logo

Knot DNS: CZ.NIC spustilo beta verzi vlastního DNS serveru

Knot DNS je výkonný ryze autoritativní DNS server podporující všechny hlavní protokoly DNS včetně transferů zón, dynamických updatů a DNSSEC rozšíření. Jedním z hlavních cílů projektu je vyhovět provozním požadavkům kořenových DNS serverů a serverů první úrovně.

Prohlížení internetových stránek, posílání e-mailů, internetová telefonie. Nic z toho by nebylo možné, kdyby správně nefungovaly DNS servery. Pro jejich provoz byly z hlediska velkých doménových registrů dosud k dispozici prakticky pouze dva volně dostupné systémy - BIND a NSD.

Zástupci správce české národní domény .CZ, sdružení CZ.NIC představili v těchto dnech na mezinárodní konferenci RIPE 63 ve Vídni vlastní DNS server - Knot DNS.

"Větší nabídka svobodných implementací je výhodnější například pro zajištění stability provozu důležitých domén jako je například kořenová zóna nebo domény nejvyšší úrovně jako .CZ, .COM, apod. Další implementace napsaná na zelené louce zvýší diverzitu dostupných řešení a s tím i pravděpodobnost, že v případě technických potíží některého systému bude dál možné poskytovat veškeré on-line služby, a to na globální úrovni", vysvětluje Ondřej Surý, šéf výzkumného oddělení Laboratoře CZ.NIC, které se projektu věnovalo více než rok.

Hlavními přednostmi serveru Knot DNS jsou výkon, škálovatelnost, rychlost a možnost přidávat a odebírat zóny za běhu bez výpadku v provozu serveru. Knot DNS je také zajímavý svým vícevláknovým návrhem, který téměř nepoužívá zámky. Také díky tomu dosahuje Knot DNS i na běžně dostupném hardwaru výkonu okolo 200 tisíc dotazů za sekundu.

"Cílem bylo navrhnout server flexibilní jako BIND, ale s rychlostí NSD. Naše řešení je vhodné především pro ty, kteří potřebují autoritativní DNS server, třeba operátoři provozující stovky tisíc domén. Kromě správců domén nejvyšší úrovně tedy předpokládáme zájem i ze strany registrátorů domén", doplňuje Ondřej Surý.

Knot DNS je napsaný v programovacím jazyce C, podporuje prakticky všechny unixové systémy a je vydaný pod licencí GPL (verze 3). V současnosti se projekt nachází ve fázi beta verze, zdrojové kódy a další informace jsou dostupné na knot-dns.cz. I přesto, že je Knot DNS teprve v beta verzi, tak již nyní obsluhuje některé domény v rámci sdružení CZ.NIC.

Zástupci Laboratoří CZ.NIC samozřejmě ocení, pokud se do testování zapojí i odborná veřejnost; toto testování by mělo pokrýt co největší rozsah možných scénářů použití DNS serverů.

Další články k tématům - BIND - DNS - DNSSEC - GPL - Knot - konference - NSD - RIPE - server - UNIX - Ondřej Surý

Článek ze dne 4. listopadu 2011 - pátek

Další články od CZ.NIC