logo CZ.NIC, z.s.p.o.
Ondřej Filip

Ondřej Filip

Výkonný ředitel sdružení CZ.NIC

LinkedIn

Systém DNS je klíčový pro fungování internetu a služeb, které jsou na něm závislé. V případě, že by došlo k jeho napadení nebo výpadku, stal by se internet pro většinu lidí prakticky nepoužitelný. Velice si vážím přístupu společností Seznam.cz a Vodafone, které tímto dávají najevo především svým zákazníkům, že je pro ně dostupnost internetu za jakékoliv situace klíčová.

První DNS uzly jsme v sítích společností Seznam.cz a Vodafone zprovoznili v průběhu srpna. Doufáme, že se v blízké době přidají další významné organizace. Soustředit se chceme především na společnosti s významným internetovým provozem a na organizace zapojené do bezpečnostního projektu FENIX.

Naším cílem je upozornit na to, co špatného zákon přinese. Proto jsme oslovili senátory, kteří s tímto zákonem nesouhlasí, a připravujeme ve spolupráci s nimi návrh na zrušení této problematické části zákona.

Jsme si vědomi, že se v případě tohoto zákona jedná o precedentní rozhodnutí, které může mít dalekosáhlé důsledky, a proto se mu musíme bránit.

Cílem iniciativy Přichází cenzor, je upozornit na problémy a důsledky, které schválení zákona přinese, a ukázat, že uživatelům internetu v České republice není toto téma lhostejné. Na stránkách iniciativy je k dispozici také anketa. Chtěl bych tímto vyzvat všechny, aby se do ní zapojili a ukázali, co si o možné cenzuře a zdražení internetu myslí.

Jsme rádi, že se k nám už nyní přidala řada významných společností a organizací, a věříme, že se ozvou i další, jimž se zákon nelíbí, nesouhlasí s ním a jsou si vědomi toho, co by jeho schválení přineslo. Předem děkuji za podporu každému, kdo se do naší společné aktivity zapojí.

Systém, který umožňuje, aby o blokování vybraných stránek rozhodoval úředník Ministerstva financí České republiky, nemá v Evropě obdoby. Pokud to dovolíme, vydáme se na cestu směrem k nedemokratickým režimům, které se snaží kontrolovat a ovládat Internet. Navržené opatření umožňující blokování webových stránek zároveň nebude funkční.

Obejít ho mohou jak provozovatelé hazardních serverů, kterým stát dává 15 dnů, aby přesunuli obsah na jinou adresu, tak uživatelé, kteří mohou využít celé řady jednoduchých možností, včetně oblíbených aplikací v mobilních telefonech nebo použití takzvané virtuální privátní sítě (VPN).

Operátoři pak místo toho, aby v souladu s plány vlády i Evropské komise investovali do rozvoje broadbandu a jeho rozšíření i ve venkovských oblastech, budou muset použít prostředky k tomu, aby se podrobili této regulaci.

Ve sdružení CZ.NIC podporujeme inovativní projekty z oblasti Internetu a internetových technologií. Tato základní myšlenka je vlastní i pořadatelům HACKATHONu, a proto jsme se nemuseli dlouho rozmýšlet nad tím, zda se budeme na této akci podílet.

Rádi podpoříme ty, kteří se v jeho rámci pustí do projektů pod otevřenou licencí. Jsem přesvědčený, že HACKATHON přiláká řadu nadšených tvůrců a že na nás čeká mnoho zajímavých nápadů a projektů.

Nabídka zaměstnání CZ.NIC, z.s.p.o.