logo Casablanca INT s.r.o.

Casablanca rozšířuje a modernizuje jednoho z největších tuzemských datacenter

Casablanca otevírá a spouští do provozu další serverovnu s pořadovým číslem 7 a rozšiřuje tak celkovou plochu Telehouse Centra na 1400 m2. Investice převyšující částku 15 miliónů korun umožňuje zajistit nejmodernější energetické, chladící a síťové systémy nového centra.

Ryze český poskytovatel internetových, datových a hlasových služeb, společnost Casablanca INT, činí i v letošním roce významný krok k upevnění svých předních pozic na poli datových služeb.

Nová serverovna nabídne celkem 81 zákaznických stojanů; z toho 61 standardních, 7 dělených /= 14 půl stojanů/, 10 vysokozátěžových a 3 pro technické zázemí. Centrum je vybaveno datovou síťí s přístupem FE/GE/10GE (Cisco platforma). Energetický systém tvoří distribuce ze 2 samostatně jištěných napájecích větví a paralelní systém zálohy pomocí UPS 3x160 kVA, n+1 od výrobce Emerson typ NX-a; celý systém je pak dimenzován na průměrný příkon 3kW pro jeden stojan. Tyto prostory jsou připojeny na centrální zdroj chladu, kdy jednotlivé vnitřní jednotky zn.Emerson mají chladící kapacitu 250kW s redundancí n+1. Samotný chlad je distribuován pomocí dvojité přetlakové podlahy. Celý sál je dohlížen kamerovým systémem a přístupný pouze na čipové karty.

"Naprostou novinkou, kterou zde Casablanca nabízí jsou vysokozátěžové stojany s příkonem až 8 kW, kterých je prozatím připraveno 10 ks. Tyto stojany značky Emerson (divize Knürr) typ Miracel Plus CoolAdd o rozměrech 600x1000x42 RU(rack units) mají kapacitu chladícího výkonu až 8kW a unesou až 1500 kg zařízení," uvádí Lubomír Pinkava, CTO a vedoucí projektu výstavby.

Výstavba nové serverovny byla zahájena v červnu tohoto roku, nicméně společnost začala první kroky k uskutečnění stavby chystat již na jaře. Nejprve byl uveden do ostrého provozu nový motorgenerátor PROGEN PP550SS s kapotáží SuperSilent, která zajišťuje maximální odhlučnění. „Spuštěním tohoto zařízení s kapacitou 550 kVA (rozměrů 5105x1840x2785 mm a váhy 6250 kg bez paliva) do provozu byla zhruba dvojnásobně navýšena kapacita zálohovaného napájení Casablanca Telehouse Centra,“ doplňuje Lubomír Pinkava. V létě byla instalována nová chladící jednotka na střechu sídla společnosti. Vzhledem k váze jednotky samotné - cca 4 tuny - i jejím rozměrům - 6x1,5x2,5m - probíhala instalace pomocí vrtulníku. Jedná se o jednotku výrobce Emerson - Liebert Hiross, typ SQH030 s chladícím výkonem 300kW, která doplní dosavadní systém chlazení serveroven - centrální zdroj chladu. Toto zařízení je nyní po včasném odzkoušení připraveno pro zálohu chlazení nové právě dokončené sedmé serverovny.

"Zákazníkům zde nabízíme nejen umístění jednoho serveru, celého stojanu nebo jeho části, ale i pronájem desítek stojanů nebo samostatného kolokačního prostoru. Klienti mohou rovněž využít produktů v oblasti dodávky a správy IP konektivity, doplňkových služeb jakými jsou například vzdálená správa serveru, zálohování dat, restart serveru a další, které pomohou uživateli v efektivní správě jeho zařízení," vypočítává Martin Kanda, ředitel společnosti.

Přední české společnosti na trhu informačních a telekomunikačních služeb roste obrat výrazně již několik let. Za poslední rok se opět zvýšil, konkrétně o 37 procent. Casablanca INT však neusíná na vavřínech, proto své služby neustále inovuje a investuje do nových technologií. Nejen do rozvoje a propagace hlasových služeb, které byly představeny v loňském roce, ale zejména do technologií a prostor pro službu ServerHousing. V letošním roce bylo do tohoto segmentu produktového portfolia investováno zhruba 15 miliónů korun Na základě všech ekonomických ukazatelů firma na konci roku předpokládá obrat ve výši 125 milionů.

Článek Casablanca INT s.r.o. ze dne pátek 5. prosince 2008

Další články od Casablanca INT s.r.o.