logo Canon CZ s.r.o.

Canon EOS 1D Mark IV

Canon představuje nový fotoaparát EOS 1D Mark IV - superrychlou digitální zrcadlovku pro profesionály, která umožňuje zachycení obrazu ve zlomku sekundy ve vysokém rozlišení i za těch nejnáročnějších podmínek.

Canon EOS 1D Mark IV je ideální pro fotografování akčních snímků, sportovních akcí, zpravodajských událostí a živé přírody; uživatelům nabízí rychlost, výkonnost a schopnost zachycení snímků ve vysokém rozlišení. Představuje tak dokonalý fotoaparát pro ty, kteří vyžadují spolehlivost pro fotografování dynamických situací plných napětí.

EOS 1D Mark IV - Canon Fotoaparát EOS 1D Mark IV byl vyvinut s ohledem na zpětnou vazbu od profesionálních fotografů; je vybaven novým snímačem CMOS formátu APS-H s rozlišením 16,1 megapixelů a novým systémem automatického 45bodového zaostřování (AF) s 39 křížovými body s vysokou citlivostí při světelnosti f/2,8, který uživatelům nabízí široké možnosti výběru oblasti pro zaostření v celé ploše snímku.

Dvojice procesorů DIGIC 4 poskytují výkonnost potřebnou pro souvislé fotografování ve vysokém rozlišení rychlostí až 10 snímků za sekundu (sním./s); současně přinášejí i dosud největší rozsah citlivosti ISO u fotoaparátů Canon.

"V průběhu vývoje fotoaparátu EOS 1D Mark IV jsme věnovali velkou pozornost zpětné vazbě od našich fotografů. Vyvinuli jsme proto přístroj, který odpovídá jejich specifickým požadavkům," řekl pan Shinbori, Senior General Manager v centru vývoje fotoaparátů společnosti Canon Inc. "Díky zbrusu novému vysoce kvalitnímu snímači CMOS a dvojici procesorů DIGIC 4 mohou majitelé fotoaparátů EOS 1D Mark IV pořídit jako první snímky vysoké kvality připravené k okamžitému použití v neustále konkurenčnějším tržním prostředí."

Mimořádně přesné zaostření křížového typu pro rychlé zachycení všech detailů

Canon EOS 1D Mark IV je vybaven novým 45bodovým AF systémem s 39 body křížového typu s vysokou citlivostí při světelnosti f/2,8 umístěnými po celé ploše snímku. Umožňuje tak konzistentní automatické zaostření statických i pohybujících se objektů bez ohledu na zvolený AF bod. Všech 45 bodů je uživatelsky volitelných a nyní ještě přesnějších; AF body soustředěné u okrajové části snímku umožňují stejné zaostření jako body umístěné ve středu obrazu.

Celý systém automatického zaostřování je řízen pomocí speciálního vyhrazeného mikroprocesoru. Zaostření je tak mimořádně přesné, a to i při souvislém fotografování rychlostí 10 sním./s. Nový systém AI Servo II AF nabízí větší přesnost při snímání pohybujících se objektů; výkon speciálního mikroprocesoru využívá ke zlepšení přesnosti snímání a zvýšení spolehlivosti zaostření v podmínkách s nízkým kontrastem a za mimořádně jasného osvětlení.

Pro větší flexibilitu je k dispozici velká řada možností pro ruční i automatické ovládání automatického zaostřování včetně nové funkce bodového AF (pomocí tlačítka AF Stop na objektivu). Bodové AF umožňuje přesnější vymezení oblasti zaostření a vychází tak vstříc potřebám fotografů vyžadujících při zaostření naprostou přesnost. Systém 63zónového měření umožňuje využití více různých režimů měření, díky speciálnímu snímači svázanému s 45 AF body nabízí mnoho možností měření svázaného s AF body a vícebodovým měřením.

Fotoaparát rovněž umožňuje použití AF bodů vázaných na polohu fotoaparátu jako funkce ovládané polohovým senzorem, která uživatelům umožňuje uložení samostatných AF bodů pro různé polohy fotoaparátu. AF body vázané na polohu je možné použít pro fotografování na výšku i na šířku (ať již přístroj držíte nahoře či dole); uživatel tak může během fotografování libovolně měnit polohu fotoaparátu a nastavení AF se samo přizpůsobí objektu. Registrace bodů AF umožňuje ukládání alternativních AF bodů, které lze následně vybrat stisknutím tlačítka.

