logo

Vysílače Javořice a Ještěd dostaly nové antény

Výměna antény na vysílači Javořice proběhla ve středu 10. června. Náročná operace byla zahájena krátce před 15:00, stará anténa byla sejmuta po třech částech a nová nasazena ve čtyřech dílech. Celá akce trvala pět a půl hodiny a vysílače jsou připraveny na spuštění digitálního vysílání.

Výměnu antény na Ještědu provázela již od pátečního rána 12. června nepřízeň počasí. Se zahájením prací bylo nutné počkat až do odpoledních hodin. První let se posunul až na 14:00. Stará anténa byla sejmuta načtyřikrát, následovala instalace přechodového dílu a přesun cívky s kabelem. Tyto práce byly dokončeny okolo 17. hodiny. Nová anténa byla na vrchol Ještědu vynesena po třech kusech v sobotu 14. června. První let byl zahájen ve 12:30, práce byly dokončeny ve 14:00.

Díky novým anténám budou moci České Radiokomunikace spustit z těchto lokalit digitální vysílání. Z Javořice bude vysílání multiplexu 1 (ČT1, ČT2, ČT4, ČT24 a 7 okruhů veřejnoprávního rozhlasu) spuštěno do konce června 2009, v dubnu 2010 pak přibude vysílání komerčních multiplexů 2 a 3. Digitální vysílání bude brzy započato také z Ještědu. Do konce července bude spuštěn multiplex 1, ke kterému v létě 2010 přibude také komerční multiplex 2.

Další články k tématům - antény - digitální - Javořice - Ještěd - multiplex - vysílání

Článek ze dne 17. června 2009 - středa

Další články od Radiokomunikace a.s.