logo

Diakritika v doméně .eu je nejoblíbenější v Německu, Česko je druhé

Žluťoučkýkůň.eu - i takovou doménu si lze zaregistrovat díky systému IDN, který před rokem pod doménou .eu spustilo sdružení EURid. Za prvních dvanáct měsíců jeho provozu vzniklo 68 tisíc IDN .eu domén, přičemž největší, 46procentní podíl patří německým IDN doménám. Následuje ČR s 15 procenty a Polsko s 5 procenty.

Jen v prvním měsíci po spuštění systému IDN vzniklo přes 50 tisíc těchto domén. Od ledna 2010 pak počet IDN domén zaznamenává pozvolný, ale stabilní růst.

"90 procent všech IDN domén pod .eu používá latinku s diakritickými znaménky, zbylých 10 procent si téměř rovnoměrně rozdělila řecká abeceda a cyrilice. Nejčastěji se mezi znaky s diakritikou vyskytují ü, ä a ö, v případě českých IDN .eu domén je to í.," říká oblastní manažerka EURid pro střední Evropu Regina Fuchsová.

Pokud jde o registrace domén, nejvíce jich zprovoznili němečtí registrátoři (40 procent), 12 procent IDN .eu domén je registrováno v České republice a 8 procent v Rakousku. V České republice nabízí registrace IDN celkem deset z českých .eu akreditovaných registrátorů.

IDN pod .eu rostou zhruba stejným tempem jako ostatní registrace .eu. Především držitelé z řad firem oceňují, že názvy s IDN jsou intuitivní a mohou dobře vystihnout zaměření webu v přirozeném jazyce.

"Zabýváme se výrobou nábytku na míru a naše doménová jména skříně.eu a ložnice.eu tato kritéria plně splňují," dodává Jaroslava Plachá, jednatelka společnosti ANP a jedna z držitelek .eu IDN domén.

Další články k tématům - ANP - diakritika - domény - EURid - IDN - Regina Fuchsová - Jaroslava Plachá

Článek ze dne 16. prosince 2010 - čtvrtek

Další články od EURid Services, s.r.o.