logo

O Enum je stále větší zájem

V rámci pražské konference IP Telephony Workshop byla v úterý 20. listopadu na programu prezentace věnovaná technologii ENUM, která podle řady dotazů a živé diskuse ukázala, že se povědomí o tomto revolučním systému zvyšuje a že je mezi odborníky, ale i širší veřejností, o ENUM stale větší zájem.

Pavel Tůma, projektový manažer ENUM ve sdružení CZ.NIC, správce národní domény CZ, prezentoval více než šedesáti posluchačům, kteří se přišli seznámit se novinkami v nabídce produktů a služeb z oblasti IP telefonie, praktické výhody technologie ENUM, možnosti jejího zavedení i budoucí vliv na vývoj trhu telefonních operátorů.

Přestože je technologie ENUM zavedena jen v několika zemích světa, již nyní je jisté, že mění telekomunikační trh. Pavel Tůma, projektový manažer ENUM ve sdružení CZ.NIC, říká : "Současná situace v telekomunikacích je obdobná té, která byla před několika lety na trhu internetového připojení. Ještě nedávno jsme museli platit za přenesená data, zatímco dnes platíme paušální poplatek za připojení k síti. Minutové poplatky za telefonní hovory budou také nahrazeny paušální platbou za připojení k telefonní síti. ENUM je jedním z kroků, jak se k tomu přiblížit."

Pavel Tůma dále ve své prezentaci naznačil, jakým způsobem by se vývoj trhu telekomunikací mohl ubírat. Díky klesajícímu počtu využívaných pevných linek, a neustálému snižování cen za hovory, nemá pro poskytovatele telekomunikačních služeb smysl zůstávat u stávajících zdrojů příjmů z telefonování, ale bude najít nové služby a obchodní modely, kterými zaujmou své zákazníky.

Český zástupce na prvním holandském ENUM Day

Pavel Tůma prezentoval své zkušenosti s ENUM také na prvním holandském ENUM Day, který se uskutečnil 7. listopadu v Amsterdamu. Protože v Nizozemí s touto technologií teprve začínají, zaměřil se Pavel Tůma ve své přednášce především na proces zavádění tohoto systému, dále na šíření informací o ENUM a upozornil na hlavní problémy při prosazování technologie v České republice.

ENUM NL, správce domén holandského národního prefixu +31, plánuje spuštění systému začátkem roku 2008 a tak uspořádal sérii přednášek a workshopů pro více než padesát zájemců z řad telekomunikačních operátorů, registrátorů, poskytovatelů připojení a lokální internetové komunity. Zahraniční účastníci se ve svých prezentacích zaměřili nejen na zkušenosti z úspěšných zavádění technologie ENUM v jiných zemích, ale také na konkrétní případové studie z praxe, na kterých prezentovali, jak je ENUM využíván.

Článek ze dne 27. listopadu 2007 - úterý

Další články od CZ.NIC, zájmové sdružení právnických osob