logo

Univerzita Pardubice drží krok s moderními trendy ICT

Devět a půl tisíce studentů Univerzity Pardubice má zázemí, o kterém se vysokoškolákům donedávna ani nezdálo. Nejrychlejší datová vysokoškolská síť v republice konkuruje svou kvalitou evropským vyspělým technologiím a spojuje univerzitu a její studenty s celým světem.

Dnes se s virtuální realitou setkávají pardubičtí vysokoškoláci na každém kroku. Stovky počítačů v padesátce laboratoří, přístupných studentům téměř v každou denní i večerní dobu, desítky míst v univerzitní knihovně, multimediální učebny a přístup do odborných databází, supervýkonná výpočetní technika na každém pracovišti a v každé laboratoři, možnosti bezdrátového WiFi připojení na Internet po celém univerzitním kampusu z vlastního notebooku, v učebnách i laboratořích, když ty univerzitní již obsadili jiní studenti, to je obrázek dnešních dní v univerzitním kampusu. Implementace a užívání řady moderních informačních systémů se staly nejen podmínkou, ale nedílnou součástí studia tisíců vysokoškoláků i práce tisícovky zaměstnanců univerzity.

"Do výpočetní techniky a její pravidelné obnovy investujeme každoročně na 10 milionů korun, které získáváme různým způsobem, většinou v úspěšné projektové soutěži," říká prorektor pro vnitřní vztahy univerzity docent Jiří Cakl. "Využíváme i nové způsoby financování obnovy tak rozsáhlého systému výpočetní techniky, kterou chceme studentům trvale zajišťovat ve vysoké kvalitě."

Například Fakulta ekonomicko-správní se rozhodla zastaralé počítače postupně obnovovat a financovat nákup nového vybavení pomocí operativního leasingu. "Obdobně jak to využívají jiné společnosti u řady různých zařízení, i my hodláme vybavení do našich počítačových laboratoří pořídit pomocí operativního leasingu, který nám umožní rozložit financování nové výpočetní techniky do delšího období, takže to bude pro fakultu méně finančně náročné a přitom umožníme našim studentům, aby pracovali s opravdu moderní technikou. Každý rok tak plánujeme inovovat až třetinu počítačů," potvrdil tajemník fakulty Petr Urbanec. "Vychováváme-li systémové inženýry a experty v řadě dalších oborů pro uplatnění v náročném mezinárodním prostředí, musíme držet krok i v zázemí, které našim studentům i zaměstnancům poskytujeme."

Prorektor docent Cakl dodává: "Informační centrum i jednotlivé fakulty se starají o licenční zajištění všeho potřebného programového vybavení a bdí nad bezpečnostním zajištěním rozsáhlé datové sítě. Optickými kabely jsme propojili nejen naše fakulty po městě, ale i jiná vzdělávací pracoviště a školy na území Pardubic a přispěli k vytvoření metropolitní sítě."

Poskytované ICT služby a zázemí je pro dnešní vysokoškoláky samozřejmostí

Průkaz studenta slouží nejen pro vstupy do budov, počítačových laboratoří a univerzitní knihovny, také jako ubytovací karta, s níž mohou zaplatit za ubytování na kolejích i obědy a večeře a doplňkové občerstvení v menze, využívat kopírovací služby na kampusu. K datové vysokoškolské síti, nejrychlejší v republice, se mohou studenti připojit nejen v PC laboratořích, na pokojích některých pavilonů kolejí, ale také se svým notebookem bezdrátově přes WiFi, "stáhnout" si například i studijní materiály s centrálního informačního systému studijní agendy "Stag".

Pohodlí a rychlost spojení se sousedem na kolejích i s celým světem, informační exploze, nové technologie a programy, tvůrčí virtuální prostředí, to vše dnes nabízí moderní univerzitní kampus na okraji Pardubic.

Na šesti fakultách a jednom vysokoškolském ústavu Univerzity Pardubice letos studuje na 9,5 tisíce vysokoškoláků ve více než 120 studijních oborech. Spolu s akademickými pracovníky, kteří tvoří polovinu z tisícovky zaměstnanců, se aktivně zapojují do evropského vysokoškolského vzdělávacího a výzkumného prostoru.

Článek ze dne 7. prosince 2007 - pátek

Další články od ITPOINT.CZ

Univerzita Pardubice drží krok s moderními trendy ICT

SMS jízdenka

SearchBoth spouští v ČR první internetovou stránku pro současné vyhledávání na Google.cz a MSN.cz

Aplikace Globe7 byla obohacena o další funkce

T-Mobile rozšiřuje služby bezdrátového broadbandového internetu 4G pro více než 60 procent obyvatel ČR

Portál SearchBoth.com vyhledává přes Google a Yahoo

Týdeník Respekt přináší čtenářům elektronický Reader

Unikátní modul GPS navigace najde nejbližší restaurace a hospody Pilsner Urquell

Mezinárodní hovory zdarma z libovolného telefonu nyní i v ČR

AODT oznamuje své založení

Den otevřených dveří u FORPSI

Atlas končí s IDOSem

Telefon Z9 firmy Blueant s podporou Bluetooth s novou technologií oddělování hlasu

Emailová schránka Seznamu dostupná přes Vodafone Live

Siemens představuje Gigaset SL370

Intel našel nové české IT talenty

ATLAS poskytuje výsledky nejpoužívanějšího českého vyhledávače

Siemens představuje VoIP telefon s integrovaným routerem Gigaset CE450 IP R

Volání do i ze zahraničí se nejvíce vyplatí se speciální předplacenou SIM kartou

Zdokonalená technologie Globe7 je nyní k dispozici na různých platformách

Volání zdarma po celém světě díky službě Gigaset.net

Podle průzkumu společnosti Siemens by většina uživatelů uvítala zásadní zlepšení v komunikačních službách ve své firmě

Řešení sjednocených komunikací Siemens OpenScape poprvé k dostání také jako hostitelská verze

Intel hledá v Česku nové talenty

Internetoví zákazníci hledají mobily, fotoaparáty a televizory

Siemens oslavuje stomiliontý Gigaset

Siemens dodal kompletní komunikační řešení pro nový hotel Courtyard by Marriott Prague Airport na letišti Ruzyně

Zájem návštěvníků o IPTV Světové fórum ve východní Evropě trhá rekordy

Clicktracks nám umožní levně a efektivně optimalizovat naši webovou prezentaci

Pražskou přednášku Vinta Cerfa sledovaly na Internetu dva tisíce lidí, desítky z nich prostřednictvím protokolu IPv6

Broadband Monitor

Vyhrajte Siemens Gigaset SL560 Bluetooth ve Velikonoční soutěži

Březen podesáté měsícem internetu

Stanovisko k rozsudku v kauze Testcom

Grisoft prodlužuje podporu volně šiřitelné verze AVG Free Edition 7.1

A když dárky, tak pro všechny