logo Intel Czech Tradings, Inc., organizační složka

Bezdrátová budoucnost: sítě v cloudu s rádiovým přístupem

Intel Labs se připravuje na bezdrátovou budoucnost - všechny počítače jsou propojené a my hledáme způsob, jak vše propojit bez kabelů. Od nejjednodušších integrovaných čidel až po nejdokonalejší cloudová datová centra ...

Technologický ředitel Intelu Justin Rattner na konferenci Intel Developer Forum poprvé představil funkční, plně digitální WiFi rádio označované jako "rádio podle Mooreova zákona". Technologický ředitel na vysvětlenou dodal, že toto plně digitální rádio je v souladu s Mooreovým zákonem, a to svou škálovatelností v oblasti velikosti a energetické účinnosti.

Při jeho vývoji byly využity nejnovější technologie, například výroba na bázi 22nm tri-gate. Plně digitální rádia najdou uplatnění zejména v nových SoC pro chytré telefony a tablety. Malá velikost a nízká cena integrovaných digitálních rádií umožní široké spektrum nových aplikací od věcí, které budou součástí oblečení, až po "internet věcí", spočívající v tom, že zařízení typu domácích spotřebičů budou schopna vzájemně komunikovat, vyměňovat si data a být ovládána na dálku.

Justin Rattner rovněž představil bezdrátový standard nové generace označovaný zkratkou WiGig, jenž funguje v milimetrových vlnových délkách rádiového spektra a nabízí pásmovou šířku přes 5 GB za sekundu. Standard WiGig je snahou celého počítačového odvětví konsolidovat řadu roztříštěných bezdrátových technologií na frekvenci 60 GHz v rámci stávajícího standardu WiFi standard.

"WiGig je tak rychlá, že vám umožní bezdrátově propojit ultrabook, tablet i chytrý telefon", prohlásil Rattner a dodal: "Lze zároveň propojit několik displejů."

Vyšší komfort a životnost baterie pro zařízení připojené ke cloudu

Uživatelé oceňují funkci, díky níž jejich zařízení přijímají emaily a aktualizují sociální sítě i v režimu spánku. Aby byla tato funkce permanentní přítomnosti online funkční na platformě Ultrabook, vyvinula společnost Intel technologii Intel Smart Connect, která dokáže ultrabook probudit vždy jen na nezbytně dlouhou dobu, aby přijal data a vzápětí opět přešel do pohotovostního režimu, čímž je zajištěna maximální výdrž baterie.

Justin Rattner během své přednášky představil možnost, jak nejlépe využít přínosů technologie Smart Connect pro aktivní přenos souborů a streaming videa: "Spring Meadow" je nástroj, který dokáže inteligentně řídit komunikaci mezi cloudem a zařízením. Toho dosahuje tak, že před-zpracovává síťový provoz a proaktivně řídí proudění dat. Díky tomu podstatně efektivněji využívá kapacity hostitelského procesoru a umožňuje mu zůstat v nízko-energetickém režimu déle, aniž by to mělo dopad na výkon celého systému.

Eliminace hesel, vyšší zabezpečení

Hesla zůstávají běžným, leč poměrně nepohodlným způsobem ochrany přístupu k cenným nebo citlivým informacím. Intel Labs se pokusila potřebu hesel eliminovat a vyvinula technologii zvanou Client Based Authentication Technology. Ta dokáže nejen eliminovat hesla, ale výrazně zjednodušuje a urychluje proces přístupu k bankovním účtům, akciovým portfoliím a dalším osobním informacím v režimu cloud.

Technologie funguje na tom principu, že uživatel svou totožnost na ultrabooku nebo chytrém telefonu ověří pouze jednou prostřednictvím biometrického čidla a zařízení následně bude svou totožnost u cloudových služeb ověřovat automaticky. Identifikace bude fungovat na bázi rozpoznání jedinečného vzorce žil na dlani uživatele a uživatel bude moci bez problémů používat elektronické bankovnictví, sociální sítě nebo jakýkoli jiný druh zabezpečených služeb.

Rovněž tato technologie nabídne funkci monitoringu, který zařízení a připojení k zabezpečené službě uzamkne v okamžiku, kdy uživatel zařízení odloží. Jakmile uživatel znovu začne se zařízením pracovat, nové biometrické čidlo celou platformu odemkne a obnoví předchozí zabezpečené připojení. Celý proces je virtuálně transparentní, snadno použitelný a výrazněji zabezpečený.

Sítě v cloudu s rádiovým přístupem, budoucnost bezdrátového širokopásmového připojení

Justina Rattnera na pódiu doprovodil Dr. Chih-Lin I, ředitel výzkumného ústavu China Mobile Research Institute v Pekingu, který promluvil o spolupráci na výzkumu mezi Intel Labs a China Mobile. Cílem tohoto výzkumu je navrhnout a vyrobit prototyp sítě v cloudu s rádiovým přístupem, tzv. C-RAN. Ta má sloužit jako alternativa tradiční RAN, jež slouží jako základ pro moderní mobilní komunikaci.

