logo System4u a.s.

Recyklovat mobilní telefony se firmám vyplatí

Mobilní telefony patří mezi nejčastěji obměňovanou elektroniku v domácnostech i firmách - nové si lidé pořizují přibližně každé 2 až 3 roky, firmy mají navíc na pravidelnou výměnu techniky vlastní předpisy. Firmy mohou díky hromadné ekologické likvidaci starých zařízení i vydělat.

Češi si zatím nezvykli staré telefony recyklovat. Považují je za cenné věci, které se ještě mohou hodit, nebo si je nechávají z nostalgie. O trochu lepší je situace ve firmách, kde se technika kupuje hromadně a vedení nechce staré telefony skladovat.

Firmy i jednotlivce od recyklace odrazuje i možné zneužití dat v telefonu. Obnovení továrního nastavení totiž k trvalému vymazání dat nestačí, je potřeba složitějších nástrojů.

"Pokud si u nás firma objedná dodávku a nastavení nových telefonů, většinou nám ty staré rovnou odevzdá. Přesto se podle našich odhadů v českých firmách povalují statisíce nepoužívaných telefonů. Ze starých telefonů odborně odstraníme všechna data - tento krok je nedílnou a velice důležitou součástí recyklace. Firmy si postupně zvykají na to, že citlivá data v mobilních telefonech zaměstnanců je třeba zabezpečit, ale pak se často stává, že nevymazaná zařízení nechávají ležet několik let ve skříni, na bezpečnost je přitom třeba myslet pořád, při nákupu i likvidaci. Ekologická likvidace mobilních telefonů firmy nic nestojí, za novější telefony mohou dokonce dostat zaplaceno," říká Edward Plch, Managing Partner společnosti System4U, která se zabývá správou firemních mobilních zařízení.

V Česku je podle odhadů odborníků několik milionů nepoužívaných mobilních telefonů. Většina z nich je v domácnostech, statisíce leží ve skladech firem. Jejich recyklací by bylo možné získat tuny materiálu na výrobu nových telefonů.

Mobilní telefony obsahují kromě plastu i zlato, kobalt, měď, stříbro, rtuť nebo arsen. Pokud telefon skončí v koši, tedy na skládce a pak ve spalovně, je to velká zátěž pro životní prostředí.

Při recyklaci se díly telefonů mohou rovnou využít pro výrobu nových, nebo se rozloží na jednotlivé prvky a ty se vrátí do výrobního procesu.

Baterie a LCD obrazovky navíc patří mezi odpad, který je nebezpečný pro životní prostředí.

Další články k tématům - bezpečnost - ekologie - elektronika - likvidace - recyklace - telefon - Edward Plch

Článek System4u a.s. ze dne 8. srpna 2019 - čtvrtek

Další články od System4u a.s.