logo

Uživatelé internetu hrají klíčovou roli při testování provozu domény example.test v 11 jazycích

Tento zkušební provoz představuje světově dosud nejdůležitější krok k plné implementaci internacionalizovaných doménových jmen. Jde o jednu z největších změn internetu od doby jeho vzniku.

"Aby tento test byl úspěšný, potřebuje ICANN pomoc uživatelů a vývojářů aplikací. V momentě, kdy budou spuštěny zkušební stránky, potřebujeme, aby je každý navštívil a podíval se, jak se adresy zobrazují a jak v jeho vlastních programech fungují odkazy na internacionalizovaná doménová jména. Stručně řečeno, potřebujeme, aby uživatelé přišli a systém zatížili až na hranici jeho možností", řekl Paul Twomey, prezident a výkonný ředitel společnosti ICANN.

Zkušební provoz je možný díky dnešnímu vložení 11 verzí domény .test do kořenové domény. To znamená, že tato doménová jména jsou v jádru internetu přidána k ostatním doménám nejvyšší úrovně jako .net, .com, .info, .uk, .de a .cz.

Od října mají uživatelé internetu z celého světa přístup na wiki stránky s doménovým jménem example.test v 11 testovacích jazycích – arabštině, perštině, čínštině (zjednodušené a tradiční), ruštině, hindštině, řečtině, korejštině, jidiš, japonštině a tamilštině.

Tyto stránky uživatelům umožní vytvořit si vlastní podstránky s vlastním názvy a v příslušných jazycích. Zkušební provoz proběhne v 11 jazycích internetových komunit, které daly najevo největší zájem o realizaci konceptu internacionalizovaných doménových jmen.

Plné zavedení internacionalizovaných doménových jmen bude znamenat, že lidé budou moci celé doménové jméno zapsat v jejich vlastním jazyce. Dosud bylo tyto znaky možné použít pouze před tečkou a .com, .net .org a podobné bylo možné zapsat pouze latinkou. Internacionalizovaná doménová jména toto změní, takže svět bude mít k dispozici doslova desítky tisíc znaků.

"Dosud bylo možné použít u části názvu domény nejvyšší úrovně následující za tečkou pouze znaky ASCII a až z," dodal Twomey. "Až bude provedena implementace internacionalizovaných doménových jmen a k dispozici budou desítky tisíc znaků z různých světových jazyků, uživatelé budou moci zapsat celé jméno ve svém vlastním jazyce."

Článek ze dne 20. prosince 2007 - čtvrtek

Další články od CZ.NIC, zájmové sdružení právnických osob