logo

Telefonování pomocí ENUM podporují další operátoři

Sdružení CZ.NIC, správce národní domény CZ, oznámilo, že telefonování po internetu pomocí systému ENUM nabízí svým zákazníkům další dva čeští telekomunikační operátoři, společnosti NETWAY.CZ a CL-NET. Obě společnosti zároveň registrují domény ENUM, potřebné k levnějšímu nebo i zcela bezplatnému telefonování po internetu.

Odchozí hovory v sítích obou operátorů jsou nyní směrovány pomocí systému ENUM. Ústředny operátorů u všech odchozích hovorů zjišťují, zda k volanému číslu existuje příslušná doména ENUM a je tedy možné se s tímto číslem spojit po internetu. Pokud ano, je hovor veden plně přes internet, bez využití veřejné telefonní sítě. Takový hovor může být spojen za výrazně nižší cenu nebo zcela zdarma.

"Těší mě, že stále více telekomunikačních operátorů považuje podporu volání pomocí ENUM za konkurenční výhodu a umožňuje svým zákazníkům využít přednosti této moderní technologie," řekl Pavel Tůma, manažer projektu ENUM ve sdružení CZ.NIC. "Implementace systému ENUM v síti operátora navíc nepředstavuje nijak složitou ani nákladnou operaci."

"Jako menší alternativní operátor máme poměrně omezené možnosti jak nabídnout našim zákazníkům příznivé ceny za telefonování," poznamenal Martin Semrád, ředitel společnosti NETWAY.CZ. "Technologie ENUM nám v budoucnu umožní směrovat stále větší část hovorů plně po internetu, tedy s menšími náklady a tím i nižší cenou pro zákazníky."

"Snažíme se našim zákazníkům vždy nabízet možnost využití progresivních technologií, mezi které ENUM jistě patří," dodal Marian Rychtecký, vedoucí technického oddělení společnosti CL-NET s.r.o. "Věřím, že naši zákazníci ocení, že ENUM podporujeme jako jeden z prvních telekomunikačních operátorů v České republice."

Registrátoři domén ENUM

Společnosti CL-NET a NETWAY.CZ začaly rovněž registrovat domény ENUM, počet registrátorů těchto domén v ČR se tak rozšířil na 11.

Článek ze dne 10. května 2007 - čtvrtek

Další články od CZ.NIC, zájmové sdružení právnických osob