logo

Zdraží zákon o hazardu český internet?

Náklady blokace internetových stránek se mohou promítnout do cen poskytovatelů účtovaných spotřebitelům za poskytnuté služby. Blokacím by se ale zcela vyhnuly aplikace pro mobilní zařízení, které nevyužívají webový prohlížeč.

Výrazné navýšení cen za připojení k internetu může potkat od příštího roku koncové uživatele v České republice, pokud Senátem projde vládní návrh zákona o hazardních hrách. Ten by ministerstvu financí umožnil blokovat přístup k vybraným internetovým stránkám. Náklady spojené s touto blokací by ale museli pokrýt poskytovatelé internetového připojení (ISP). Celkový finanční dopad na poskytovatele připojení k internetu návrh zákona nevyčísluje.

Zejména pro menší firmy v regionech by však důsledky schválení zákona v současném znění byly takřka likvidační. U všech poskytovatelů by pak zákon mohl znamenat výrazné zdražení koncových cen za připojení k internetu.

"Systém, který umožňuje, aby o blokování vybraných stránek rozhodoval úředník Ministerstva financí České republiky, nemá v Evropě obdoby. Pokud to dovolíme, vydáme se na cestu směrem k nedemokratickým režimům, které se snaží kontrolovat a ovládat Internet. Navržené opatření umožňující blokování webových stránek zároveň nebude funkční. Obejít ho mohou jak provozovatelé hazardních serverů, kterým stát dává 15 dnů, aby přesunuli obsah na jinou adresu, tak uživatelé, kteří mohou využít celé řady jednoduchých možností, včetně oblíbených aplikací v mobilních telefonech nebo použití takzvané virtuální privátní sítě (VPN). Operátoři pak místo toho, aby v souladu s plány vlády i Evropské komise investovali do rozvoje broadbandu a jeho rozšíření i ve venkovských oblastech, budou muset použít prostředky k tomu, aby se podrobili této regulaci,“ říká Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC, správce české národní domény.

"Navrhovaný způsob regulace nedokáže zamezit přístup účastníků k předmětným stránkám, a tudíž nesplní deklarovaný cíl. Navíc náklady na blokování se mohou ve svých důsledcích promítnout do cen účtovaných spotřebitelům za poskytnuté služby. Je třeba také zmínit, že blokaci by se zcela vyhnuly aplikace pro mobilní zařízení, které nevyužívají webový prohlížeč," říká Jaromír Novák, předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu.

"Náklady na sofistikované blokování vybraných webových stránek budou pro poskytovatele internetového připojení mnohem vyšší než ukládání provozních a lokalizačních údajů (data retention). Ty se přitom pohybují kolem 200 milionů korun ročně. V případě zákona o hazardních hrách se tak jen u poskytovatelů připojení k Internetu může jednat o stovky miliónů až miliardu korun, neboť vybudování efektivního systému k blokování konkrétních webových stránek představuje něco velice podobného tomu, co již několik let budují v Číně," doplňuje Adam Golecký, technický ředitel sdružení NIX.CZ, které sdružuje také poskytovatele internetového připojení v České republice.

Přesné náklady, jež by zákon přinesl, ovšem nejsou známé, neboť Ministerstvo financí neuvádí, jaké konkrétní technologie mají poskytovatelé použít, ani to, jakou mají mít účinnost. Naopak zástupci Ministerstva financí deklarovali, že technický algoritmus blokace není důležitý. Zajištění stoprocentního blokování je přitom technicky nemožné, což mimochodem vystavuje poskytovatele připojení k Internetu právní nejistotě. Stát také v rozporu s programovým prohlášením vlády neprovedl analýzu dopadu této nové regulace na trh poskytovatelů připojení k internetu.

Miliardové investice operátorů (podle použité technologie a případných slev na ně má jít o tři až šest miliard korun) by podle Jakuba Rejzka z ISP Alliance zdražily koncové připojení, snížily míru investic do infrastruktury a měly mizivý potenciál dosažení cíle návrhu zákona. To je v přímém rozporu s vládní strategií Digitální Česko, jež počítá s masivním rozvojem broadbandu. "V podstatě lze účelně blokovat pouze amatérské projekty či tomboly a výše vynaložených prostředků jim neodpovídá," konstatuje Jakub Rejzek.

Legislativní změna, která již prošla Poslaneckou sněmovnou a o níž senátoři budou hlasovat 25. 5. 2016, obsahuje i další citelné riziko. Návrh zákona sice hovoří o blokaci stránek zahraničních provozovatelů sázkových kanceláří, kteří nemají licenci pro podnikání v České republice, je však napsán tak obecně, že vystavuje ministerstvu financí bianko šek k využití proti jakékoli internetové stránce.

To by umožnilo cenzurovat provozovatele "nepohodlných" internetových stránek. Tuto cenzuru by si navíc paradoxně, v podobě vyšších plateb za internetové připojení, platili sami uživatelé internetu.

Článek ze dne 12. května 2016 - čtvrtek

Další články od Sdružení pro internetový rozvoj

Google ukončuje podporu cookies třetích stran v prohlížeči Chrome

Online průvodce GDPR

Vojenské zpravodajství připravuje velký zásah do soukromí internetových sítí

Náměstek ministra financí Ondřej Závodský lže o cenzuře internetu

Zdraží zákon o hazardu český internet?

Kritika státu za přístup k digitální ekonomice

Blokovat weby budeme - rozhodují vyvolení!

Žádost o vystoupení na půdě Rozpočtového výboru PSP

Český internet podle Ministerstva financí

SPIR a NIX.CZ navrhují volbu Jiřího Peterky do Rady ČTÚ

Internetová inzerce v roce 2013 přesáhla 13 miliard Kč

comScore: nový dodavatel NetMonitoru pro období 2012-2015

Český internet pomáhá: charitativní internetová sbírka Konta BARIÉRY a Člověk v tísni

Výzkum projektu NetMonitor: čeští uživatelé internetu jsou ochotni platit za vybraný obsah

Video, sport a cestování: TOP témata hledání na internetu

Tendr na měření českého internetu

Výkonná rada SPIR zvolila nové předsednictvo

SPIR publikuje první data o sledovanosti videa na internetu

Zvyky českých uživatelů na internetu versus klasická média

SPIR reaguje na vývoj internetového trhu a mění svá pravidla

Internet Advertising Conference 2010, konference o internetové reklamě

Zadavatelé investovali loni do internetové reklamy 6,4 mld. korun

RRTV požaduje další peníze na kontrolu internetu

Multimediální trendy na internetu sílí

Uživatelé tráví na internetu 10 hodin týdně

SPIR dává slevy odběratelům NetMonitoru

Ján Simkanič, novým předsedou SPIR

Valná hromada SPIR potvrdila institut samoregulátora

Chybějící data NetMonitoru budou v polovině června se slevou

SPIR propaguje svou konferenci netradiční kampaní Volíme internet

Internetová reklama hlásí 5 mld. korun za loňský rok

Hlavním zdrojem zpravodajství je TV a internet

Agentura Proximity Prague členem Sdružení pro internetovou reklamu

Trendy používání Internetu v Dánsku, Polsku, České Republice a Maďarsku