logo ALGOTECH, s.r.o.
Petr Loužecký

Petr Loužecký

Ředitel Centra sdílených služeb společnosti Algotech

LinkedIn

Malé a střední firmy s inhouse řešením jsou zranitelnější a náchylnější k útokům kyberzločinců, kteří se navíc poučili a začali pracovat jinak. Pokud se například stane bezpečnostní incident, kdy útočníci pomocí ramsomware zašifrují a získají firemní data, hrozí reálně jejich zveřejnění, a to i po zaplacení výkupného.

Útočníci už totiž vědí, že firmy zálohují a ztráta dat za jeden pracovní den pro ně není likvidační. A také vědí, že za únik dat hrozí dle GDPR poměrně vysoké pokuty.

ÚOOÚ dokonce vydal doporučení, aby firma po napadení ransomwarem rovnou počítala s únikem dat a úřadu se sama nahlásila, protože nelze zaručit, že data po zaplacení výkupného nebudou zveřejněna a prodávána na darknetu.

Podle našich vlastních průzkumů je místo uložení firemních i osobních dat pro zákazníky klíčové. Česko je firmami vnímané jako bezpečná země, v našem případě je přidaná hodnota v osobním přístupu k zákazníkovi. Již od začátku máme nepřetržitou telefonní podporu v češtině.

Teoreticky se na svá data zákazník může kdykoli přijet podívat přímo do Libčic. Je to obrovský rozdíl v porovnání s tím, když u některých cloudových služeb kontaktujete přes e-maily podporu v angličtině, navíc s nejistým výsledkem.

Nastavení a definice podmínek pro vstup veřejného sektoru do cloudu považuji za důležitý krok pro úspěšný rozvoj digitalizace státu. Jsem rád, že jsme splnili nové podmínky pro zápis našeho cloudu do katalogu služeb eGovernment cloudu. Jedná se o jeden z důležitých milníků pro AlgoCloud, který odráží naši snahu o maximální profesionalitu a odpovědnost ve vztahu k ochraně dat a jejich dostupnosti.

Jsme dlouhodobě přesvědčení, že cloud je vhodný pro většinu firem, organizací a institucí bez ohledu na jejich sektor či financování. Orgány a instituce veřejné správy si tak budou moci např. svá data i aplikace přesunout na úložiště poskytovatele a uživatelé k nim budou pak přistupovat vzdáleně. Cloudové služby umožní současně efektivní využívání veřejných finančních prostředků.

O data nemusíte přijít jen útokem, mohou být například zasažena i chybou IT vybavení či osobní chybou jednotlivce v rámci firmy. Proto je ochranu dat důležité vnímat napříč společností a zajistit jejich co nejlepší správu od zálohování přes zmíněné kybernetické hrozby až po kontrolu, kdo interně má k datům přístup.

Cenu dat si firmy často uvědomí až po prvním problému s jejich (ne)dostupností, a to nemusí jít ani o ztrátu kritických dat z podnikových systémů. Často stačí ztráta e-mailové komunikace s partnery či nedostupnost objednávek.

Využívání cloudových analytických a prediktivních nástrojů tak může podnikům i jejich zaměstnancům nejen zefektivnit vnitřní procesy a výkonnost zaměstnanců, ale také uspořit finanční náklady v oblasti servisu strojů, skladového managementu. A v neposlední řadě přímo zvýšit zisk díky precizně zpracovaným reportům.

Výhodou je i to, že drtivá většina management cloudových aplikací pro tyto své BI funkce využívá analytických platforem Google, Microsoftu či Amazonu, takže práce s daty probíhá pomocí globálního sdílení těch nejlépe vytvořených algoritmů.

Stránka 1/2 Další >
Nabídka zaměstnání ALGOTECH, s.r.o.