logo

Milion registrací v doméně .CZ

Mezi doménami nejvyššího řádu členských států EU se doména .CZ stává 12. "milionářem" a současně patří k těm, které vykazují nejvyšší růst - měsíční přírůstek nových domén je více než 10000. Registrace v doméně .CZ s pořadovým číslem 1000000 byla provedena 19.11. 2012 v 17:24 hod.

Dosažení milionu registrací v doméně .CZ pomohlo především zavedení registračního systému FRED, který letos v říjnu 2012 oslavil 5. narozeniny a který přispěl k výraznému zrychlení a zlevnění registračního procesu.

Význam internetových domén stále roste. Tato skutečnost souvisí především s rozvojem internetu, který se čím dál více stává nedílnou součástí našich životů. A pokud chcete být na internetu snadno a rychle dohledatelní, bez dobré domény se neobejdete.

Vlastní doména dnes patří do povinné výbavy každé organizace. Její význam si ale stále častěji uvědomují i jednotlivci. Význam internetových domén potvrzuje i skutečnost, že byl nastartován proces rozšíření doménového prostoru o další koncovky. Vedle domén s koncovkou .CZ, .COM nebo .EU se tak možná už příští rok setkáme s doménovými jmény mající za tečkou jméno města nebo organizace.

"Jsem rád, že si .CZ stále v očích držitelů domén drží svou prestiž a má v České republice pozici zdaleka nejvyužívanější domény jak v byznysovém prostředí, tak i pro osobní webové prezentace. Věřím, že svůj podíl na tom má i náš aktivní přístup k zajištění bezpečnosti domény a dalších návazných služeb pro registrátory i uživatele", uvedl Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.

Podle posledních souhrnných statistik, které sdružení CZ.NIC zveřejnilo letos v dubnu, dochází k postupnému posilování podílu držitelů domén z řad jednotlivců, kterým patří 58 procent domén .CZ.

Nejčastěji pak mají držitelé zaregistrovánu jedinou doménu, nejvyšší počet domén .CZ na jednoho držitele dosáhl v roce 2011 4054. Z hlediska regionálního zastoupení pochází nejvíce držitelů ze Středočeského kraje, nejméně držitelů má Karlovarsko.

Z obsahové analýzy domény .CZ provedené na základě průzkumu 1200 náhodně vybraných webů pak vyplývá, že nejvyšší zastoupení mají firemní stránky (41 procent), následují parkované domény (19 procent), e-shopy a nefunkční stránky (8 procent). Na soukromé stránky pak připadá 7 procent domén.

Další články k tématům - domény - EU - FRED - registrace

Článek ze dne 20. listopadu 2012 - úterý

Další články od CZ.NIC