logo

DNSSEC chrání již více než 100 tisíc českých domén

Česká republika nadále potvrzuje přední pozici v počtu domén zabezpečených pokročilou technologií DNSSEC. K dnešnímu dni je proti zneužití a podvrhnutí informací chráněno 100024 domén .CZ, hranice 100 tisíc byla překonána 29.7. 2010 ve 20:26 hodin.

Za strmým nárůstem počtu domén využívajících tuto technologii stojí především rozhodnutí dvou českých registrátorů WEB4U a ACTIVE 24 opatřit zdarma DNSSEC všem doménám uloženým na jejich jmenných serverech. DNSSEC lze využívat od října 2008, kdy ji do registru české národní domény zavedlo sdružení CZ.NIC.

"Od spuštění DNSSEC patří Česká republika k nejaktivnějším zemím ve využívání této technologie a jsem rád, že si konečně našla cestu i do obchodních strategií hráčů na trhu s registracemi domén. Především to totiž mělo vliv na nevídanou akceleraci nárůstu nových DNSSEC domén - ještě na konci roku 2009 jich bylo pouze 1414 a dnes jich máme nejvíce na světě, a to jak v absolutních číslech, tak co do podílu v rámci všech domén .CZ," řekl k tomu výkonný ředitel sdružení CZ.NIC Ondřej Filip.

DNSSEC je rozšíření systému DNS, které zvyšuje bezpečnost služby doménových jmen. Principem DNS je překlad jmenných internetových adres, jako například www.nic.cz nebo www.dobradomena.cz, na adresy číselné, kterým počítače rozumějí a s jejichž pomocí dokážou zajistit zobrazování webových stránek, odesílání e-mailů, telefonování po internetu a další běžné internetové služby.

DNSSEC zabraňuje manipulaci s údaji uloženými v DNS, a tím rapidně snižuje riziko podvržení falešných či pozměněných informací na webových stránkách, krádeží přístupových údajů, odposlouchávání e-mailové komunikace apod. Sdružení CZ.NIC, správce registru domén .CZ a ENUM, zavedlo tuto bezpečnostní technologii v říjnu 2008.

Další články k tématům - DNS - DNSSEC - domény - ENUM - Ondřej Filip

Článek ze dne 30. července 2010 - pátek

Další články od CZ.NIC, zájmové sdružení právnických osob