logo ABB s.r.o.

Solární měniče ABB pro fotovoltaické elektrárny Solek Group v Chile

Společnost ABB dodá decentrální solární měniče pro dvě nové fotovoltaické elektrárny s celkovým výkonem 12 MW v Chile, jejichž dodavatelem je česká společnost Solek Group.

"Pevně věříme, že solární technologie by měla být hlavním ekologickým zdrojem energie v oblasti distribuované výroby elektrické energie a pro použití v budovách a že ve vyspělých i rozvíjejících se ekonomikách podpoří růst. Proto do tohoto odvětví průběžně investujeme a v rámci ABB Ability využíváme silné digitální kapacity celé naší skupiny pro vývoj špičkových fotovoltaických řešení a produktových platforem. Současný rozvoj investic do fotovoltaických elektráren v Chile přináší nové příležitosti i do České republiky. Jsme hrdí, že společnost Solek Group, která je dodavatelem obou projektů, při rozvoji fotovoltaiky v Chile začne používat technologii solárních měničů ABB," říká Tanja Vainio, generální ředitelka ABB Česká republika.

Sluneční elektrárny, z nichž každá má výkon přibližně 2 x 3,5 MWp, budou vybaveny třífázovými decentrálními měniči TRIO-50.0-TL-OUTD. Dodávka technologie by měla být dokončena v říjnu 2017.

Pilotní projekt Solek Group - elektrárna Cuz Cuz (poblíž města Ilapel) s celkovou instalovanou kapacitou 3,07 MW se rozkládá na ploše více než jedenácti fotbalových hřišť a nachází se 300 kilometrů severně od hlavního města Santiaga. Její solární panely jsou umístěné na speciálních natáčecích stojanech, které umožňují maximálně využívat sluneční svit v průběhu celého dne.

Elektrárna byla do sítě připojena na konci roku 2016. Jedná se o pilotní projekt fotovoltaické elektrárny Solek Group v Chile a o jedinou solární elektrárnu, kterou postavila ryze česká firma v Latinské Americe vůbec.

"Sledujeme v našem oboru všechny nové technologie a snažíme se pro naše projekty získat vždy to nejlepší. Decentrální měniče od společnosti ABB se ukázaly pro naše současné projekty v Chile jako ideální. Navíc je ABB pro nás solidním partnerem, a proto budou naše další dva projekty Amparo del Sol a Santa Laura (dříve označována jako La Fortuna) využívat právě tyto produkty," říká Zdeněk Sobotka, generální manažer Solek Group.

Slunce je v Chile díky vysoké průměrné intenzitě slunečního záření velmi atraktivním zdrojem obnovitelné energie. V poslední době se fotovoltaické elektrárny staly jednou z hlavních oblastí investic do energetiky v této zemi.

Tento trend bude nadále pokračovat i v příštích letech v souvislosti s chilským vládním programem ENERGIA 2050, který si klade za cíl do roku 2035 zvýšit podíl elektrické energie z obnovitelných zdrojů energie až na 60%.

Jak na projektu Amaparo del Sol, tak na projektu Santa Laura budou instalovány jednoosé natáčecí konstrukce pro dosažení vyššího výkonu. Obchodní model obou projektů je založený na tržních cenách elektrické energie, nikoli na feed-in sazbách.

Díky optimálním přírodním podmínkám, vysoké intenzitě slunečního záření, stabilní ekonomice a neustále rostoucí poptávce po elektrické energii v Chile je projekt v celosvětovém měřítku jednou z nejlepších investic v odvětví fotovoltaiky.

Další články k tématům - akvizice - elektrárna - energie - fotovoltaika - měniče - Zdeněk Sobotka - Tanja Vainio

Článek ABB s.r.o. ze dne středa 13. září 2017

Další články od ABB s.r.o.