logo

Laserové útoky na civilní letadla v Praze Ruzyni

V roce 2009 se v českém civilním letectví objevil nový nebezpečný fenomén - ozařování letadel pomocí laserových zařízení (obvykle přenosných) poměrně vysokého světelného výkonu.

Laserový paprsek může nejen oslňovat posádku přistávajícího nebo startujícího letounu, ale v případě přímého zásahu oka způsobit i vážné a nevratné poškození sítnice.

Za poslední rok bylo zaznamenáno minimálně sedm útoků laserem na civilní letadla, provedených ze země. Tyto útoky se odehrály v prostoru okolí letiště Ruzyně v oblastech Hostivic, Horoměřic a Kladna. Pachatel opakovaně zamířil laser na přistávající nebo startující letadlo.

Z výpovědí pilotů zasažených letadel vyplývá, že pachatel k těmto útokům užil laser minimálně 3. třídy, který je schopen na vzdálenost dvou kilometrů zapálit papír. Tato zařízení jsou v ČR ve volném prodeji bez omezení.

Podle Technické komise CZALPA ČSA představuje útok laserem na přistávající letadlo velmi vážné ohrožení bezpečnosti. Zásah laserem do oka pilota jej v lepším případě na několik vteřin vyřadí z činnosti. V okamžiku oslnění se stává dezorientovaným a prakticky není schopen ovládat letoun. Zasažený pilot po oslnění laserem také určitou dobu po zásahu nevidí. V horším případě může dojít k trvalému poškození zraku.

Přes zjevnou nebezpečnost takového jednání jej v současné době v ČR nelze postihovat. Trestní oznámení, která byla za tyto útoky podána, byla Policií ČR odložena, protože se pachatel z důvodu chybějící zákonné úpravy nedopustil trestného činu. Na rozdíl od SRN, Velké Británie nebo USA u nás není užívání laserů zákonem nijak omezeno. Český právní řád užívání laserů prakticky neupravuje.

K podobným událostem docházelo v minulosti i v cizině. Mezinárodní federace dopravních pilotů IFALPA spolu s dalšími organizacemi civilního letectví (např. Eurocontrol) před účinky laserových paprsků již dříve varovala formou informačních "Safety Bulletinů". Země jako Německo, Velká Británie nebo USA následně provedly změny zákonů, které tyto útoky staví mimo zákon a definují je jako závažný trestný čin.

České sdružení dopravních pilotů CZALPA ČSA vyvinulo podobné úsilí v rámci ČR a spolu s orgány správy a dozoru civilního letectví navrhnulo doplnění příslušných českých zákonů o nové paragrafy.

V zájmu zamezení těchto útoků na dopravní letadla je třeba laser v zákonech definovat a jejich uživatelům uložit povinnost používat tyto přístroje tak, aby jimi neohrožovali letadla, vlaky, auta a další dopravní prostředky. Po vzoru vyspělých zemí jako Německo, Velká Británie nebo USA by mělo být upraveno používání laserových zařízení v ochranném pásmu kolem letišť.

Na základě spolupráce CZALPA, ÚCL, ÚZPLN, Policie ČR, ČSA, a. s., a Letiště Praha, a. s., byla vypracována právní úprava, která by měla tato zneužití laserových zařízení postavit mimo zákon a umožnit je trestně stíhat. Návrhy byly předloženy k projednání Poslanecké sněmovně Parlamentu ČR.

České sdružení dopravních pilotů je si vědomo své spoluodpovědnosti za bezpečnost a zdraví pilotů domácích i zahraničních provozovatelů létajících ve vzdušném prostoru ČR, a proto naléhavě žádá poslance Parlamentu, aby navržené úpravy v zájmu zajištění bezpečnosti civilního letectví urychleně schválili.

Článek ze dne 4. února 2010 - čtvrtek

Další články od ITPOINT.CZ

iPad a iPhone se zpravodajstvím ČTK

CGAP rozšiřuje přístup k elektronickému bankovnictví těm nejchudším

Parental Bourder: čip pro dokonalou rodičovskou kontrolu přístupu na web

Psion Omnii: nová modulární mobilní počítačová platforma

EXACT IT Challenge a Avnet Team Challenge 2010 na horských kolech znají vítěze

miniCASTER: živé vysílání na webu s jakoukoli kamerou

Pro sportovce: Nike+ GPS App pro iPhone i iPod touch

PosAm je dodavatelem nejvýznamnějšího evropského projektu eHealth

Nová verze klientů NCP IPsec Clients pro OS Juniper je v prodeji

Kindle, elektronické čtečka knih láme rekordy prodeje na Amazon.com

Internetové adresy IPv4 budou vyčerpány za méně než 1 rok

Širokopásmový přístup k internetu pro cestující za letu

3D technologie od RealD pro 200 evropských kinosálů

Strategická aliance mezi Juniper Networks a NCP Engineering

Doménová jména s diakritikou IDN.tel

RAW program aktuálně pro Telecom Italia Mobile, O2, Proximus a Optus

Východní Evropa přebírá kontrolu nad VoIP

Státní správa v mobilu

Google Book Search, vedle nezměrných výhod nese i riziko porušování autorských práv

Aplikace My.tel pro operační systém Android, zdarma na e-shopu Android Market

Sensormatic Ultra Tag, senzomatické štítky ochrání zboží před zloději

AMPRER 2010 se blíží

Telnic spouští registraci doménových jmen s diakritikou v šestnácti jazycích

Corporate Software Inspector 4.0 byl integrován do aplikací Microsoft

Nová řada skenerů KODAK i4000 je přeborníkem v procesu snímání dokumentů

EtherHaul zvýší výkon sítě a sníží provozní náklady až o 80 %

Mini Seedcamp

Konvergence, naděje pro telekomunikační průmysl

Laserové útoky na civilní letadla v Praze Ruzyni