logo

Intel našel nové české IT talenty

Porota soutěže Intel Innovation Contest nejlépe ohodnotila projekt, který se zabývá využitím počítačových technologií a navrhuje, jak zlepšit informační vzdělanost v Česku. Další oceněný projekt se zaměřuje na zlepšení komunikace mezi vysokoškolskými studenty a vyučujícími. Na školství se zaměřuje i poslední oceněný projekt komunitního studentského informačního serveru.

Soutěž Intel Innovation Contest, která si kladla za cíl najít mladé inovátory mezi studenty vysokých škol, má již své vítěze. Do soutěže se přihlásily desítky studentů s projekty, které se snažily najít způsob inovativního využití informačních technologií. Nápady měly najít využití zejména v českém školství, zdravotnictví a malých a středních firmách.

Nejlépe se umístil projekt Larysy Aharkavy z Karlovy univerzity v Praze nazvaný Rozvoj informačních technologií v Česku. Zabývá se zlepšením využívání IT technologií mezi širokou veřejností. „Projekt navrhuje konkrétní řešení, jak zvýšit počet uživatelů internetu prostřednictvím různých způsobů distribuce počítačů. Dále popisuje způsob, jak rozšířit znalosti uživatelů pomocí vzdělávacích programů. Projekt bere v úvahu ekonomické a sociální podmínky České republiky, díky tomu by bylo možné projekt ihned využít,“ říká Petr Klán z Ústavu informatiky AV ČR.

Komisi dále zaujal projekt Podpora komunikace mezi univerzitami od Jiřího Skuhrovce z ČVUT. Ten řeší výměnu a distribuci různorodých informací na vysokých školách. Navržený systém by usnadnil výměnu podkladů ke studiu mezi studenty a kantory. "Výměna informací je jádrem vzdělávání, tak proč ji nedělat efektivněji," dodává Jiří Skuhrovec.

Poslední oceněný projekt Komunitního serveru od Krystofa Dibusze navrhuje informační server pro studenty všech typů škol, od středních až po vysoké. Komunitní informační server by měl sloužit pro zlepšení komunikace mezi studenty a zvýšení dostupnosti informací. "Server by mohli využívat studenti všech škol pro diskuze a získávání informací," dodává Petr Klán z Ústavu informatiky AV ČR.

První cena, odborná stáž v pražské pobočce společnosti Intel Corporation, nakonec nebyla udělena. "Mezi finálními projekty nebylo možné zvolit jasného vítěze. Všichni byli na srovnatelné úrovni," říká manažer pro vzdělávání společnosti Intel František Fait. Na druhém místě se umístily projekty Larysy Aharkavy - Rozvoj informačních technologií v Česku a Jiřího Skuhrovce - Podpora komunikace mezi univerzitami. Třetí místo obsadil projekt Krystofa Dibusze – Komunitní server. Výherci získali věcné dary v podobě nejnovějších procesorů Intel Core™ 2 Quad za druhé místo a Intel Core™ 2 Duo za místo třetí.

Česko v mezinárodních srovnáních stále zaostává ve schopnosti inovovat a vytvářet nápady, které by podpořily růst tuzemské ekonomiky. V mezinárodním srovnání se Česko umístilo na nevalném 34. místě v hodnocení vlivu informačních a komunikačních technologií (ICT) na rozvoj a konkurenceschopnost jednotlivých států. Tuzemská ekonomika se ocitla v závěsu nejen za všemi západoevropskými zeměmi, ale i za Maďarskem a Slovinskem.

Soutěž, jako je Intel Innovation Contest, se snaží motivovat mladé vynálezce k navrhování projektů, které lze využít v praxi. "Úkolem soutěže je najít způsob, jak co nejrychleji překlenout propast, která co do využívání informačních technologií odděluje Česko od starších členských států Evropské unie. Bez podpory tuzemských firem není možné rozvoj znalostní ekonomiky nastartovat," uzavírá František Fait, manažer pro vzdělávání společnosti Intel.

Článek ze dne 3. srpna 2007 - pátek

Další články od ITPOINT.CZ

Univerzita Pardubice drží krok s moderními trendy ICT

SMS jízdenka

SearchBoth spouští v ČR první internetovou stránku pro současné vyhledávání na Google.cz a MSN.cz

Aplikace Globe7 byla obohacena o další funkce

T-Mobile rozšiřuje služby bezdrátového broadbandového internetu 4G pro více než 60 procent obyvatel ČR

Portál SearchBoth.com vyhledává přes Google a Yahoo

Týdeník Respekt přináší čtenářům elektronický Reader

Unikátní modul GPS navigace najde nejbližší restaurace a hospody Pilsner Urquell

Mezinárodní hovory zdarma z libovolného telefonu nyní i v ČR

AODT oznamuje své založení

Den otevřených dveří u FORPSI

Atlas končí s IDOSem

Telefon Z9 firmy Blueant s podporou Bluetooth s novou technologií oddělování hlasu

Emailová schránka Seznamu dostupná přes Vodafone Live

Siemens představuje Gigaset SL370

Intel našel nové české IT talenty

ATLAS poskytuje výsledky nejpoužívanějšího českého vyhledávače

Siemens představuje VoIP telefon s integrovaným routerem Gigaset CE450 IP R

Volání do i ze zahraničí se nejvíce vyplatí se speciální předplacenou SIM kartou

Zdokonalená technologie Globe7 je nyní k dispozici na různých platformách

Volání zdarma po celém světě díky službě Gigaset.net

Podle průzkumu společnosti Siemens by většina uživatelů uvítala zásadní zlepšení v komunikačních službách ve své firmě

Řešení sjednocených komunikací Siemens OpenScape poprvé k dostání také jako hostitelská verze

Intel hledá v Česku nové talenty

Internetoví zákazníci hledají mobily, fotoaparáty a televizory

Siemens oslavuje stomiliontý Gigaset

Siemens dodal kompletní komunikační řešení pro nový hotel Courtyard by Marriott Prague Airport na letišti Ruzyně

Zájem návštěvníků o IPTV Světové fórum ve východní Evropě trhá rekordy

Clicktracks nám umožní levně a efektivně optimalizovat naši webovou prezentaci

Pražskou přednášku Vinta Cerfa sledovaly na Internetu dva tisíce lidí, desítky z nich prostřednictvím protokolu IPv6

Broadband Monitor

Vyhrajte Siemens Gigaset SL560 Bluetooth ve Velikonoční soutěži

Březen podesáté měsícem internetu

Stanovisko k rozsudku v kauze Testcom

Grisoft prodlužuje podporu volně šiřitelné verze AVG Free Edition 7.1

A když dárky, tak pro všechny