logo CZ.NIC

Inteligentní router Turris ochrání uživatele před internetovými útoky

Každý router Turris kromě funkcí běžného domácího směrovače dokáže analyzovat provoz mezi Internetem a domácí sítí a identifikovat podezřelé datové toky. Při napadení upozorní na možný útok centrálu Turris, která porovnává data z ostatních připojených routerů a vyhodnocuje nebezpečnost detekovaného provozu.

V případě útoku centrála vytvoří a distribuuje aktualizace do celé sítě a začne tak chránit všechny uživatele zařízení Turris. Název projektu Turris je odvozen z latinského výrazu pro věž. Ty často sloužily pro včasná varování před útoky, což velmi dobře vystihuje hlavní myšlenku a smysl naší služby.

Pro tento rok počítá CZ.NIC s výrobou a nasazením tisíce routerů Turris. Ty budou sloužit jako testovací zařízení a zájemci je budou moci získat do dlouhodobého pronájmu za symbolickou 1 korunu.

"Na informačních stránkách turris.cz najdou zájemci kromě obecných informací také aktuality. V nejbližší době zde budeme prezentovat především novinky z vývoje hardwarové části projektu. Důležitou součástí stránek je také předregistrace, která uživatelům nabízí možnost zarezervovat si testovací zařízení s předstihem," říká Bedřich Košata, který projekt v rámci Laboratoří CZ.NIC vede.

Podmínkou pro účast v projektu Turris je využívat router po předem stanovenou dobu ve funkci hlavního bodu připojení sítě k internetu a nezasahovat do provozovaného sběru dat.

Další články k tématům - analýza - internet - router

Článek CZ.NIC ze dne 27. září 2013 - pátek

Další články od CZ.NIC