logo Asekol s.r.o.

Na letišti Ruzyně se otevřela brána Muzea spotřebičů

Na Letišti Praha v odletové hale Terminálu 2 byla zahájena výstava historických elektrospotřebičů. Expozici nazvanou Muzeum spotřebičů pořádá ve spolupráci s Letištěm Praha nezisková společnost ASEKOL, která organizuje sběr a recyklaci elektroodpadu.

Odborným garantem při výběru a datování exponátů bylo Technické Muzeum v Brně. Výstava představí návštěvníkům letiště bouřlivý vývoj spotřební elektroniky. Jejím cílem je vzdělávat mladší ročníky, vzbudit v lidech příjemné pocity nostalgie a v neposlední řadě zábavným způsobem propagovat třídění vysloužilých elektrozařízení. Vstup do muzea bude volně přístupný a celá expozice bude na letišti k vidění do 5. dubna 2010.

Muzeum spotřebičů je interaktivní výstava mapující vývoj elektrických zařízení od počátku minulého století do současnosti. Tvoří ji devět panelů zaměřených na gramofony, magnetofony, rádia, přenosné přehrávače, telefony, televize a počítače. Součástí expozice je i socha Šrotozemšťana, která byla v roce 2008 postavena z elektroodpadu na pražském Andělu. Ústředním bodem muzea je část týkající se recyklace vysloužilých spotřebičů.

"Při tvorbě Muzea spotřebičů jsme kladli důraz zejména na zábavnost, chceme vtáhnout návštěvníky do hry. Příchozí si tedy budou moci některé spotřebiče sami vyzkoušet. Podívají se a poslechnou si historické televizní a rozhlasové záznamy, zahrají si jedny z prvních počítačových her (Packman, Snake, Tetris) a zavzpomínají si na volání ze staré dřevěné telefonní budky. Zároveň bychom byli rádi, aby si z výstavy něco odnesli. Proto je na panelech u každého spotřebiče umístěno několik informací nejen o něm, ale i o době, v níž vznikl," popisuje Muzeum spotřebičů Hana Ansorgová z pořádající společnosti ASEKOL.

Myšlenka vzniku Muzea spotřebičů vzešla ze soutěže pro obecní sběrné dvory O nejstarší sebraný elektrospotřebič, jejíž výsledky ASEKOL vyhlásil v roce 2009. Celkem se sešla téměř stovka spotřebičů, z nichž mnohé zaslouží velkou pozornost. Záměrem soutěže bylo zachránit historicky hodnotná elektrozařízení, která by jinak skončila v recyklační lince. "Vítězné spotřebiče ze soutěže tvoří základ Muzea spotřebičů, na místě však budou i jiné. Byli jsme překvapeni, kolik krásných kousků se nám sešlo a přišlo nám líto nechat je zrecyklovat nebo bez užitku nechat chátrat ve skladu," vysvětluje Ansorgová a dodává : "Důležité však je uvědomit si, že pokud by se jejich majitelé nezachovali ekologicky a nedonesli je na sběrný dvůr, historické exponáty by skončily na skládce či ve spalovně. Na počátku výstavy tedy stojí zodpovědné chování k přírodě, které podporujeme."

Za místo konání expozice byl zvolen Terminál 2 letiště Ruzyně, a to zejména díky velkým prostorám a značné fluktuaci osob. "Zajímavé prostory Terminálu 2 tradičně slouží různým výstavám, které cestujícím dle jejich ohlasů výrazně zpříjemňují pobyt na letišti. Návrh společnosti ASEKOL na spolupořádání Muzea spotřebičů jsme přijali s velkým potěšením, Letiště Praha se samo snaží klást velký důraz na ekologii, a proto věříme, že si návštěvníci odnesou z výstavy řadu poznatků o nakládání s vysloužilými spotřebiči," říká Manažerka marketingu Letiště Praha Jana Jusková.

Cílem Muzea spotřebičů je vedle zábavy a rozšíření obecného povědomí o elektronice i vzdělávání veřejnosti v oblasti třídění elektrozařízení. V Česku lidé systematicky třídí elektroodpad od roku 2005. Přestože společnosti zajišťující jeho recyklaci vykazují trvalý nárůst sběru, je ještě mnoho oblastí ke zlepšení. "Každý Čech ročně odevzdá zhruba pět kilogramů elektroodpadu. To je sice nejvíce mezi státy střední Evropy, ale ve srovnání se Západem stále zaostáváme. Například ve Skandinávii od každého průměrně vyberou kolem 16 kg. Muzeem spotřebičů tedy chceme občany motivovat také k odpovědnějšímu chování ke starým přístrojům," říká Ansorgová.

Autorem návrhu a realizátorem celé výstavy je společnost BB PARTNER.

Článek Asekol s.r.o. ze dne středa 27. ledna 2010

Další články od Asekol s.r.o.