logo

Vychází nová publikace o IPv6

Kniha o IPv6 je volně k dispozici ke stažení na intternetu, ale je možné si ji objednat i v tištěné podobě. Pro ty, kteří jsou připojeni přes IPv4, je tištěná publikace za 299 korun, pro zájemce využívající IPv6 je kniha o 50 korun levnější.

Sdružení CZ.NIC, správce domény nejvyšší úrovně .CZ, umístilo na internetové stránky druhé aktualizované vydání knihy IPv6 od Pavla Satrapy. Tato publikace vznikala unikátním způsobem - na její výsledné podobě se prostřednictvím komentářů k jednotlivým pasážím knihy mohli podílet všichni zájemci o problematiku nastupujícího internetového protokolu.

První verze této knihy vyšla již v roce 2002 a setkala s velmi vřelým přijetím odborné veřejnosti. Šest let ale přineslo do problematiky IPv6 mnoho nového, takže se nové vydání rozšířilo o zhruba 150 stran. Publikace čtenáře seznámí jak s vlastnostmi základního protokolu i jeho podpůrných a doprovodných prvků, tak s možnostmi implementace na vybraných platformách. Obsahuje také řadu doporučení pro praktické použití.

"Nejvíce se rozšířila kapitola o skupinově adresovaných datagramech a druhá, prakticky orientovaná část knihy. Především zde byla on-line spolupráce s odbornou veřejností při tvorbě knihy velmi užitečná. Připomínky kolegů mi pomohly doplnit či opravit hlavně pasáže týkající se nasazení IPv6 v Linuxu a Windows," říká Pavel Satrapa.

Elektronickou verzi knihy Pavla Satrapy si mohou zájemci stáhnout z internetových stránek od dnešního dne zdarma. Lze si ale objednat i tištěnou verzi, jejíž cena je pro zájemce připojené přes IPv4 299 korun; pro ty, kteří využívají IPv6, je kniha za 249 korun. V obou cenách jsou zahrnuty doprava i DPH. Publikaci dostane zájemce poštou přímo na svou adresu.

"Vydání této knihy má pro CZ.NIC zásadní význam, a to hned ze dvou důvodů. Jednak se věnuje jednomu z nejostřeji sledovaných témat, pokud jde o budoucí vývoj Internetu, a zároveň se jedná o první vydavatelský počin sdružení. V této aktivitě chceme určitě pokračovat, a to ve spolupráci s dalšími respektovanými českými odborníky z akademické i komerční sféry," doplnil Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC, a dodal : "podpora protokolu IPv6 je součástí naší strategie, a proto jsme se rozhodli zvýhodnit ty, kteří tento protokol využívají."

O autorovi

Pavel Satrapa přednáší počítačové sítě a další informaticky orientované předměty na Technické univerzitě v Liberci. Je autorem deseti odborných knih a více než 150 článků v tištěných i elektronických časopisech. Protokolu IPv6 se věnuje od poloviny 90. let, mimo jiné vedl pracovní skupinu sdružení CESNET, která jej jako první v České republice nasadila v páteřní síti.

Další články k tématům - cz - IPv4 - ipv6 - kniha - protokol - Pavel Satrapa - Ondřej Filip

Článek ze dne 1. prosince 2008 - pondělí

Další články od CZ.NIC, zájmové sdružení právnických osob