Síla a výkon dvojice procesorů DIGIC 4 a snímače CMOS

Spojení snímače CMOS formátu APS-H s vysokým rozlišením 16,1 Mpix navrženého podle přání zákazníků a dvou procesorů DIGIC 4 zaručuje rychlé dosažení ostrých detailních snímků.

Snímač formátu APS-H kombinuje vysoký počet pixelů s efektivním zorným polem dosahujícím 1,3násobku ohniskové vzdálenosti objektivu. To přináší přímé výhody fotožurnalistům zachycujícím sportovní akce, zpravodajské události a živou přírodu, kteří jsou v neustálém pohybu a potřebují se co nejvíce přiblížit ke snímanému objektu a udržet vysokou světelnost bez nutnosti použití výrazně těžšího objektivu s větší ohniskovou vzdáleností.

Souvislé fotografování usnadňuje osmikanálové čtení ze snímače, které poskytuje rychlé sekvence načítání a umožňuje plné využití obou procesorů DIGIC 4 pro dosažení vysokorychlostního fotografování 10 sním./s při plném rozlišení 16,1 Mpix a současném zachování barev prostřednictvím 14bitového A/D převodu.

Díky schopnosti fotografování rychlostí 10 sním./s bez sebemenšího snížení rozlišení nabízí EOS 1D Mark IV nejvyšší rychlost souvislého fotografování s využitím automatického zaostření ze všech digitálních zrcadlových fotoaparátů Canon. Zvýšená kapacita dvojice procesorů DIGIC 4 umožňuje zpracování většího množství dat vzniklého v důsledku 60% zvýšení rozlišení snímaného obrazu; fotoaparát EOS 1D Mark IV si však stále zachovává schopnost pořízení souvislého sledu až 121 velkých snímků ve formátu JPEG nebo 28 snímků ve formátu RAW (s použitím karty UDMA třídy 6). To je ideální pro fotografování dynamických sportovních akcí nebo zpravodajských událostí, kde se veškeré dění odvíjí ve zlomcích sekundy.

Součástí zařízení je i aktualizovaná verze nástroje Picture Styles a premiérově u profesionálních fotoaparátů EOS i funkce Automatické optimalizace osvětlení (Auto Lighting Optimizer, ALO), která provádí automatickou korekci kontrastu a jasu snímků v okamžiku jejich záznamu. Spojení těchto funkcí umožňuje zrychlení pracovního procesu pro ty, kdo požadují snímky okamžitě připravené k vytištění přímo z fotoaparátu, bez nutnosti dalšího retušování. Uživatelé se tak mohou plně soustředit na pořízení jedinečných záběrů.

Plná kompatibilita s nejnovějšími paměťovými kartami Flash UDMA 6 zaručuje rychlý zápis dat na paměťovou CF kartu. Fotoaparát umožňuje též ukládání na paměťové karty SD/SDHC; uživatelé tak mohou pokračovat ve fotografování, dokud nedosáhnou požadovaného záběru.

Zdokonalená výkonnost při slabém osvětlení

Fotoaparát EOS 1D Mark IV rovněž nabízí mimořádnou výkonnost při slabém osvětlení. Standardní rozsah ISO pro tento aparát se pohybuje v rozmezí 100–12 800 a rozšířený rozsah mezi 50–102 400, což představuje dosud nejvyšší hodnotu u zrcadlovek Canon. Jedinečný výkon, kterého dosahuje za slabého osvětlení, činí z Canon EOS 1D Mark IV ideální přístroj pro pořizování nočních snímků nebo fotografování událostí, které by jinak kvůli nedostatku světla vůbec nebylo možné zaznamenat.

Inteligentní techniky redukce šumu pomáhají snížit barevný šum a šum způsobený jasem na minimum a současně zachovat vyváženost barev. Nikdy však nemají vliv na celkovou kvalitu obrazu. Součástí struktury nového 16Mpix snímače CMOS pro formát APS-H je souvislá vrstva mikročoček se zjednodušenými obvody a fotodiodami s velkou kapacitou a citlivostí, která zaručuje účinné využití veškerého dostupného světla pro maximalizaci rozsahu ISO za slabého osvětlení.

