Program komunitního setkání českých a slovenských správců sítí představí ve dnech 20. - 21. 6. 2022 v Brně aktuální síťařská témata, mezi která patří např. různé pohledy na měření sítí, automatizace, BGP nebo mezinárodní podpora a pomoc v rámci ISP komunity.
Celé setkání odstartuje praktickým tutoriálem Ignase Bagdonase o BGP. Na něj naváže Vojtěch Bumba ze společnosti Kernum s příspěvkem o budování reputační databáze IP adres. Poté Michal Hrušecký zastupující projekt Turris ve své přednášce shrne, jak finišují práce na novém systému detekce hrozeb, jenž bude možné využít nejen pro bezpečná síťová zařízení Turris.
Následovat bude příspěvek Shannona Weyricka ze společnosti NS1 a seznámení účastníků s open source analytickým nástrojem „pktvisor“ a jeho využitím v projektu Orb. Dále vystoupí také Marián Rychtecký ze sdružení NIX.CZ, jehož přednáška bude věnovaná procesu přechodu na VxLAN.
Odpolední blok začne přednáškou Alexandera Zubkova ze společnosti Qrator Labs CZ, jenž se bude věnovat problematice směrovacích cyklů v Internetu. Na něho naváže jeho kolega Alexander Kozlov s příspěvkem o měření spolehlivosti Internetu v České republice a na Slovensku.
Odlišný pohled na problematiku měření představí Zbyněk Kocour z Fakulty elektrotechnické ČVUT, který popíše základní metody pro měření mobilních sítí s ohledem na komunikaci pomocí protokolu TCP a UDP s cílem analyzovat kvalitu služby QoS.
Petr Hemerka představí měřící nástroje systému MSEK, jenž využívá Český telekomunikační úřad pro interní účely, ale mohou sloužit i široké veřejnosti.
Na závěr prvního dne vystoupí Jaromír Novák s prezentací o dosavadním využívání klíčových kmitočtových pásem a budoucích regulačních krocích nastíněných v dokumentech státu.
Druhý den setkání otevře Tomáš Kubina, který ve své přednášce přiblíží využití NETCONF a gNMI při automatizaci v oblasti správy sítí. Zástupce studentské unie Sillicon Hill Jaroslav Zdeněk vystoupí s tématem fungování počítačové sítě spravované na studentských kolejích včetně řešení nestandardních situací.
Maria Matějka ze sdružení CZ.NIC seznámí účastníky setkání s vícevláknovou verzí směrovacího démona BIRD. Po něm bude pokračovat Alexander Zubkov, jež se ve své již druhé přednášce na setkání bude věnovat automatickým aktualizacím prefix listu.
Dále budou na programu vystoupení Alexandera Isavnina z Free Moscow University, Reneho Fichtmuellera z Flexoptix nebo Dmitry Kohmanyuka.
Program obohatí přednášky zástupců společností Kernum, Qrator Labs CZ, Flexoptix, NS1, dále Českého telekomunikačního úřadu, ČVUT nebo sdružení CZ.NIC a NIX.CZ.
Kompletní program, registrační formulář a další důležité informace jsou k dispozici na webových stránkách setkání CSNOG 2022. Organizátoři upozorňují, že počet míst je omezen, a proto kdo má zájem se zúčastnit, ať se přihlásí včas.
Pořadateli komunitního setkání nejen českých a slovenských správců sítí - CSNOG 2022 - jsou sdružení CZ.NIC, NIX.CZ a CESNET.
CSNOG (Czech and Slovak Network Operators Group) je po vzoru zahraničních NOGů komunitou poskytovatelů přístupu k internetu, provozovatelů telekomunikačních sítí, registrátorů domén a provozovatelů počítačových sítí a technických nadšenců.
Díky unikátní blízkosti českého a slovenského jazyka i kultury jsou komunity obou národů vítány v jednom společném NOGu.
Článek CZ.NIC, z.s.p.o. ze dne úterý 31. května 2022
Domain Report české domény .cz za rok 2023
Internet a Technologie 22 - konference
mojeID pro online komunikaci s úřady evropských zemí
CSNOG 2022 konference
Vysoká úroveň záruky ověření identity ve službě mojeID
Internet a Technologie 21.2 konference
Aktuální přehled IT kurzů Akademie CZ.NIC
Stop nezákonnému obsahu na internetu
Hardwarový firewall Turris Shield pro laiky i profesionály
Penetrační testy zvyšují bezpečnost firemní sítě
Přehled českých domén podle statistik Domain Report 2019
Internet a Technologie - konference CZ.NIC
Bezpečný open source router Turris MOX vstupuje do maloobchodní sítě
Osmibitové mikrokontrolery a počítače
Statistický přehled českých domén
Program kurzů Akademie CZ.NIC pro rok 2019
Volné pokračování komixu Jak na Internet
CSIRT.CZ získal certifikaci bezpečnostního týmu TF-CSIRT
Konference Internet a Technologie
DNS servery pro .cz doménu ve službách kanadské domény .ca
Router Turris MOX se představí na FIT ČVÚT
Router Turris MOX nabídne špičkovou bezpečnost a HW konfiguraci na přání
Internet věcí a bezdrátová komunikace pro všechny
Nová služba ISP DNS Stack zvyšuje bezpečnost čekého internetu
Konference Internet a Technologie 17.2
WiFi router Turris Omnia na veletrhu CeBIT
CyberCrime - elektronická kniha o kybernetická trestné činnosti a internetové bezpečnosti
Návrh novely zákona o VOZ ohrožuje kybernetický prostor České republiky
Bezpečný router Turris Omnia je ve volném prodeji
Jste pro zavedení cenzury a zdražení internetu?
Turris Omnia - víc než jen router
Internet věcí a chytré ovládání domácnosti v projektu Turris
Falešné e-maily o prodloužení platnosti registrace domén
Kurzy Akademie CZ.NIC pro II. pololetí 2014
Test routeru na zranitelnost rom-0
Projekt Bezpečná VLAN se nyní jmenuje Fenix
Internet a Technologie 14 - konference zaměřená na bezpečnost
Kniha o LibreOffice Writeru v knižní edici CZ.NIC
Praktický kurz o zajištění kvality a testování softwaru
Služba mojeID má už 300000 uživatelů
Projekt Turris získal ocenění za ochranu soukromí
Vzdělávací aplikace Tablexia pro děti s dyslexií
Knihovna Technické univerzity Liberec umožňuje validovat mojeID