logo

Dorovnání výplat investičních pobídek hi-tech investorům v ČR premiér Nečas podpoří

Premiér Petr Nečas podporuje technologické investory v ČR, kteří od Ministerstva průmyslu a obchodu získali za posledních několik let investiční pobídky na rozvoj podnikání v ČR. Letos tyto společnosti dostali proplaceno však pouze jen 10 až 20 % ze svých oprávněných nároků.

Díky Rámcovému programu pro technologická centra a centra strategických služeb Ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) se firmy za posledních několik rozhodly vytvořit v ČR takřka 26 tisíc sofistikovaných pracovních míst s vysokou přidanou hodnotou a investovat 20 mld. Kč do rozvoje hi-tech podnikání v ČR. Každé průměrné vytvořené místo v IT obsažené VŠ pracovníkem generuje státu ročně 400000 Kč na odvodech a daních.

Za rok 2009 bylo loni investorům z výše uvedeného program proplaceno 1,335 mld. Kč. Pro rok 2010 byla částka snížena o miliardu na 350 mil. Kč. Hi-tech investoři s podepsaným rozhodnutím o poskytnutí investiční pobídky tak vytvářeli místa na základě právě této získané pobídky, letos jim však ministerstvo průmyslu a obchodu poslalo pouze 10 % - 20 % částky, o kterou žádali. Daně však platit firmy musí 100 %.

"Jsme si vědomi potřeby škrtů, ale Česká republika by měla dodržovat podmínky schválených hi-tech investičních pobídek a neměla by ohrožovat svoji reputaci na mezinárodním trhu, který soupeří o zisk investičních projektů," sdělil Michal Zálešák, výkonný ředitel Czech ICT Alliance sdružují cí celou řadu příjemců hi-tech pobídek.

Ke vzniklé situaci zaujal pozitivní přístup Ing. Petr Nečas, předseda vlády České republiky. "Ministerstvem průmyslu a obchodu jsem byl ubezpečen, že intenzivně hledá možnosti, jak pomoci podnikatelům. Doufám, že již brzy bude MPO informovat o výsledku připravovaných opatření, která by měla pomoci při řešení tohoto problému," uvedl premiér Petr Nečas na dotaz Czech ICT Alliance.

Článek ze dne 7. října 2010 - čtvrtek

Další články od Czech ICT Alliance