logo

CZ.NIC přebírá od ledna 2011 agendu národního bezpečnostního týmu CSIRT.CZ

Ministr vnitra České republiky Radek John a výkonný ředitel sdružení CZ.NIC Ondřej Filip podepsali memorandum, podle kterého správce české národní domény převezme od ledna 2011 agendu národního bezpečnostního týmu CSIRT.CZ (Computer Security Incident Response Team).

CSIRT.CZ byl výzkumný úkol provozovaný jako součást projektu kybernetické hrozby sdružením CESNET. Tento projekt končí k 31.12. 2010. Od 1.1. 2011 na základě dohody odboru kybernetických hrozeb Ministerstva vnitra, sdružení CESNET a CZ.NIC přebírá projekt správce české národní domény.

"To, že se podařilo zachovat kontinuitu provozu pracoviště CSIRT.CZ i do dalšího období, je dobrá zpráva nejen pro českou internetovou komunitu. Myslím si, že tento projekt má velký přínos pro zvyšování bezpečnosti v této zemi. Poděkování patří především Aleši Špidlovi, řediteli odboru kybernetické bezpečnosti Ministerstva vnitra, a pracovníkům sdružení CESNET, kteří tým CSIRT.CZ vybudovali a tři roky úspěšně provozovali. Nerad bych také zapomněl na pomoc pracovní skupiny CSIRT.CZ," uvedl u příležitosti podepsání memoranda Ondřej Filip, výkonný ředitel CZ.NIC.

CSIRT.CZ se jako národní tým podílí na řešení incidentů týkajících se kybernetické bezpečnosti v sítích provozovaných v České republice. Poskytuje především koordinační pomoc, dále shromažďuje a vyhodnocuje data o oznámených incidentech a předává hlášené incidenty osobám odpovědným za chod sítě nebo služby, která je zdrojem daného incidentu.

CSIRT.CZ také převezme roli národního PoC (Point of Contact) pro oblast informačních technologií a bude centrem vzdělávání a šíření osvěty v oblasti kybernetické bezpečnosti. Bezpečnostní oddělení umožní spolupráci na národní i mezinárodní úrovni a bude pomáhat se zřizováním obdobných bezpečnostních týmů v sítích provozovaných v České republice, kterým poskytne podporu při navazování spolupráce s mezinárodními bezpečnostními subjekty.

"Co se týká bezpečnosti v oblasti domén a internetu není CZ.NIC na národní i mezinárodní úrovni žádným nováčkem. Od roku 2008 provozujeme vlastní bezpečnostní tým CZ.NIC-CSIRT, který je od doby svého vzniku součástí mezinárodní sítě bezpečnostních týmů. Od září 2010 má navíc status akreditovaného týmu ve sdružení Trusted Introducer působícím v rámci evropské organizace TERENA," doplnil Martin Peterka, který je ve sdružení CZ.NIC pověřený vedením projektu CSIRT.CZ.

Další články k tématům - bezpečnost - CESNET - CSIRT - TERENA - Radek John - Ondřej Filip - Martin Peterka

Článek ze dne 17. prosince 2010 - pátek

Další články od CZ.NIC, zájmové sdružení právnických osob