logo EURid Services, s.r.o.

Trh .eu domén ovládají registrátoři zemí EU

Podle analýzy provedené správcem .eu EURid je drtivá většina doménových jmen .eu, plných 84 %, spravována registrátory se sídlem v Evropské unii.

Uživatelé využívají nejvíc služeb místních registrátorů - držitelé .eu domén v Německu, Litvě a Polsku. Naopak ve Velké Británii je nejvyšší podíl ve využívání služeb registrátorů sídlících mimo EU.

66 % (v případě České republiky 72 %) držitelů domén si svou .eu doménu registrovalo u registrátora se sídlem ve stejné zemi EU, 18 % pak u registrátora z jiné členské země. Tento trend se opakuje již druhým rokem a odpovídá výsledkům průzkumu EURid z roku 2010.

"Domníváme se, že většina lidí upřednostňuje místní registrátory akreditované pro nabízení domén .eu, protože vědí, že pokud budou někdy potřebovat podporu, dostane se jim jí v jejich jazyce", uvedl Marc Van Wesemael, generální ředitel EURid. "Další výhodou je i to, že místní registrátor bude pracovat ve stejném časovém pásmu."

Trh s doménovými jmény je globální, takže registrátoři akreditovaní pro nabízení domén .eu mohou mít své sídlo kdekoliv. Mnoho registrátorů se sídlem v USA má svou pobočku v Evropě.

Trhy registrátorů

V 15 z 27 členských států EU evidují registrátoři více než 90 % registrací domén .eu ze své země. V případě České republiky je to 88 %. V některých případech je patrný trend registrovat domény v jiných zemích.

Mnoho britských držitelů domén .eu si je registruje u amerických nebo kanadských registrátorů; držitelé domén z Rakouska, Francie, Nizozemí nebo Velké Británie pro domény .eu často využívají služeb německých registrátorů.

Další články k tématům - analýza - domény - EURid - průzkum - registrátor

Článek EURid Services, s.r.o. ze dne středa 21. září 2011

Další články od EURid Services, s.r.o.