logo

Světový den IPv6 měl v České republice nečekaný ohlas

Velký zájem řady společností provázel Světový den IPv6 v České republice. Podle statistik správce české národní domény, sdružení CZ.NIC, byl 8.6. 2011 každý 10 web s doménou s koncovkou .cz přístupný přes IPv6.

Nárůst toků zaznamenali také v národním propojovacím centru NIX.CZ a to na více než sedminásobek oproti normálu. Světový den IPv6 vznikl z iniciativy společností jako jsou Google, Yahoo nebo Facebook; po celém světě se ho zúčastnily stovky organizací. Česká republika je v zavádění IPv6 světovým lídrem, což prokázal i tento mezinárodní den.

"Podle našich statistik stoupl 8. června počet domén .cz přístupných přes IPv6 o téměř 30 procent, ten den tedy mělo nově zapnutou podporu IPv6 přes 18 tisíc webových stránek s českou národní koncovkou. Ve středu bylo tedy po IPv6 dostupných více než 81 tisíc webů s českou doménou z celkového počtu 808 tisíc. Je chvályhodné, kolik společností projevilo zájem o tuto akci a do projektu se zapojilo. Využili tak možnost otestovat si, jak jsou připraveny na finální přechod na IPv6," uvedl Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.

Výrazně zvýšený zájem o IPv6 zaznamenali také v českém propojovacím centru NIX.CZ.

"Datové toky IPv6, které prošly národním propojovacím centrem 8.6. 2011, se zvýšili sedminásobně na více než 1 Gbps. I tento fakt dokazuje, že Světový den IPv6 vzala řada společností vážně," dodal Martin Semrád, výkonný ředitel sdružení NIX.CZ.

Sdružení CZ.NIC a NIX.CZ uspořádala společně 8. a 9.6. 2011 konferenci Internet a Technologie 11. První den této akce byl věnován tématům spojeným pouze s IPv6. Prezentace a videa stejně jako záznam panelové diskuse se zástupci největších poskytovatelů internetového připojení a největších poskytovatelů internetového obsahu v České republice budou zveřejněny na nic.cz/it11 na začátku července.

IPv4 versus IPv6

IP adresy představují základní stavební prvek internetu, protože bez nich by nebylo možné propojení počítačů do globální sítě. Verze protokolu IPv4 vznikla již v 70. letech 20. století a nabídla kapacitu pro připojení méně než 4 miliard počítačů. Již několik let je dostupné řešení rapidního úbytku IP adres verze čtyři a to v podobě nové verze internetového protokolu - IPv6. Ten poskytuje prakticky nevyčerpatelnou zásobu nových adres - v číselném vyjádření zhruba 1 a třicet osm nul, stále ale zůstává nevyužit.

Pro poskytovatele internetových služeb přechod na IPv6 znamená především investice do IPv6 kompatibilních technologií - jejich výše se bude odvíjet od rozsáhlosti infrastruktury daného subjektu. V případě koncových uživatelů internetu si přechod na nový protokol může vyžádat zakoupení nového modemu, který bude IPv6 podporovat. Takové zařízení stojí běžně okolo 1000 až 2000 korun.

O sdružení NIX.CZ

Zájmové sdružení právnických osob NIX.CZ sdružuje české i zahraniční poskytovatele internetových služeb za účelem vzájemného propojení jejich sítí (tzv. peering). V současné době datový tok infrastruktury sdružení NIX.CZ přesáhl hranici 170 Gb/s, což v tomto ohledu řadí sdružení mezi deset největších IXP ve světě. Již od roku 2003 sdružení podporuje peering také pomocí protokolu IPv6.

Další články k tématům - doména - Google - infrastruktura - IPv4 - IPv6 - IXP - Ondřej Filip - Martin Semrád

Článek ze dne 14. června 2011 - úterý

Další články od CZ.NIC