logo

Implementace DNSSEC na globální úrovni probíhá příliš pomalu

Víc než 80 procent světových domén nejvyšší úrovně (TLD) stále ještě neimplementovalo technologii DNSSEC, která zvyšuje bezpečnost Internetu. DNSSEC zabezpečuje systém DNS proti útokům založeným na odposlechu komunikace mezi počítačem uživatele a jmennými servery.

Podle studie .eu Insights zveřejněné sdružením EURid, které je odpovědné za správu domény .eu, byla na začátku října 2010 technologie DNSSEC zavedena pouze u 37 z celkového počtu 283 aktivních domén nejvyšší úrovně a bezpečnostní potenciál DNSSEC je tak zatím využit jen z malé části. DNSSEC chrání především národní TLD jako .be, .cz, .eu, .fr či .uk, z generických pak např. .biz, .gov, .info a org.

"Domény nejvyšší úrovně s implementovanou technologií DNSSEC jsou stále v menšině, dynamika letošního podzimu však slibuje posun. Jen od začátku října přibylo dalších 16 TLD," řekla Regina Fuchsová, oblastní manažerka EURid pro střední Evropu.

"S narůstajícím počtem zapojených TLD registrů se ochrana DNSSEC stane standardní a automatickou součástí doménových registrací," dodal Marc Van Wesemael, výkonný ředitel sdružení EURid.

Studie sdružení EURid zaměřené na trendy v oblasti domén.eu Insights jsou k dispozici na internetové adrese http://link.eurid.eu/insights. Zde je možné nalézt i zprávu obsahující technické informace k protokolu DNSSEC a zkušenosti s implementací DNSSEC do domény .eu.

O DNSSEC

DNSSEC představuje protokol, jehož cílem je zabezpečit systém DNS proti útokům založeným na odposlechu komunikace mezi počítačem uživatele a jmennými servery. Využívá k tomu připojení digitálních podpisů k datům DNS (například IP adresa webové stránky nebo místo doručení emailové zprávy), jejichž původ a integritu tak mohou jmenné servery jednoznačně ověřit.

Další články k tématům - bezpečnost - DNS - DNSSEC - domény - eurid - odposlech - servery - TLD - Regina Fuchsová - Marc Van Wesemael

Článek ze dne 24. listopadu 2010 - středa

Další články od EURid Services, s.r.o.