logo

Výzkumné centrum Laboratoře CZ.NIC bude spolupracovat s vysokými školami v Brně

Sdružení CZ.NIC rozšiřuje kapacity svého výzkumného centra Laboratoře CZ.NIC o novou pobočku, kterou otevírá v Brně,kde budou pracovníci Laboratoří věnovat především projektům týkající se bezpečnosti a stability Internetu a rozvoje internetové infrastruktury.

"Kromě dobré dopravní dostupnosti a vynikající internetové infrastruktury jsme se pro Brno rozhodli také díky dlouhodobé a úspěšné spolupráci s technickými fakultami brněnských vysokých škol. Zaměstnanci CZ.NIC jsou externími konzultanty několika bakalářských prací místních studentů, kteří se zároveň s velmi dobrými výsledky zúčastnili i naší soutěže pro mladé programátory VIP - Vyvíjej, Inovuj, Programuj," říká k otevření nové pobočky Ondřej Surý, vedoucí projektu Laboratoře CZ.NIC.

Zaměstnanci Laboratoří CZ.NIC se budou věnovat především vývoji a výzkumu, který je zaměřený na systém doménových jmen (DNS) a bezpečnostní technologii DNSSEC. Vedle těchto technologií bude pozornost věnována také implementaci síťového protokolu IPv6, jenž řeší problém s docházejícím počtem volných IP adres verze 4 nezbytných pro připojení k internetu a také technologiím na ochranu proti nevyžádané poště.

"V našich Laboratořích vznikla za krátkou dobu jejich působení řada projektů, které si získaly pozornost také na mezinárodní scéně. Jako příklad bych rád uvedl bezpečnostní rozšíření internetového prohlížeče Mozilla Firefox, jenž ověřuje bezpečnost internetových stránek pomocí technologie DNSSEC," doplnil Ondřej Filip, výkonný ředitel sdružení CZ.NIC.

Aktivity Laboratoří CZ.NIC se opírají i o mezinárodní spolupráci, například s organizacemi IETF (Internet Engineering Task Force), RIPE (Réseaux IP Européens) či DNS OARC (DNS Operations, Analysis, and Research Center). Hlavním účelem spolupráce bude testování nových nástrojů určených pro rozvoj internetu v odlišných prostředích různých registrů národních domén.

Projekt Laboratoří CZ.NIC odstartoval loni v srpnu.

Článek ze dne 24. září 2010 - pátek

Další články od CZ.NIC, zájmové sdružení právnických osob