logo

Trh ožívá a firmy opět začínají nabírat IT zaměstnance

Počet uchazečů o práci v IT meziročně vzrostl o 13 procent - největší poptávka je po středně zkušených odbornících, kteří jsou flexibilní. Naopak absolventi shánějí práci obtížně. Převažuje zájem o vývojáře, konzultanty, analytiky a také o správce IT systémů. Přetahování odborníků v IT branži ustalo.

Značný pokles poptávky po IT službách, který vrcholil v loňském roce, na vlastní kůži pocítilo mnoho v minulosti nadstandardně placených IT odborníků. Oproti roku 2009 se však letos situace v IT oboru stabilizovala a firmy začínají znovu pomalu přijímat zaměstnance. Nicméně přemrštěné platy, nadstandardní zaměstnanecké benefity a konkurenční přetahování specialistů jsou již minulostí. Vyplývá to z analýzy technologické společnosti S&T CZ, která patří mezi přední středoevropské systémové integrátory, a společnosti LMC, jež provozuje největší pracovní portály Jobs.cz a Prace.cz.

"Největší poptávka je nyní po programátorech a IT odbornících, kteří kromě odborných znalostí mají více dovedností typu vedení projektů, analýza procesů či testování, nebo jsou ochotní a schopní se je rychle naučit. O práci se nemusí bát ani správci informačních systémů, ti budou potřeba vždy, jen se více dbá na efektivitu jejich práce," říká Olga Svobodová, personální ředitelka technologické společnosti S&T CZ.

Situace na trhu práce v IT se pomalu obrací k lepšímu. "Po dvouletém útlumu firmy napříč všemi obory začínají nabírat nové zaměstnance. Meziročně jsme zaznamenali nárůst poptávky přibližně o 20 až 30 procent a IT odborníci patří do desítky momentálně nejvíce žádaných uchazečů o práci," konstatuje Ondřej Mysliveček, analytik společnosti LMC.

Oživení zájmu firem o IT odborníky potvrzuje i Olga Svobodová: "Hledáme většinou odborníky s několikaletou praxí a zkušené obchodníky. Pro absolventy je však pozic méně než dříve, spolupracujeme s nimi spíše na krátkodobých projektech formou brigád."

Podle dat LMC je nyní v rámci IT největší zájem o vývojáře (4,6 % poptávky), konzultanty a analytiky (4,2 % poptávky) a také o správce IT systémů (3,5 % poptávky). Uchazeči se znalostí IT přitom patří do TOP 10 momentálně nejžádanějších profesí napříč všemi obory.

Roste loajalita IT specialistů, prakticky skončilo přetahování

Kvůli fúzování firem, rušení některých IT pracovišť a outsourcingu či offshoringu IT služeb se bez práce ocitli i velmi kvalitní odborníci, o které se dříve IT firmy praly – například specialisté na podnikové systémy SAP. "V minulosti si firmy mezi sebou IT specialisty běžně a poměrně úspěšně přetahovaly - stačilo jim nabídnout vyšší plat, lepší model auta nebo balíček benefitů," říká Olga Svobodová. Dnes na tyto nabídky IT senior specialisté slyší daleko méně: "Preferují jistotu u stávajícího zaměstnavatele," říká Olga Svobodová a trend potvrzuje i Ondřej Mysliveček: "Odborníci, kteří si práci udrželi, často změnili svůj přístup a jsou vůči svému zaměstnavateli loajálnější než před dvěma třemi lety," doplňuje.

Stále více se také potvrzuje trend patrný v předchozích letech - pokud je IT specialista schopen pružně reagovat na rychlý rozvoj IT technologií, je pro zaměstnavatele cennější. "Momentálně je žádaná například znalost speciálních reportovacích nástrojů, virtualizace, security nebo segmentových řešení. IT odborníka dnes spíše než rychlý kariérní postup čeká rozšiřování znalostí o další oblasti," dodává Olga Svobodová.

Firmy jsou rovněž opatrnější v nabízení zaměstnaneckých benefitů. "Nárok na příspěvky na životní pojištění, penzijní připojištění nebo dodatkovou dovolenou už nemají všichni zaměstnanci hned po zkušební době, ale třeba až po roce, který u firmy odpracují," říká Olga Svobodová.

Firmy se bojí investovat do absolventů kvůli vyššímu riziku fluktuace

Absolventi vysokých škol prožívají zlé časy. Sehnat práci v IT je pro ně dnes velmi složité. Přitom před dvěma třemi lety je firmy lákaly nadstandardními podmínkami. Situace se však pomalu lepší: "V listopadu loňského roku byla pro absolventy vhodná každá osmá IT pozice, letos je to každá šestá," říká Ondřej Mysliveček.

Firmy se u absolventů obávají hlavně fluktuace a vyšších nákladů na zaškolení. "Absolventi se sice spokojí s nižším platem, ale zaměstnavatel do nich musí investovat nemalé finanční prostředky a čas na jejich zaškolení. Navíc je u nich větší riziko fluktuace, protože se teprve rozhodují, čemu se budou chtít věnovat," vysvětluje Olga Svobodová. Například získání certifikace pro systémy obchodní analýzy Business Intelligence stojí firmu podle úrovně specializace 100 tisíc až 200 tisíc korun.

Absolventi případný neúspěch při hledání práce v IT řeší pracovním pobytem v zahraničí. Mezi nejpopulárnější destinace patří Irsko, USA nebo Austrálie. Zahraniční pracovní zkušenost spojená s lepší znalostí cizího jazyka zvyšuje jejich cenu na trhu práce. "Pro zaměstnavatele je to navíc důkaz toho, že absolvent je flexibilní a ochotný cestovat za prací, což je velmi ceněná vlastnost," říká Ondřej Mysliveček.

