logo

Nelegální software podle krajů ČR

Čím dále od Prahy, tím spíše narazíte na firmu se softwarovými piráty. Typickým softwarovým pirátem je firma se 100 až 200 počítači podnikající v tradičních odvětvích prvovýroby - vyplývá to z analýzy technologické společnosti truconneXion.

Přes intenzivní boj proti používání nelegálního softwaru stále v České republice existují oblasti, kde se pirátům mimořádně daří. Nejvíce pirátského softwaru ve firemním sektoru se užívá v Karlovarském kraji. Naopak nejméně často se tak děje v Praze a ve Středočeském kraji.

"Podívali jsme se na využívání nelegálního softwaru ve firemním sektoru v krajích. V každém z těchto krajů zaznamenáváme rozdílný zájem o prevenci softwarového pirátství. Zatímco v Praze se firmy rizik spojených se softwarem obávají a prevenci řeší, s rostoucí vzdáleností od hlavního města benevolence k porušování zákona roste. Platí to jak pro většinu moravských krajů, tak pro Karlovarský kraj, kde je zájem minimální," řekl Robert Kleiner, člen představenstva společnosti truconneXion, která je ve svém oboru jedničkou na trhu.

Analýza vychází z celkové poptávky na trhu a počtu prodaných licencí softwaru AuditPro, který pomáhá preventivně odhalovat nelegální užívání softwaru. V potaz byl brán i počet firem v jednotlivých krajích, jejich struktura, velikost a rozsah nasazení informačních technologií.

Žebříček krajů - jak se firmy snaží preventivně bojovat s pirátstvím :

 1. Praha
 2. Středočeský
 3. Královéhradecký
 4. Pardubický
 5. Plzeňský
 6. Liberecký
 7. Vysočina
 8. Jihomoravský
 9. Ústecký
 10. Jihočeský
 11. Olomoucký
 12. Moravskoslezský
 13. Zlínský
 14. Karlovarský

Podle analytiků společnosti IDC se v Česku užívá 37 procent softwaru nelegálně. Pirátství tak tuzemským výrobcům a distributorům softwaru ročně zkrátí tržby o 3,6 miliardy korun, což jen na DPH představuje roční daňovou ztrátu ve výši 720 milionů korun.

Praha patří v oblasti prevence softwarového pirátství ve firmách k lídrům. "Ačkoli je v hlavním městě největší množství firem i obyvatel, o prevenci je zde zájem. U firem sídlících v Praze jsme na základě našich rozborů zaznamenali, že trh je zde v podstatě nasycen. Přičítáme to faktu, že tamní firmy se cítí nejvíce pod drobnohledem a jsou nejcitlivější na hrozbu restrikce," uvedl Robert Kleiner.

Podle něj se v Praze rovněž nejvíce projevuje vliv osvícených, nezřídka zahraničních vlastníků prosazujících mezinárodní standardy a svá obvyklá korporátní řešení. Svou roli rovněž sehrál efekt hospodářské krize, která donutila majitele zakoupit a využívat nástroje pro auditování IT zdrojů a monitorování zaměstnanců. "Pravým důvodem pro respektování právních norem u těchto firem není jenom strach z postihu, ale racionální a v praxi osvědčená snaha šetřit náklady," shrnul analýzu Robert Kleiner.

Díky této výbavě a vlastní pozitivní zkušenosti jsou nyní společnosti mnohem lépe připraveny odhalovat nelegální stahovače z řad zaměstnanců, kteří za zády svých nadřízených instalují nelegální software do firemních počítačů. "Stále častěji se majitelé a management obávají případné odpovědnosti za pirátské aktivity zaměstnanců. Chtějí mít jejich aktivity na počítači pod kontrolou a případnou zodpovědnost přenést na ně. Auditovací systémy umějí velmi jednoduše předložit souhrnný report, z něhož okamžitě vyplyne jakékoli využívání nelegálního softwaru či stahování nelegálního obsahu," dodal Jiří Jakeš, ředitel společnosti Outsourcing Solutions, která provádí preventivní audity softwaru.

