logo

Národní hospodářství je ohroženo internetovým zločinem

Evropská agentura pro bezpečnost sítí a informací (ENISA) uspořádala na konci května tiskovou konferenci, na které varovala před vzrůstající internetovou kriminalitou, ohrožující ekonomické zájmy Evropské unie. Okolo 6 milionů počítačů v Evropské unii je infikováno a antispamová opatření stála podniky již přes 65 miliard EUR.

V souvislosti s tím oznámila společnost AVG Technologies, lídr v oblasti rozvoje bezpečnostního software pro domácí uživatele a malé i střední podniky, výsledky vlastního průzkumu, zaměřeného na vliv internetového zločinu na občany Evropské unie. Výzkum provedla v březnu 2008 společnost Ipsos a jeho závěry korespondují se zprávou ENISA.

"Ze zprávy ENISA i z výsledků našeho průzkumu jasně vyplývá, že před sebou máme ještě velký kus práce, abychom uchránili naše počítače od internetového zločinu," říká J. R. Smith, generální ředitel AVG Technologies. "Během několika let se povaha hrozeb změnila z amatérské aktivity na profesionální kriminální činnost. Nyní je naším úkolem zajistit bezpečnost s lehkostí, abychom zároveň nezpomalili vývoj inovací."

V Evropě má zkušenost s internetovým zločinem 22 % z celkem 7 000 dotazovaných uživatelů počítačů. Zatímco se s počítačovou kriminalitou setkala téměř třetina Italů a 31 % Britů, v České republice se osobně s internetovým zločinem seznámila asi čtvrtina dotazovaných.

Výsledky mohou souviset s dvojicí klíčových trendů v chování počítačových uživatelů v ČR

Často používají internet ke stále citlivějším transakcím :

Nejvíce využívají služby internetového bankovnictví Švédové (84 %) a Němci (78 %).

Nízká úroveň ochrany a malé povědomí uživatelů domácích počítačů o prevenci ve vztahu k internetovému zločinu :

Nedostatečná informovanost v této oblasti zjevně ovlivňuje postoj lidí k jednotlivým druhům kriminality. Zatímco pouhých 24 % Čechů si připouští nebezpečí internetového zločinu, až 39% respondentů se více obává krádeže.

"Internet podnikům a domácím uživatelům nabízí bezpečné provádění transakcí již dnes. Je nutné si však stále uvědomovat možnost potenciálních nebezpečí a hrozeb. Apely ENISA a AVG Technologies směřují k vytvoření internetu jako bezpečného místa pro podnikaní na celém světě. Výzkum a identifikace počítačové kriminality zajišťuje ochranu pro všechny," dodává J. R. Smith, generální ředitel AVG Technologies.

AVG Technologies nabízí bezplatné i komerční produkty, které pomáhají domácím uživatelům i malým a středním podnikům proaktivně chránit jejich digitální majetek proti neautorizovanému přístupu nebo zneužití. Domácí uživatelé mohou volit mezi produkty AVG Anti–Virus, AVG Anti-Virus plus Firewall či AVG Internet Security, zatímco podniky mají možnost volit ze síťových verzí produktů Anti–Virus a Internet Security nebo Anti–Virus, pracujících v prostředí souborového nebo poštovního serveru. AVG Free nabízí jednotlivým uživatelům základní ochranu proti virům i spyware a při vyhledávání na internetu. Všechny produkty nabízejí nevtíravou, vysoce výkonnou ochranu a uživatelskou jednoduchost. Jejich časté aktualizace zajišťují neustálou ochranu.

O ENISA

ENISA, Evropská agentura pro bezpečnost sítí a informací, byla založena EU, aby pracovala s členskými státy při vytváření počítačových bezpečnostních týmů CERTs (Computer Emergency Response Teams) v různých členských zemích EU. V roce 2005 vzniklo 8 vládních CERTs, nyní jich existuje 14 a 10 dalších se přidá během několika následujících let. V roce 2007 agentura zahájila projektovou studii, aby prozkoumala vznik raného varovného systému, a tím upozornila malé a střední podniky na objevující se bezpečnostní hrozby jako například propuknutí virových útoků.

Článek ze dne 10. června 2008 - úterý

Další články od AVG Technologies CZ s.r.o.

AVG 8.0 chrání proti nebezpečným slabým místům v prohlížeči Internet Explorer

Podle AVG se Microsoft nabídkou bezplatného antivirového programu pouští do obtížné bitvy

AVG odškodní své uživatele

Prohlášení AVG týkající se problémů s aktualizací

David Ferguson je hlavním marketingovým ředitelem v AVG Technologies

AVG Technologies představuje nového personálního ředitele

Siobhan MacDermottová je novou ředitelkou pro globální korporátní komunikaci a vztahy s investory v AVG Technologies

Abra na Invexu představí poprodejní péči

AVG Technologies má nového viceprezidenta globálního prodeje

SPZ servis zvolil systém ABRA

AVG Technologies podporuje Dětský fond OSN

Karel Obluk je členem vedení Organizace pro standardizaci testování antimalwarového softwaru

AVG Technologies získala prestižní certifikát Microsoft Gold Partner

AVG Technologies získala ocenění Nejdynamičtější společnost roku

Bezplatnou verzi antivirového řešení AVG Anti Virus si ze serveru CNET Download.com za jediný týden stáhlo více než pět milionů uživatelů

Národní hospodářství je ohroženo internetovým zločinem

Máte zájem pracovat pro AVG ?

AVG Technologies uvolňuje AVG Anti-Virus Free Edition 8.0

AVG Technologies partnerem hráčů nEophyte

Nová verze AVG 8.0 na CeBITu zaujala řadu uživatelů

AVG Technologies uvolňuje novou verzi AVG 8.0

AVG Technologies získala ocenění Ruban Honneur Award

GRISOFT mění celosvětově svůj název na AVG Technologies

Služba Online Support pro zákazníky ABRA Software je víc než telefonická hotline

ABRA stříbrným partnerem Retail Summit 2008

GRISOFT uvolňuje druhou beta verzi AVG 8.0

Žebříček hrozeb za rok 2007 a předpověď bezpečnostních trendů v roce 2008