logo eD system a.s.

České firmy se otevírají práci s pomocí umělé inteligence

Podle průzkumu společnosti eD system téměř čtyři z deseti firem podporují své zaměstnance v používání umělé inteligence při práci. Na opačném pólu stojí 24 % zaměstnavatelů, kteří pracovní využití umělé inteligence zakazují. Polovina zástupců firem si myslí, že se v nich umělá inteligence do pěti let stane nedílnou součástí pracovního procesu.

Hned 38 % dotázaných v průzkumu eD system (realizován mezi IT specialisty v českých firmách prostřednictvím nástroje Ipsos Instant Research) uvádí, že jejich firma podporuje své zaměstnance v používání umělé inteligence v pracovním procesu. Umělé inteligenci jsou nejotevřenější středně velké firmy, podle oborů pak ty podnikající ve službách.

Vedle podporovatelů má umělá inteligence mezi českými firmami i podstatný podíl odpůrců. Výslovně svým zaměstnancům její využití v práci zakazuje téměř čtvrtina firem (24 %). Nejpřísnější pravidla aplikují velké firmy s více než 250 zaměstnanci.

"Nezanedbatelná část firem zůstává vůči umělé inteligenci rezervovaná, ale ještě více podniků už využívá její benefity. Lidé postupně nacházejí způsoby, jak umělou inteligenci začlenit do své práce a zvýšit tak svou efektivitu - třeba tak, že jí přenechají rutinní úkoly a sami tak získají čas na specializované úkoly s vysokou přidanou hodnotou," říká Lucie Adámková, business unit manažerka společnosti eD system.

Rozdíly podle regionů i operačních systémů

V postoji k umělé inteligenci existují velké rozdíly mezi regiony. Zatímco v Praze podporuje své zaměstnance v jejím využití v práci více než polovina firem (52 %), ve Zlínském a Jihočeském kraji to je jen lehce přes čtvrtinu (26 %).

Míra podpory umělé inteligence v práci se liší také podle toho, který operační systém firmy na svých počítačích provozují. Zatímco mezi těmi používajícími Windows 10 deklaruje podporu využití umělé inteligence 37 % dotázaných, u firem používajících Windows 11 je to 45 %.

To, jaký operační systém firma používá, má vliv na rychlost zavádění nástrojů umělé inteligence do pracovních procesů. Windows 11 integrují umělou inteligenci přímo na systémové úrovni. Uživatelé tak mají mnoho příležitostí se s ní setkat a zjistit, jak jim může pomoci.

Díky tomu jsou jejímu využití otevřenější. Míra využití umělé inteligence pravděpodobně ještě naroste, až 14. 10. 2025 skončí podpora operačního systému Windows 10 a firmy podle očekávání hromadně přejdou na Windows 11.

Příležitost být v práci efektivnější

Velká část zástupců českých firem vidí v umělé inteligenci velký potenciál pro pracovní využití. Dvě třetiny (66 %) respondentů průzkumu jsou přesvědčené o tom, že umělá inteligence dokáže pracovníkům výrazně šetřit čas. O tom, že se umělá inteligence do pěti let stane nedílnou součástí pracovního procesu, je přesvědčená polovina dotázaných.

Umělá inteligence se rychle stává součástí programů a nástrojů, se kterými firmy každodenně pracují. Nejprve to byly grafické programy, kde umělá inteligence umožnila snadné generování a retušování obrázků.

Dnes si už ale nachází cestu prakticky všude - skvělým příkladem je osobní asistent Copilot, který uživatelé najdou i v rámci kancelářského balíku Microsoft 365, kde jim pomůže shrnout dlouhé dokumenty, najít zajímavá data v tabulce nebo třeba navrhnout odpověď na e-mail.

Trh se přizpůsobuje

Na nástup nástrojů umělé inteligence začali reagovat i výrobci hardwaru. V nových počítačích se tak stále častěji objevují NPU čipy (Neural Processing Unit), které umožňují energeticky efektivní chod nástrojů umělé inteligence přímo na zařízení, tedy bez využití vzdálených cloudových serverů. Pro tvůrce softwaru i jejich uživatele to otevírá široké spektrum nových možností.

Když si dnes v obchodě vybíráte nový počítač, u některých si můžete všimnout, že jsou označené jako Copilot+ PC. Právě tyto počítače již mají jednotku NPU s dostatečným výkonem na to, aby zajistila plynulý chod pokročilých funkcí umělé inteligence integrovaných přímo do systému, a to s maximálním důrazem na soukromí, protože výpočty probíhají přímo na zařízení.

Pro běžného uživatele to znamená rychlejší a plynulejší zážitky při práci i zábavě - ať už jde o generování titulků v reálném čase nebo třeba funkcí Vzpomínání, díky níž se může člověk snadno vrátit v čase a vrátit se prakticky k čemukoliv, co dříve na počítači viděl.

Článek eD system a.s. ze dne středa 14. května 2025

Další články od eD system a.s.

České firmy se otevírají práci s pomocí umělé inteligence

Počet zranitelných firem s ukončením podpory Windows 10 naroste

Konec podpory Windows 10 se dotkne všech uživatelů počítačů s tímto systémem

eD system dokončil proces sjednocení řízení na trzích v Česku, na Slovensku a v Polsku

Šimon Churý se od srpna stává ředitelem marketingu eD system

Laserové projektory Casio v portfoliu eD system

eD system pozval partnery do divadla

eD Parník plavbou s Elvisem Presleym přispěl téměř 20 tisíci na dobročinnost

Golfový turnaj pro partnery eD system

Nový web eD system

Jarních eD workshopů se zúčastnilo na 200 resellerů a 7 zástupců značek

27 výrobců na setkání partnerské sítě IT prodejců eD Profi

eD system je nejlepším distributorem spotřebního materiálu HP v regionu CEMA

eD EXPO 2018 přilákalo 800 účastníků na portfolio produktů 61 světových IT značek

Partnerská síť IT prodejců eD Profi slučuje české a slovenské resellery

eD WORLD znovu zařazen mezi Top 3 partnerská setkání roku

Ocenění ChannelWorld Awards 2017 pro eD system Slovakia

Roman Antes povede marketingové aktivity počítačů LYNX

eD system je nejlepším Canon distributorem roku 2017

Jan Novák je novým ředitelem nákupu eD system a.s.

eD system je nejlepším OKI distributorem v České republice za rok 2017

Profesionální panely SHARP v distribuci eD system

Známe vítěze podzimní obratové soutěže eD system

Staňte se součástí velké ceny F1 v Monaku s eD system

Distribuce XIAOMI na českém trhu