logo

Internetové adresy IPv4 budou vyčerpány za méně než 1 rok

Podle společnosti Hurricane Electric - největšího poskytovatele páteřní sítě a nativních internetových adres IPv6, internetovým adresám IPv4 zbývá již pouze rok do doby, než bude jejich počet zcela vyčerpán.

Softwarová aplikace firmy Hurricane Electric pro iPhone/Android s názvem Exhaustion a webové stránky přezdívané "Sbohem v4", které počítají počet dnů do úplného vyčerpání dostupných IP adres IPv4 signalizují, že poslední internetová adresa IPv4 bude přiřazena za méně než 365 dní.

Aby pomohla firmám s přechodem od internetových adres IPv4 k verzi IPv6, rozhodla se firma Hurricane Electric, na podzim a v zimě letošního roku, uspořádat sérii seminářů ohledně internetové adresy IPv6. V průběhu nadcházejících týdnů firma Hurricane Electric zveřejní podrobný seznam a harmonogram těchto seminářů. Kromě toho hodlá firma Hurricane Electric posílit svůj program certifikace internetových adres IPv6 zdarma, v jehož rámci si internetovou adresu IPv6 zaregistrovalo více než 15000 uživatelů.

"Správci sítí a ředitelé pro informatiku ve firmách, kteří odkládají přechod na internetové adresy IPv6 jsou sami proti sobě," řekl Martin Levy, ředitel strategického rozvoje internetových adres IPv6 ve firmě Hurricane Electric. "Doufáme, že v tomto posledním roce, kdy dojde k vyčerpání všech dostupných IP adres IPv4 se zájem o přechod na nové internetové adresy IPv6 obnoví, protože se jedná opravdu o závažnou záležitost. Jako jeden z mála nativních poskytovatelů internetových adres IPv6 jsme připraveni nabídnout zákazníkům tento přechod v co možná nejhladší podobě."

Většina internetových přenosů dnes využívá internetové adresy IPv4, ovšem tento protokol nabízí pouze 32 bitové přenosy, což přestane brzy stačit v důsledku stále rostoucího počtu zařízení připojených k internetu. Aby nedošlo k úplnému vyčerpání dostupných adres IPv4 bude nutné převést stávající systémy používající internetové adresy IPv4 aktualizovat na novější protokol IPv6, u něhož je počet dostupných IP adres mnohem vyšší. Kromě mnohem většího počtu dostupných adres nabízí protokol IPv6 mnohem lepší bezpečnost sítí a usnadňuje některá další nastavení.

Firma Hurricane Electric poprvé zavedla protokol IPv6 do své páteřní sítě v roce 2001. Jedná se o jednu z mála internetových páteřních sítí využívajících skutečně nativní IPv6 adresy a nemusí se tak spoléhat na nezávislou IPv6 konektivitu. V páteřní síti firmy Hurricane Electric tak každý z uživatelů získává jednak nativní IPv6 adresu, a současně také běžnou konektivitu IPv4.

Minulý rok v listopadu firma Hurricane Electric oznámila, že během necelého roku zdvojnásobila počet přidružených páteřních sítí s protokolem IPv6 na více než 600. K dnešnímu dni spravuje firma Hurricane Electric více než 850 páteřních sítí s protokolem IPv6.

Firma Hurricane Electric je předním poskytovatelem páteřního a podružného připojení k internetu. Společnost spravuje své vlastní sítě IPv4 a IPv6, vlastní několik datových center v kalifornském Fremnotu a provozuje několik sítí s kapacitou Nx10 Gb/s v Severní Americe, Evropě a Asii. Firmu založil Mike Leber ve své garáži v roce 1994. Dnes společnost Hurricane Electric provozuje největší internetovou páteřní síť s protokolem IPv6 na světě z hlediska počtu připojených uživatelů.

Další články k tématům - IPv4 - IPv6 - konektivita - Martin Levy

Článek ze dne 16. července 2010 - pátek

Další články od ITPOINT.CZ

iPad a iPhone se zpravodajstvím ČTK

CGAP rozšiřuje přístup k elektronickému bankovnictví těm nejchudším

Parental Bourder: čip pro dokonalou rodičovskou kontrolu přístupu na web

Psion Omnii: nová modulární mobilní počítačová platforma

EXACT IT Challenge a Avnet Team Challenge 2010 na horských kolech znají vítěze

miniCASTER: živé vysílání na webu s jakoukoli kamerou

Pro sportovce: Nike+ GPS App pro iPhone i iPod touch

PosAm je dodavatelem nejvýznamnějšího evropského projektu eHealth

Nová verze klientů NCP IPsec Clients pro OS Juniper je v prodeji

Kindle, elektronické čtečka knih láme rekordy prodeje na Amazon.com

Internetové adresy IPv4 budou vyčerpány za méně než 1 rok

Širokopásmový přístup k internetu pro cestující za letu

3D technologie od RealD pro 200 evropských kinosálů

Strategická aliance mezi Juniper Networks a NCP Engineering

Doménová jména s diakritikou IDN.tel

RAW program aktuálně pro Telecom Italia Mobile, O2, Proximus a Optus

Východní Evropa přebírá kontrolu nad VoIP

Státní správa v mobilu

Google Book Search, vedle nezměrných výhod nese i riziko porušování autorských práv

Aplikace My.tel pro operační systém Android, zdarma na e-shopu Android Market

Sensormatic Ultra Tag, senzomatické štítky ochrání zboží před zloději

AMPRER 2010 se blíží

Telnic spouští registraci doménových jmen s diakritikou v šestnácti jazycích

Corporate Software Inspector 4.0 byl integrován do aplikací Microsoft

Nová řada skenerů KODAK i4000 je přeborníkem v procesu snímání dokumentů

EtherHaul zvýší výkon sítě a sníží provozní náklady až o 80 %

Mini Seedcamp

Konvergence, naděje pro telekomunikační průmysl

Laserové útoky na civilní letadla v Praze Ruzyni