logo

Priority .eu v příštích 5 letech: bezpečnost, IPv6 a udržení pozice na trhu

Sdružení EURid odpovědné za správu domény .eu uzavírá prvních 5 let své existence. Generální ředitel sdružení Marc Van Wesemael při této příležitosti komentuje aktuální otázky spojené s Internetem a doménovým trhem.

Důraz na online bezpečnost

"Na současném stavu internetové bezpečnosti je stále ještě co zlepšovat a od založení EURid patří toto téma mezi naše priority. Jsme přesvědčeni, že jednou z hlavních odpovědností všech správců domén nejvyšší úrovně je usilovat o zvyšování bezpečnosti internetového prostoru," říká generální ředitel EURid Marc Van Wesemael.

EURid jako jeden z prvních správců domény nejvyšší úrovně plně implementoval bezpečnostní rozšíření DNSSEC, čímž se.eu zařadila mezi domény s maximální možnou úrovní zabezpečení.

V souvislosti s tím EURid v roce 2011 plánuje uvést nové služby a projekty, které podpoří rozšiřovaní DNSSEC a zjednoduší jeho používání, které mnozí považují za poměrně složité.

Další iniciativy, které se zaměřují na zvýšení internetové bezpečnosti, zahrnují aktivity proti phishingu. "Jedním z našich úkolů je chránit doménový prostor .eu, a proto jsme vyvinuli a používáme řadu účinných nástrojů pro včasnou identifikaci a neutralizaci podezřelých doménových registrací," doplnil Marc Van Wesemael.

Přechod na IPv6

Marc Van Wesemael předpokládá, že s blížícím se Světovým dnem IPv6 stanoveným na 8. června 2011 výrazně zrychlí tempo přechodu na protokol IPv6.

"EURid od začátku umožňoval IPv6 kompatibilní registrace domén .eu a jejich držitelé mají možnost používat tento protokol na svých dedikovaných jmenných serverech. Nedávno registr .eu zahájil také přípravy na přidání IPv6 konektivity ke svým registračním službám. Bohužel ale ne všichni poskytovatelé služeb mají v nabídce plnohodnotná IPv6 řešení. Pro EURid nabídka IPv6 nicméně zůstává i nadále jednou z priorit," komentuje Marc Vam Wesemael.

Noví hráči na trhu domén nejvyšší úrovně

Blížící se otevření trhu v podstatě neomezenému množství nových domén nejvyšší úrovně bude mít výrazný dopad na dynamiku celého trhu. Lze předpokládat oslabení vlivu správců registrů ve prospěch registrátorů a také pokles defenzivních registrací - to povede ke zpomalení růstu TLD trhu jako takového.

"Majitelé ochranných známek se zpravidla zaměřují na 5 - 10 klíčových domén, což znamená, že méně populární domény zůstanou mimo jejich zájem. .eu patří k deseti největším doménám nejvyšší úrovně na světě, a nepředpokládám proto, že by otevření trhu tuto pozici nějak ohrozilo. Zároveň očekávám, že publicita spojená s příchodem nových domén bude generovat pozitivní zájem o velké, již zavedené domény, jako právě .eu. Nepochybně máme před sebou náročné období, ale tým EURidu do něj vstupuje s optimismem. Nemám důvod nevěřit, že příštích 5 let bude stejně úspěšných jako těch předchozích," uzavírá Marc Van Wesemael.

Další články k tématům - bezpečnost - DNSSEC - EURid - IPv6 - TLD - Marc Wesemael

Článek ze dne 30. března 2011 - středa

Další články od EURid Services, s.r.o.