logo

Prvních 10 000 domén CZ v novém registračním systému CZ.NIC

Sdružení CZ.NIC, správce národní domény CZ již zaevidovalo registraci 10 000. domény CZ od spuštění nového registračního systému FRED (Free registry for ENUM and Domain). V současnosti tedy sdružení eviduje více než 348 000 registrovaných domén CZ.

Prvních deset tisíc domén v novém registračním systému je výjimečnou událostí také proto, že byly registrovány ve velmi krátkém čase, a sice za pouhých 22 dnů od jeho spuštění 1. října tohoto roku.

"Se spuštěním nového registračního systému došlo zároveň k výraznému snížení ceny, na které určitě čekala řada zákazníků. To je jistě hlavní důvod, kvůli kterému přibývá každý den více a více nových domén," sdělil Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC. "K současnému stavu také výrazně přispělo zjednodušení registračního procesu, a tím tedy snadnější získání nových doménových adres."

Přechod na nový registrační systém znamenal především zvýšení efektivity registru, zjednodušení registrací a správy domén CZ a podstatně nižší náklady na jeho provoz. Systém FRED je velmi výkonný a efektivní. Podle výsledků zátěžových testů by například bez problému zvládl spravovat i registr generických domén COM, který je s více než 65 miliony registrovaných domén největším registrem domén na světě.

FRED byl uvolněn jako open source software pod licencí GNU GPL (General Public License). Zájemci mají možnost získat tento systém na fred.nic.cz. Software mohou volně používat, modifikovat ho a dále šířit.

Statistika migrace domén CZ na nový systém FRED

Článek ze dne 25. října 2007 - čtvrtek

Další články od CZ.NIC, zájmové sdružení právnických osob