logo Google Czech Republic, s.r.o.

Pražská MHD na mapách Google

Veřejná doprava v Praze na Mapách Google je novou aplikací, kterou uvádí Dopravní podnik hl. m. Prahy ve spolupráci s českým Googlem. Můžete vyhledávat podrobné trasy veřejné dopravy v celé Praze, autobusové a tramvajové zastávky včetně stanic metra a lanové dráhy.

Projekt je výsledkem úzké spolupráce Dopravního podniku hl. m. Prahy a společnosti Google. "Jsem rád, že poskytnutím dat o pražské integrované dopravě společnosti Google jsme společně přispěli k lepší orientaci v pražské hromadné dopravě. Novou funkcí „Veřejná doprava v Praze“ tak usnadníme a zpříjemníme cestování například i zahraničním turistům", říká Milan Křístek, generální ředitel DPP.

Vyhledat nejlepší spojení veřejnou dopravou mohou nejen obyvatelé Prahy, ale i tisíce turistů, kteří se nevyznají v pražské hromadné dopravě. Ti mají možnost hledat spojení přímo v mapě Prahy ve svém mobilním telefonu na Mapách Google. Doposud k tomu bylo možné využít jen speciální mobilní aplikace, které jsou k dispozici pouze v českém jazyce, což je pro zahraniční návštěvníky bariéra.

"Praha se dnešním uvedením služby Veřejná doprava ve spolupráci s Dopravním podnikem hl. m. Prahy zařadila k dalším evropským metropolím jako Londýn či Paříž, které svým obyvatelům a návštěvníkům nabízejí snadné dohledání spojení, trasy a informací o místech, a to na různých zařízeních",  říká Florian Goerisch, produktový manažer z Googlu Curych.

Mapy Google jsou dostupné ve více než 60 jazycích, takže cizinci budou moci číst informace o veřejné dopravě ve svém vlastním jazyce. Přehledná a jednoduchá služba také může pomoci přesvědčit uživatele, kteří o tom dosud ani nepřemýšleli, aby použili veřejnou dopravu jako ekologičtější variantu, než je jízda autem, protože se jim možnost jízdy veřejnou dopravou nabídne jako jedna z možností navigace trasy kromě jízdy autem nebo chůze pěšky.

"Pokud jsou nějaké služby, o které čeští uživatelé projevují dlouhodobě zájem, tak jde právě o mapy a inovace v této oblasti. Velmi nás těší, že zájem o Mapy Google v ČR dlouhodobě roste", říká Luděk Motyčka, marketingový ředitel Googlu pro střední a východní Evropu, a doplňuje: "Po lokalizaci Navigace a uvedení Street View pro celé Česko je Veřejná doprava pro Prahu dalším důležitým krokem ve zlepšování lokálních mapových služeb. Věříme, že do projektu Veřejné dopravy se zapojí i další česká a moravská města."

Uživatelé nyní budou moci informace týkající se hromadné dopravy vyhledávat snadno jak přes jednoduché webové rozhraní "Veřejná doprava" mapy.google.cz/transit, tak i ve svých mobilních telefonech. Informace o hromadné dopravě jsou rovněž dostupné na jakémkoli mobilním zařízení, které dokáže pracovat s Mapami Google.

Stejně tak mají k těmto výsledkům přístup uživatelé aplikace Mapy Google v přístrojích s operačním systémem Android a na iPhonech.

Jak získávat informace o Veřejné dopravě na Mapách Google

Chce-li uživatel získat informace o dopravě, stačí, když zadá výchozí a cílový bod své cesty v rámci záložky "Vyhledat trasu", a to buď přímo adresu nebo název konkrétního místa. Jednotlivé záložky mu pak nabídnou jak informace o hromadné dopravě, tak trasu pro jízdu autem.

Uživatel si pak může trasu pohodlně naplánovat. Při práci s daty týkajícími se hromadné dopravy se zobrazí pokyny, které uživatele povedou krok po kroku. Následně se objeví mapa s ikonami a po kliknutí na každou z nich se zobrazí odjezd příštího spoje.

Mapy Google jsou oblíbenou službou českých uživatelů. Jejich popularitu dokazuje i fakt, že ve srovnání s loňským rokem vzrostl počet uživatelů o třetinu.

Článek Google Czech Republic, s.r.o. ze dne 1. února 2013 - pátek

Další články od Google Czech Republic, s.r.o.