Typický pirát - firma se 100 až 200 počítači podnikající v tradičních odvětvích prvovýroby

Velké množství firem malé a střední velikosti představuje ideální mikroklima, ve kterém softwarové pirátství bují. Typická pirátská firma patří do sféry malých až středních firem a využívá 100 až 200 počítačů, vyplývá z analýzy firmy truconneXion : "Taková firma obvykle spíše než ve službách podniká v oblasti prvovýroby, tedy v tradičnějších odvětvích, do nichž ještě naplno nevstoupily současné inovativní metody a trendy. Nejčastěji takové firmy sídlí mimo Prahu, zpravidla ve městech o velikosti 20 tisíc až 100 tisíc obyvatel, a jejím vlastníkem není cizinec," řekl Robert Kleiner. Analýza vychází ze zkušeností s nasazením již více než 700 tisíc licencí nástroje pro správu licencí a evidenci počítačů AuditPro.

Firmy užívající ve velkém nelegální software jsou navíc typické tím, že nevyužívají žádný software pro evidenci licencí. "To znamená, že nákupy softwaru nijak neevidují nebo si nevedou jinou spolehlivou agendu o instalovaném softwaru. Pak se pirátský software ve firmě rychle šíří, ať už kvůli nepozornosti, protože nainstalují více kopií softwaru, než dovoluje zakoupená licence, nebo kvůli neukázněnosti zaměstnanců," uzavřel Jiří Jakeš ze společnosti Outsourcing Solutions.

K analýze Nelegální software podle krajů

Analýza technologické společnosti truconneXion vznikla na základě nasazení 700 tisíc licencí produktu AuditPro v komerčním a veřejném sektoru v České republice v průběhu let 2000 až 2010. Je založená na interních statistikách prodeje, trendech v oblasti pirátského softwaru a zohlednění potenciálu jednotlivých regionů z hlediska segmentace firem s ohledem na jejich velikost, druh podnikání a počet využívaných IT zdrojů.

Článek ze dne 9. června 2010 - středa

Další články od truconneXion a.s.

Vánoční soukromé aktivity zaměstnanců na internetu

Proč firmy chtějí monitoring aktivit zaměstnanců na internetu

Výpočetní technika zaměstnanců pod dohledem

Nelegální software v Česku podle analýzy AuditPro a truconneXion

Monitoring zaměstnanců zlepšuje pracovní morálku úředníků

Analýza nelegálního softwaru podle krajů ČR

Internet pro soukromé účely je zneužíván nejčastěji po obědě

AuditPro7: proaktivní řešení se snadným ovládáním a vnitřní inteligencí

Monitoring zaměstnanců se loni v českých firmách stal převažujícím fenoménem

Nová verze AuditPro 7 výrazně usnadní zavedení pořádku při správě IT a vytěží maximum z dostupných informací

Vánoční nákupy na internetu rozptylují zaměstnance

AuditPro je jedničkou na ruském trhu

truconneXion kupuje FairNet

Zapomeňte na Facebook a hry v práci

truconneXion získává za AuditPro od Microsoftu ocenění Partner roku pro střední a východní Evropu

Nelegální software podle krajů ČR

O hravé zaměstnance už nestojíme

Krize naučila zaměstnavatele podrobně sledovat využití svých IT zdrojů

BSA v USA odměňuje, v Čechách pracují udavači nelegálního softwaru zadarmo

Sociální sítě hýbou světem internetu, ale také pracovní dobou českých zaměstnanců

AuditPro 5.5 hlídá veškeré neautorizované zásahy do počítačů

Propuštění zaměstnanci podávají udání na bývalé zaměstnavatele

Český software AuditPro v 11 zemích a s rekordními výsledky

truconneXion a Gopas partnery licenčních seminářů Microsoftu

Vše co potřebujete vědět o efektivním hospodaření se softwarem aneb Software Asset Management v kostce

Za první 2 měsíce více než 50 tisíc prodaných licencí AuditPro verze 5

truconneXion uvádí nový AuditPro 5.0