Z našeho pohledu vytváří tato dohoda inovativní rámec pro používání materiálu chráněného copyrightem ve stále digitalizovanějším světě, slouží čtenářům, kterým poskytuje širší přístup k ohromné zásobě těžko dostupných knih, a přispívá vydavatelské komunitě vytvořením atraktivního komerčního modelu, který nabídne sledování i výběr pro držitele práv."

"Posláním Google je organizovat informace z celého světa a zajistit jejich univerzální dostupnost a užitečné využívání. Dnes, společně s autory, vydavateli a knihovnami, jsme dokázali udělat velký skok v tomto úsilí," řekl Sergey Brin, spoluzakladatel a technologický prezident společnosti Google. "Přestože je toto vítězství skutečnou výhrou pro každého z nás, skuteční vítězové jsou všichni čtenáři. Ohromné bohatství znalostí, které leží v knihách po celém světě, bude nyní na dosah ruky."

Členy skupiny jsou autoři (podskupina autorů) a vydavatelé (podskupina vydavatelů), včetně jejich dědiců a nástupců, knih a jiných písemných materiálů chráněných americkým právem copyrightu.

Telekonference pro média byla pořádána v úterý 28. října 2008 v 10:30 EST. Pro účast mohli novináři v USA volat číslo +1-877-340-7913 a novináři z jiných zemích číslo +1-719-325-4845. Operátorovi sdělte, že se chcete připojit k volání "Authors, Publishers and Google".

Authors Guild

Authors Guild, zastupující více než 8.000 autorů, je největší národní organizace publikujících autorů a přední advokát spravedlivé kompenzace, účinné ochrany autorských práv a svobodného vyjadřování.

Association of American Publishers (AAP)

AAP (Asociace amerických vydavatelů) je národní profesní organizace pro vydavatele knih v USA. Více než 300 členů AAP zahrnuje většinu nejvýznamnějších komerčních vydavatelů v USA a rovněž menší a neziskové vydavatele, univerzitní nakladatelství a vědecké společnosti. Členové AAP publikují vázané i brožované knihy ze všech oblastí, vzdělávací materiály pro základní, sekundární a profesionální trhy, vědecké časopisy, počítačový software a elektronické produkty a služby. Mezi nejvyššími prioritami Asociace jsou ochrana práv k duševních vlastnictví ve všech médiích, ochrana práva na čtení a vydavatelská svoboda doma i v zahraničí, podpora četby a gramotnosti.

O společnosti Google Inc. a programu Google Book Search

Inovativní technologie hledání Google každý den spojují miliony lidí po celém světě s informacemi. Služba Google Book Search byla spuštěna v roce 2004 a dnes umožňuje fulltextové prohledávání více než milionu knih online. Více než 20.000 vydavatelů a 29 knihoven po celém světě v současnosti spolupracuje s Google na uvádění svých knih na trh prostřednictvím této služby. Sídlo Google je v Silicon Valley a zastoupení společnosti v Americe, Evropě a Asii.

Článek ze dne 30. října 2008 - čtvrtek

Další články od ITPOINT.CZ

Level 3 rozšiřuje platformu služeb Vyvx v Evropě

Trestní oznámení na organizátora soutěže Shop roku 2008

PCCW Global získala prestižní ocenění v soutěži World Communication Awards

Jednoduché řešení pro automatické zobrazování reklamy na internetu

ShopCentrik využívají dvě ze tří nejlepších firem roku 2008

Informační kampaň digitalizace startuje

Level 3 rozšiřuje svou nabídku online služeb pro NHL

Výroba elektronických pasů zahájena

Hotels.com spouští jazykově lokalizované webové stránky v šesti východoevropských zemích

Na nepřehlednost stránek si nejvíc stěžují uživatelé inernetu

STOP mezibankovním platebním transakcím s nesolventními bankami

Vladimír Mařík nastoupil na pozici Key Account Managera EMPIRE

NetDirect představuje inovovanou verzi systému ShopCentrik

MyHeritage a FamilyTreeDNA vytvářejí partnerství

Hurricane Electric představuje bezplatnou certifikaci pro internetový protokol verze IPv6

Internetový festival populární hudby spojí Evropu

PDLN je mezinárodních síť databází a licencí byla vytvořena v Bruselu

On-line slevy pro studenty a mládežníky na Chytrepalice.cz

Czech-American TV Czech Branch požádala o granty na nové projekty

Cobra mění komunikaci na moři s technologií Bluetooth

Nová generaci produktů pro standard IP-DECT

TV Banka od EMPIRE

Mphone a nové mobilní tarify

Dohoda o copyrightu zajistí dostupnost miliónů knih online

Level 3 rozšiřuje svou kapacitu sítí pro doručování obsahu v Asii

Univerzita Rowan ověřila nový převratný energetický zdroj společnosti BlackLight

Comfor hlásí další růst prodejní sítě v roce 2008

Ročenka českého a slovenského obchodu 2008

CCF zavedla jednotný postup certifikace zařízení CDMA po celém světě

T-Mobile využije technologii od VoiceObjects při integraci mobilních a hlasových samoobslužných kanálů

DataCore rozšiřuje virtualizační úsilí do České republiky

Visual Connection spojuje síly s KIT digital

Válka o ovládnutí českého televizního satelitního trhu ?

Nové e-commerce řešení Ingram Micro pro IT prodejce

Výhodné pronájmy tiskáren Lexmark

SATdsl-Connect

SMARAGD 4.0 je sofware pro potírání finanční kriminality

Spojení MyHeritage a Kindo vytvoří nejlepší místo na internetu pro rodiny

Konftel představila moderní přístroj pro telefonické konference přes internet

Poradní skupina pomoci chudým CGAP podpoří trh, který by měl do roku 2012 oslovit 25 milionů lidí

WebExpo 2008

Teledata Networks uzavřela přístupovou síť nové generace

Nejcennější evropskou značkou je Nokia

Nová náhlavní Bluetooth sada pro profesionály v pohybu

T-Mobile si pro svou mobilní televizní platformu zvolil SafeBSF od SafeNet

Více možností sázení pro mobilní uživatele

Global Payments koupila ZAO United Card Service

Mezinárodní konference o jazyku XBRL

Internetový obchod Overstock.com otevírá své brány zákazníkům ze zahraničí

iPhone 3G