logo

Funkční mobily pro děti z dětských domovů

Vybrané a překontrolované funkční mobilní telefony ze soutěže "Věnuj mobil" předá ASEKOL prostřednictvím sdružení "Život" dětem dětským domovům. Ostatní nefunkční telefony budou ekologicky recyklovány.

Školy přihlášené do soutěže Věnuj mobil a vyhraj výlet pro svou třídu vybraly 22782 starých mobilních telefonů. Soutěže, kterou pořádá nezisková organizace ASEKOL ve spolupráci se školním vzdělávacím programem Recyklohraní a společností T-Mobile, partnerem projektu, se zúčastnilo 420 škol.

Jejich úkolem bylo sebrat co nejvíce vysloužilých mobilních telefonů na jednoho žáka. Vítězem se stala základní a mateřská škola Javorník z okresu Svitavy, která odevzdala více než 5 mobilů na žáka.

Do soutěže se zapojilo 420 škol. Čtyřicet z nich dokázalo sebrat více než jeden mobil na žáka. Absolutně největší počet odevzdali žáci Základní školy Arbesovy v Mšenu a s 966 mobily se stali vítězi speciální kategorie.

Kritériem hlavní soutěže však byl počet sebraných telefonů v poměru na jednoho žáka, proto se na prvním místě umístila Základní a mateřská škola Javorník, kde děti spolu s rodiči dokázali vybrat 5,4 mobilů na jednoho žáka.

Na druhém místě skončila Základní škola Merklín se 4,2 telefony a třetí místo patří Základní a mateřské škole Křetín s 3,6 mobily na žáka.

Vítězná škola získá od partnera projektu, společnosti T-Mobile Czech Republic, notebook HP a zážitkový víkendový pobyt v České republice.

Škola z druhého místa pojede na jednodenní výlet a třetí škola dostane vstupenky na libovolnou akci.

"Moc děkujeme všem zúčastněným školám, které do soutěže vložily obrovské úsilí a dosáhly skvělých výsledků. Zatímco v rámci celé kampaně Věnuj mobil, která běží již od roku 2008, bylo dosud vybráno bez zapojení škol asi 15000 telefonů, během dvou ročníků Věnuj mobil a vyhraj výlet pro svou třídu se nashromáždilo téměř 65000 mobilů", říká Hana Ansorgová, manažerka komunikace společnosti ASEKOL.

Vybrané telefony nyní projdou odbornou kontrolou, funkční budou repasovány a předány dětem z dětských domovů, vysloužilé přístroje poputují k ekologické likvidaci. Recyklací vybraného množství telefonů se životnímu prostředí ušetří např. 108300 kWh, což by vystačilo na téměř tisíc let nepřetržitého provozu moderní úsporné lednice, a např. 533520 litrů vody, což by při dvou cyklech denně stačilo průměrné myčce nádobí na 56 let.

Partnerem projektu Věnuj mobil a vyhraj výlet pro svou třídu je občanské sdružení Život dětem, jehož prostřednictvím budou repasované přístroje předány dětským domovům, a společnost T-Mobile Czech Republic, která telefony opatří SIM kartami.

Projekt Věnuj mobil však není určen jen školám, ale všem, kteří se chtějí užitečně zbavit svého starého mobilního telefonu. Stačí si na stránkách projektu objednat odpovědní obálku a zdarma svůj mobil poslat společnosti ASEKOL nebo se zapojit do probíhající sběrové kampaně, v jejímž rámci jsou obálky distribuovány v určitém městě nebo regionu, prostřednictvím konkrétního média.

Mobilní telefony patří mezi nejrychleji se rozšiřující předměty běžné spotřeby. Přestože se životnost mobilních telefonů pohybuje v řádu několika let, průzkumy ukazují, že je lidé v průměru používají jen 12 - 18 měsíců. K recyklaci se dostane pouze 1 % z nich.

Odborníci odhadují, že obyvatelé České republiky mají ve skříních a šuplících zhruba 8 milionů nepoužívaných a dosud nevyhozených mobilů. Kdyby došlo k jejich recyklaci, dostali bychom například 2800 kg stříbra, 272 kg zlata nebo 120 kg palladia a významně tím přispěli k ochraně životního prostředí.

Další články k tématům - notebook - průzkum - recyklace - SIM - soutěž - telefon - zdarma - Hana Ansorgová

Článek ze dne 16. května 2012 - středa

Další články od Asekol s.r.o.