logo Asekol s.r.o.

Zpětný odběr elektrozařízení od domácností meziročně vrostl o desítky procent

České domácnosti recyklují stále více elektroodpadu. Ačkoli zpětný odběr vyřazených elektrozařízení u nás funguje teprve třetím rokem, spotřebitelé si čím dál více uvědomují nutnost bezpečné likvidace domácích spotřebičů.

Ukázal to průzkum zadaný kolektivními systémy ASEKOL, EKOLAMP a ELEKTROWIN, který zkoumal postoje domácností k nakládání s elektroodpadem a ke vztahu k životnímu prostředí.

Výsledky průzkumu potvrzují statistiky sběru za první pololetí, kdy jednotlivé systémy oproti stejnému období loňského roku zaznamenaly zvýšení hmotnosti odevzdaného elektrozařízení až o desítky procent.

"V průzkumu mne zaujal fakt, že se v domácnostech již tak často běžné spotřebiče, jakými jsou například lednice či pračky, neobměňují, jak tomu bylo před dvěma lety, a to i přes to, že se na trh stále uvádějí energeticky úspornější typy, které domácnostem šetří značné finanční prostředky. I proto je zvýšení zpětného odběru z domácností velký úspěch," uvedl Roman Abrham za ELEKTROWIN.

Domácnosti si v poslední době pořizují nové technologie, jakými jsou třeba digitální fotoaparáty či DVD. V současnosti jsou ale nejkupovanějšími zařízeními elektronické hračky, které si v posledním roce pořídila necelá polovina českých domácností.

"Z průzkumu je zřejmé, že lidé vědí stále více o problematice recyklace. Pokud se jedná o toto téma obecně, zvýšil se index informovanosti o 30 %. Nárůst informovanosti se ale týká se i povědomí o způsobu nakládání s jednotlivými zařízeními. To potvrzuje úspěšnost našich informačních kampaní," vysvětluje pozitivní trend výzkumu Jan Vrba za ASEKOL. Lidé častěji odevzdávají elektrozařízení k recyklaci kompletní, což usnadňuje následné zpracování, a jsou si stále více vědomi ekologické zátěže, které zařízení pro životní prostředí představují. Přesto jsou patrné některé významné rozdíly v chování domácností.

"Překvapilo mě, že obyvatelé Prahy vyhazují do komunálního odpadu až dvakrát více elektrozařízení s obsahem škodlivých látek, jakými jsou třeba zářivky, než je tomu v jiných částech České republiky," uzavírá Zuzana Křenková za EKOLAMP.

Trio neziskových společností ASEKOL, EKOLAMP a ELEKTROWIN zajišťuje zpětný odběr elektrozařízení a plní tak zákonnou povinnost výrobců a dovozců těchto zařízení. Od zahájení své činnosti v srpnu 2005 tak společně zpracovaly téměř 60 tisíc tun odpadu. Za první pololetí roku 2008 byl těmito systémy zajištěn zpětný odběr a zpracování více než 15 tisíc tun elektroodpadu. Předpokládaný roční výsledek všech třech systémů by měl v roce 2008 překročit hranici 3 kg zpětně odebraných elektrozařízení z domácností na obyvatele ČR.

Článek Asekol s.r.o. ze dne úterý 2. září 2008

Další články od Asekol s.r.o.