logo

Procesory Intel Atom: nové funkce a delší životnost baterie

Třetí generace platformy Intel Atom nabízí několik nových funkcí pro nízkoenergetické využití, například v netboocích a IT aplikacích pro maloobchod nebo zdravotnictví. Systémy postavené na nových procesorech Intel Atom se na trhu objeví začátkem roku 2012.

Společnost Intel oznamuje dostupnost své nejnovější procesorové platformy Intel Atom, původně nazývané Cedar Trail. Tato platforma byla navržena s cílem poskytovat procesory pro kompaktní a mobilní výpočetní zařízení, jež uživatelům nabídnou vynikající životnost baterie za dostupnou cenu.

Nejnovější platforma vedle toho přináší několik nových funkcí a aspektů, díky nimž se počítače formátu netbook staly tak populárními mezi studenty, v rodinách i mezi všemi těmi, kteří hledají co nejlehčí počítač s připojením na internet. Tato nová výpočetní zařízení se na trhu objeví počátkem roku 2012 a budou je dodávat všichni významní výrobci: Acer, Asus, HP, Lenovo, Samsung a Toshiba.

Nový procesor se vyznačuje speciálním zaměřením na multimédia. Uživatelům díky tomu nabídne přehrávání ve full-HD a rozlišení plných 1080 bodů. Přehrávat bude možné jak tradiční videa, tak obsah z Blu-Ray disků, přičemž k přístrojům bude možné připojit ještě další digitální displej přes HDMI nebo Display Port.

Integrovaný Intel Graphics Media Accelerator 3600/3650 nabízí v kombinaci s integrovanou pamětí vyšší výkon a rychlost systému včetně výrazného zvýšení grafického výkonu, a to až dvojnásobně oproti předchozí generaci.

Systémy založené na nových procesorech Intel Atom nabídnou uživateli životnost baterie až deset hodin, v pohotovostním režimu vydrží celé týdny a po nabití je na nich možné pracovat naplno celý den. Vedle toho se zvýšil výkon procesoru a celého systému, přičemž se zároveň oproti předchozí generaci o 20 procent snížila spotřeba.

Nová platforma je postavena na špičkové 32nm technologii. Intel do platformy zabudoval řadu nových prvků, jako jsou Intel Wireless Display nebo Intel Wireless Music. Díky těmto novým funkcím mohou uživatelé pohodlně sdílet fotografie nebo hudbu přímo mezi netbooky a televizorem, stejně tak lze přehrávat hudbu uloženou v počítači přes reproduktory domácího hi-fi.

Další funkce - například Intel Smart Connect Technology - umožňují instantní připojení k internetu okamžitě po zapnutí netbooku, přičemž e-mail, Twitter a RSS se aktualizují automaticky i v režimu spánku. Technologie Intel Rapid Start umožňuje rychlé obnovení provozu z pohotovostního režimu a pomáhá šetřit baterii.

Dvoujádrové procesory Intel Atom N2600 a Intel Atom N 2800 se budou používat v kombinaci s čipovou sadou Intel NM10 Express a jako takové představují vysoce kompaktní balení, které umožní ušetřit místo a bude se nabízet k použití v nejtenčích přístrojích.

Vedle mobilních procesorů nabídne Intel modely Intel Atom D2500 a D2700 pro základní modely desktopů, stejně jako pro inteligentní systémová řešení. Platforma podporuje celé spektrum operačních systémů včetně Windows, MeeGo a Tizen.

Nové funkce a nízká spotřeba jsou velmi atraktivní

Nové procesory Intel Atom se vyznačují funkcí TDP (Thermal Design Power), jež snižuje teplotu provozu, a nabízejí hned několik funkcí pro řízení výkonu a spotřeby (Intel Deeper Sleep a Intel SpeedStep Technology). Ty významně snižují spotřebu a díky tomu je nový procesor atraktivní zejména pro netbooky a inteligentní systémy, například IT systémy ve zdravotnictví, v obchodu nebo dalších podobných odvětvích.

Ve zdravotnictví delší životnost baterie a lepší grafika umožní lékařům dále zlepšovat péči o zákazníky nebo nabídnout infotainmentové služby pacientům upoutaným na lůžko. Technologie ARBOR nabídne nový infotainmentový terminál, který bude umístěn u pacientova lůžka. Tento terminál bude postaven na novém procesoru Intel Atom N2800 a lékařům umožní zlepšit pracovní toky a efektivitu práce, sníží možnost lidské chyby a přispěje k vyšší kvalitě zdravotní péče. Pacienti mohou vedle toho využívat přístup k multimediální zábavě, nemocničním informacím a komunikačním službám.

Permanentní připojení a delší výdrž baterie jsou ideální pro nejlevnější systémy, které naběhnou prakticky okamžitě. Platební terminály postavené na procesorech Intel Atom D2700 bude vyrábět společnost NCR a v restauracích a obchodech po celých Spojených státech se objeví v prvním čtvrtletí roku 2012.

Inteligentní systémy budou mít sedmiletou podporu, dále bude nabízena podpora pro operační systémy Windows Embedded Standard 7, Windows XP a XPe, Windows Embedded Compact, Yocto Project a Wind River VxWorks.

Další články k tématům - baterie - fotografie - HDMI - netbook - procesor - Twitter - Wireless

Článek ze dne 28. prosince 2011 - středa

Další články od Intel Czech Tradings, Inc., organizační složka

Procesory Intel Atom: nové funkce a delší životnost baterie

Intel představuje dva nové šestijádrové a dvanáctivláknové procesory pro desktopy

Výpočetní technika pokořuje nové hranice

Ultrabook nabídne nejvyšší uživatelský komfort

Intel a Google spolupracují na optimalizaci budoucích verzí platformy Android

Ultrabook: novou kategorii mobilních počítačů podpoří fond Intel Capital

Česko propadlo sociálním sítím

Intel nabídne do konce roku 2020 výpočetní výkon na exaskalární úrovni

Ultrabook: nová kategorie tenkých a lehkých počítačů pro většinového uživatele

Literární soutěž o nejlepší sci-fi povídku zná své vítěze

Intel zveřejňuje Zprávu o firemní odpovědnosti za rok 2010

Čeští studenti excelovali na největší světové soutěži pro mladé vědce Intel ISEF

3D tranzistor Tri-Gate: úspory elektrické energie a zvýšení výkonu

60 let inovací ve vývoji tranzistorů

Finále celosvětové soutěže Intel ISEF s účastí českých studentů

Intel Challenge Europe 2011: přihlaste se do prvního kola soutěže

NAND Flash 20nm: nejvyspělejší technologie od Intel a Micron

Procesory Intel Xeon: nový standard pro high-endové počítačové aplikace

SSD 320 Series: třetí generace SSD disků Intel

Literární soutěž Intel na téma: Umělá inteligence za čtyřicet let

Intel SSD 510: nová řada SSD disků s podporou SATA s propustností 6Gbps

Intel Thunderbolt: technologie pro nejrychlejší připojení osobního počítače

FAB 42: nová továrna Intel v Arizoně

Intel a PRE společně budují moderní energetické sítě

Intel Medfield: nový procesor pro mobilní telefony vyrobený 32nm technologií

Intel zjednodušuje datová centra

will.i.am: ředitel pro kreativní inovace Intel