logo

Cloud.cz, mikroportál se zaměřením na virtuální datová centra

Dimension Data ve spolupráci s Cisco Systems a EMC Czech Republic spouští český internetový mikroportál Cloud.cz. Server Cloud.cz je určen zejména technologickým odborníkům a zájemcům o velké téma, které hýbe současným IT světem.

Společnost Dimension Data přichází s tímto projektem, aby rozšířila informační zdroje o problematice cloud computingu, virtuálních datových centrech, poskytování IT formou služby a aby vytvořila otevřený prostor pro původní české odborné příspěvky.

"Jednou z hlavních služeb společnosti Dimension Data je navrhování a budování datových center za použití posledních dostupných technologií. Cloud computing se stal často skloňovaným slovním spojením při diskusi o budoucnosti datových center. Samotný pojem bývá nezřídka vnímán i jako prostá marketingová etiketa, ale faktem je, že za fenoménem cloudových služeb stojí velmi sofistikované technologie a postupy a samotné "IT as a Service" je nezpochybnitelným trendem." říká Zbyszek Lugsch, Solution Manager z Dimension Data.

"Naším cílem bylo vytvořit internetové stránky, které návštěvníkům nabídnou hodnotné technologické informace bez nadbytečných marketingových klišé. Věřím, že krátká a edukativně pojatá videa od předních odborníků slouží tomuto účelu optimálně. Prezentována jsou zde samozřejmě všechna témata bezprostředně související s cloud computingem jako virtualizace, infrastruktura, služby, dostupnost, správa a neposlední v řadě i studie renomovaných společností," dodává Zbyszek Lugsch.

Cloud computing lze charakterizovat jako infrastrukturu, která poskytuje univerzální výpočetní a úložný prostor pro data a aplikace dostupné prostřednictvím síťových prostředků odkudkoliv. Dnes se již tato problematika dělí dle způsobu použití a dle umístění technologie a její kontroly na veřejný, soukromý, hybridní a komunitní cloud computing.

Cloud computing je schopen poskytovat IT služby na různých úrovních. Setkat se tak lze s poskytováním infrastruktury jako služby (IaaS - Infrastructure as a Service), při které je typicky zajišťována virtualizace serverů, nebo s nabízením platformy jako služby (PaaS - Platform as a Service), kdy poskytovatel nabízí kompletní platformu pro provozování služby.

Velmi často zmiňované je poskytovaní softwaru jako služby (SaaS - Software as a Service), kdy je aplikace pouze pronajímána a provozována prostřednictvím webového prohlížeče. Pro většinu moderně uvažujících organizací je zejména SaaS principem, který s rostoucí dynamikou zavádějí jako součást poskytování vnitropodnikových IT služeb.

Mikroportál Cloud.cz se bude věnovat problematice především z odborného hlediska, bude přinášet zajímavé technické informace od partnerů portálu a pro dotváření celkového přehledu zde budou publikovány i zprávy významných analytických společností.

Další články k tématům - center - cloud - computing - data - Dimension - IT - mikroportál - SaaS - virtualizace - Zbyszek Lugsch

Článek ze dne 8. dubna 2010 - čtvrtek

Další články od Dimension Data Czech Republic a.s.