Oživení nastává v potravinářství a státní správě

Hospodářský útlum postihl IT branži s určitým zpožděním a oživení teprve nastává. Výraznější růst společnost S&T CZ předpokládá v příštím roce. Firmy totiž plánují investice do IT s půlročním až ročním předstihem. "Na přelomu října a listopadu firmy schvalují rozpočty pro IT. Teprve začátkem roku 2011 stanoví, za co konkrétně peníze vydají. Podniky dnes navíc daleko více dbají na efektivitu vynaložených prostředků a chtějí přesně vyčíslit, kolik peněz jim realizované IT projekty pomohou ušetřit či vydělat," říká Jiří Košťál, generální ředitel společnosti S&T CZ.

Krize ovlivnila i vývoj řešení pro různé průmyslové obory. Dříve se vytvářela segmentová řešení například pro developery v souvislosti se stavebním boomem. Letošní novinkou ve společnosti S&T CZ jsou řešení pro potravinářský průmysl a státní správu. To jsou dvě oblasti, v nichž navzdory hospodářské krizi jsou peníze na investice do IT. "Některé firmy se snažily ušetřit nákupem unifikovaných balíkových řešení. Mnohdy se jim ale takové rozhodnutí prodražilo kvůli dodatečným úpravám softwaru, který bylo třeba přizpůsobit jejich potřebám. V konečném důsledku tak pro ně mohou být výhodnější na první pohled dražší systémová řešení připravovaná na míru," uzavírá Jiří Košťál.

Článek ze dne 27. října 2010 - středa

Další články od S&T CZ s.r.o.

Digitalizace zrychluje logistické procesy ve skladech skupiny Unipetrol

Smart metering přináší dynamické řízení tarifu spotřeby a férové účtování

Nová řešení správy dokumentů a elektronické spisové služby

SAP HANA jako služba v cloudu pro malé a střední firmy

CzechInvest přešel na cloudové řešení Office 365

S&T CZ s akreditaci SAP pro aktivní řízení jakosti

Konkurenceschopnost firem ohrožují intriky zaměstnanců

Aplikace podpory manažerského rozhodování jsou letos tahounem na trhu IS

Ocenění IT projekt roku 2010 pro eDocházka

Certifikace Cisco Authorised Technology Provider pro sntcz.cz

Nový IS na sledování a vyhodnocování výroby pro Elektro-Praga Jablonec nad Nisou

Chytré telefony a tablety letos ovládnou aplikace Business Intelligence

Pavel Jiruše: nový obchodní ředitel divize Business Intelligence sntcz.cz

Trh ožívá a firmy opět začínají nabírat IT zaměstnance

Krize zvýšila zájem o Business Intelligence o 65 procent

sntcz.cz má Zlatý certifikát pro integrovaný systém řízení ve firmě

Tři čtvrtiny tuzemských firem dostatečně nechrání svá data

PREACTOR APS od sntcz.cz pomáhá Seco Group s optimalizací výroby

ArcSight ESM účinně brání krádeži dat

EMC Data Domain, řešení pro úsporné zálohování dat v nabídce sntcz.cz

sntcz.cz zajistí nový informační systém pro ZŘUD-MASOKOMBINÁT PÍSEK

sntcz.cz pomáhá PSP společnosti Engineering s optimalizací výroby

Tři čtvrtiny tuzemských firem neví, jak postupovat v nouzi

ISO 27001pro sntcz.cz

sntcz.cz finalistou Microsoft Award 2010

sntcz.cz CZ zmodernizovala datové centrum společnosti Factoring KB

Platy v IT zamrzly a porostou minimálně

sntcz.cz je distributorem řešení Plantnode společnosti Shoplogix

sntcz.cz zajistí zákaznický servis pro restaurace AmRest

sntcz.cz implementuje řešení SAP pro CosmosDirekt

České firmy čeká datový kolaps, pokud nezmění způsob ukládání dat

sntcz.cz zavede SAP v ocelárnách Slovakia Steel Mills

sntcz.cz pomáhá v Polsku se zaváděním legislativy EU

Alza.cz a sntcz.cz CZ otevřely nové servisní středisko v pražských Holešovicích

Systémy pro řízení výroby pomáhají chránit firmy před krizí

sntcz.cz uzavřela strategické partnerství s ruskou Amphora Group

sntcz.cz je největším poskytovatelem IT konzultačních služeb ve východní Evropě

sntcz.cz na Slovensku zrealizovala 54 projektů přechodu na euro

sntcz.cz se stalo implementačním partnerem EMC

sntcz.cz CZ uspořádala setkání uživatelů informačního systému Infor ERP MAX/MAX+

Krádeže firemních dat rostou v dobách ekonomické nejistoty

sntcz.cz pořádá konferenci uživatelů systému MAX

sntcz.cz integruje SAP v největší jihoevropské potravinářské skupině PERUTNINA PTUJ

sntcz.cz zrealizovala systém sledování tavby ve slévárně Buzuluk

sntcz.cz virtualizuje IT infrastrukturu ve Veolia Voda

sntcz.cz zkonsolidovala aplikace v Knauf Insulation

Manažerem pro klíčové zákazníky je Jiří Demartini

Jan Gábriš se stal ředitelem divize Business Solutions sntcz.cz

GCC Services se stala součástí sntcz.cz

SnT staví síť pro ukrajinského mobilního operátora