Namísto jednoduchého přesunu hardwaru ze základny do datového centra funguje na té bázi, že standardní servery postavené na technologii Intel provozují softwarově definovanou radiovou aplikaci. Dr. I vysvětlil, že technologie C-RAN technology významně sníží kapitálové i provozní náklady pro poskytovatele bezdrátových služeb a zároveň nabídne podstatně vyšší úroveň těchto služeb s nižším počtem výpadků během špičky.

Justin Rattner pak nastínil další oblast výzkumu, tzv. síť typu Video Aware Wireless Networks (VAWN), jež přinese profit jak poskytovatelům bezdrátových služeb, tak koncovým uživatelům. VAWN je produktem společného akademického výzkumného programu sponzorovaného společnostmi Intel, Cisco a Verizon.

Vzhledem k tomu, že se v horizontu příštích pěti let očekává výrazný nárůst video dat (podle odhadu Cisco Visual Networking Index), hrozí nebezpečí, že by bez nových inovací mohlo docházet k omezení kvality videa a přenosové kapacity.

VAWN usiluje o to zvýšit streamingovou kapacitu bezdrátových sítí a zároveň zlepšit uživatelský komfort při sledování videa, a to zejména optimalizací síťového výkonu.

Další články k tématům - baterie - cloud - konference - tablet - telefon - VAWN - video - výzkum - WiFi - WiGig - Justin Rattner

Článek Intel Czech Tradings, Inc., organizační složka ze dne pátek 14. září 2012

Další články od Intel Czech Tradings, Inc., organizační složka

BYOD v českých firmách stále s obavami

SDI řešení Intel zrychlují přechod do firemního cloudu

Připravte se na boj s bezpečnostními hrozbami budoucnosti

Bezplatné kurzy pro profesionální rozvoj s Intel Learning Studio

WiFi Free jen na vlastní nebezpečí

Nová IoT platforma pro chytrá a propojená zařízení

Počítače po práci nevypíná třetina zaměstnanců českých firem

Počítač Intel Education 2in1

Nové procesory Intel Xeon zrychlují zpracování velkého objemu dat

Počítače do kabelky preferují ženy v průzkumu Intel

Mobilní novinky od Intelu

Nová řada procesorů Intel Atom S1200

Ultrabooky s dotykovým ovládáním

Bezdrátová budoucnost: sítě v cloudu s rádiovým přístupem

Čtyřjádrové procesory třetí generace Intel Core

Intel SBA: počítačové řešení pro malé firmy

SSD 520: nejrychlejší a nejvýkonnější SSD disk Intel

Partnerství Intel a Motorola Mobiliy: zaměřeno na vývoj a prodej chytrých telefonů

Procesory Intel Atom: nové funkce a delší životnost baterie

Intel představuje dva nové šestijádrové a dvanáctivláknové procesory pro desktopy

Výpočetní technika pokořuje nové hranice

Ultrabook nabídne nejvyšší uživatelský komfort

Intel a Google spolupracují na optimalizaci budoucích verzí platformy Android

Ultrabook: novou kategorii mobilních počítačů podpoří fond Intel Capital

Česko propadlo sociálním sítím

Intel nabídne do konce roku 2020 výpočetní výkon na exaskalární úrovni

Ultrabook: nová kategorie tenkých a lehkých počítačů pro většinového uživatele

Literární soutěž o nejlepší sci-fi povídku zná své vítěze

Intel zveřejňuje Zprávu o firemní odpovědnosti za rok 2010

Čeští studenti excelovali na největší světové soutěži pro mladé vědce Intel ISEF

3D tranzistor Tri-Gate: úspory elektrické energie a zvýšení výkonu

60 let inovací ve vývoji tranzistorů

Finále celosvětové soutěže Intel ISEF s účastí českých studentů

Intel Challenge Europe 2011: přihlaste se do prvního kola soutěže

NAND Flash 20nm: nejvyspělejší technologie od Intel a Micron

Procesory Intel Xeon: nový standard pro high-endové počítačové aplikace

SSD 320 Series: třetí generace SSD disků Intel

Literární soutěž Intel na téma: Umělá inteligence za čtyřicet let

Intel SSD 510: nová řada SSD disků s podporou SATA s propustností 6Gbps

Intel Thunderbolt: technologie pro nejrychlejší připojení osobního počítače

FAB 42: nová továrna Intel v Arizoně

Intel a PRE společně budují moderní energetické sítě

Intel Medfield: nový procesor pro mobilní telefony vyrobený 32nm technologií

Intel zjednodušuje datová centra

will.i.am: ředitel pro kreativní inovace Intel

Technologické trendy roku 2011

Intel představuje novou řadu SSD disků Intel 310

Intel Anti-Theft: kladivo na zloděje notebooků

Intel Atom E600C: první konfigurovatelná řada procesorů

SSD disky Intel: ceny klesají