Navržen pro extrémní podmínky

Fotoaparát EOS 1D Mark IV je na svou kategorii velmi lehký. Vyniká tělem tvořeným výhradně hliníkovou slitinou, která poskytuje ochranu proti nárazům a otřesům. Jeho design rovněž prošel několika drobnými ergonomickými změnami - tlačítka dostala nový tvar a při stisknutí dosahují pevnějšího „cvaknutí“, což významně usnadňuje manipulaci za extrémních povětrnostních podmínek, kdy může být nutné použít rukavice.

Fotoaparát EOS 1D Mark IV je chráněn 76 gumovými těsněními soustředěnými kolem ovládacích prvků a švů krytu. Při použití společně s řadou objektivů EF a zábleskových jednotek Speedlite EX odolných proti povětrnostním podmínkám je zaručena jeho plná odolnost proti prachu a vlhkosti.

LCD displej Clear View II s rozlišením 920 000 bodů (ve VGA rozlišení) umožňuje okamžité prohlížení snímků a videí i za extrémních podmínek. Mezera mezi LCD panelem a ochranným krytem je vyplněna fotoelastickým materiálem - to zcela eliminuje odlesky světla a umožňuje jasné zobrazení snímků. Akrylový kryt nahradilo tvrzené sklo, které displej spolehlivě ochrání proti poškrábání.

Fotoaparát EOS 1D Mark IV rovněž obsahuje integrovaný čisticí systém EOS, který automaticky odstraňuje prach ze snímače, a pomáhá tak zajistit solidní kvalitu obrazu při fotografování v obtížných venkovních podmínkách.

Další články k tématům - 1D - AF - APS-H - Canon - CMOS - DIGIC - EOS - fotografování - ISO - Mark - rozlišení - snímače - zaostření

Článek Canon CZ s.r.o. ze dne 21. října 2009 - středa

Další články od Canon CZ s.r.o.

Canon vyrobil již 10000 systémů pro digitální radiografii

Canon vylepšil zabezpečení firemních dokumentů uvedením nejnovější verze Therefore

Canon EOS 7D v titulní roli

Web-to-print přináší nové obchodní příležitosti

Snadná a rychlá obsluha produktů Canon ve Windows 7 a Mac OS X 10.6

Velkoformátové skenery Colortrac získaly výjimečné ocenění

Canon bude sponzorovat World Press Photo další tři roky

Canon použitím technologií společnosti Kofax zvyšuje kvalitu skenování

Canon CX-1 zlepšuje rychlost a účinnost vyšetření sítnice

Produkty Canon s technologiemi Adobe

imageFORMULA P-150, nejrychlejší mobilní oboustranný A4 skener Canon

Tradice a kvalita táhnou i v době krize

Canon EOS 1D Mark IV

Canon, bezplatný záruční servis u zákazníka

DIGITALEUROPE jmenoval ředitele CanonConsumer Imaging do správní rady

Canon si polepšil o tři místa v hodnocení časopisu Business Week

Pragmatické a nízkorizikové společnosti budou řídit ekonomické ozdravení

Canon tiskl pro Mistrovství světa veslařů

Canon se stal Gold Partner programu SAP Printer Vendor

Skener Canon imageFORMULA DR-6010C

Canon rozšiřuje nabídku o vestavěné aplikace pro své multifunkční tiskárny

Therefore 2009

Canon eCopy ScanFront umožňuje síťovým skenerům snižovat provozní náklady

Canon zve na Setkání fotografů 2009

Canon iR 2318L

Canon EOS 5D Mark II nyní i s ručním nastavením expozice v režimu videa

Canon uvádí černobílé tiskárny řady imagePRESS a řešení Helix Production Workflow

Nové produkční skenery Canon zvyšují efektivitu v podnikání

Prvotřídní kvalita digitálního tisku Canon

Canon inovuje řadu velkoformátových tiskáren imagePROGRAF čtyřmi novinkami

Canon představuje na ECR 2009 čtyři digitální radiografy

Canon získal prestižní ocenění za produktovou řadu multifunkčních tiskáren za rok 2008

Canon uvádí nový vysokorychlostní skener pro kancelářské využití

PowerShot A480

Digitální zrcadlovka Canon v písčitých dunách rallye Dakar 2009

Canon podporuje českou dokumentární fotografii

Canon představuje nový projektor XEED SX800

Sdělení o odložení stavby a zahájení provozu závodu Nagasaki Canon

Canon vyvíjí rentgenový detektor pro snímky v pohybu

Canon Legria HF, HD flash videokamera, špičkový obraz, skvostný design

Canon Legria HF S10 a Legria HF S100

Canon slaví 50 let jednookých zrcadlovek