logo

Procesory Intel Xeon: nový standard pro high-endové počítačové aplikace

Intel představuje novou řadu rekordně výkonných serverových procesorů Intel Xeon E7-8800/4800/2800 - pro systémy s vysokou spolehlivostí, které umožní IT oddělením lépe provozovat datově náročná prostředí díky novým vlastnostem zaměřeným na zabezpečení a spolehlivost.

Nové procesory Intel Xeon, vyráběné špičkovou 32nanometrovou technologií, mají až deset jader s technologií Intel Hyper-Threading a poskytují až o 40 procent vyšší výkon než procesory řady Intel Xeon 7500. Jejich nové vlastnosti zaměřené na úsporu omezují odběr energie nečinnými částmi čipu. Výrobci po celém světě by měli ode dneška začít dodávat více než 35 systémů s novými procesory Intel Xeon E7.

"Intel už déle než deset let mění ekonomickou stránku provozu serverů pro nejnáročnější aplikace a dnes laťku opět zvedáme," řekl Kirk Skaugen, viceprezident a ředitel Intel Data Center Group, a dodal: "Nové procesory řady Intel Xeon E7 přinášejí rekordní výkon s účinnými vylepšeními v oblasti zabezpečení, spolehlivosti a energetické efektivity. Dynamika prosazování této nové architektury serverových procesorů nemá v historii společnosti Intel obdoby. Dny, kdy byly IT organizace nuceny nasazovat pro kritické aplikace nákladné, uzavřené architektury RISC, jsou sečteny."

Rekordní a energeticky úsporný výkon

Nová řada procesorů zahrnuje osmnáct nových modelů pro servery disponující dvěma, čtyřmi a osmi paticemi a je rozšiřitelná pro servery s až 256 paticemi. Vytvořila více než tucet světových rekordů ve výkonnosti. Čtyřicetiprocentní zvýšení výkonu zpracování výpočetně náročných úloh pomůže urychlit tempo a zvednout přesnost aplikací například ve vědeckém výzkumu nebo finančních službách, kde je rychlost zásadní. Až o 25 procent vyšší výkon prostředí virtuálních počítačů3 oproti aktuální generaci také znamená, že nové čipy nabízejí nejvyšší virtualizační výkon na trhu.

IT manažeři, kteří usilují o větší ekonomickou efektivitu, mohou nahradit osmnáct dvoujádrových serverů2 systémem s jediným procesorem Xeon E7. Nové čipy Xeon s ohledem na stoupající náklady na energii obsahují technologii Intel Intelligent Power, která dynamicky snižuje spotřebu čipu při nečinnosti a poskytuje vyspělé funkce správy napájení.

Vzhledem k širokému spektru výpočetně náročných aplikací od modelování klimatu až po obchodní analýzy v reálném čase a k nutnosti nekompromisního výkonu pro jejich zpracování nabízí Intel deset vyspělých desetijádrových verzí čipu včetně nejvyšších modelů E7-8870, E7-4870 a E7-2870, které dosahují taktu 2,4 GHz s navrženým tepelným výkonem (Thermal Design Point, TDP) 130 wattů.

Společnost zároveň oznámila verzi čipu, která spojuje výhody vysokého výkonu s nízkým napětím, a také verzi optimalizovanou pro vysokou frekvenci. Desetijádrový nízkonapěťový model E7-8867L dosahuje taktu 2,13 GHz s TDP 105 wattů, zatímco osmijádrový procesor E7-8837 optimalizovaný pro vysokou frekvenci dosahuje 2,67 GHz s TDP 130 wattů.

Platformy postavené na procesorech Intel Xeon E7 podporují až dva terabajty paměti ve čtyřpaticovém systému. Většina těchto čipů také obsahuje technologie Intel Turbo Boost Technology, Intel Hyper-Threading Technology a Intel Virtualization Technology (VT), které podle potřeby zvyšují výkon, usnadňují multitasking a zvyšují spolehlivost a spravovatelnost.

Nové vlastnosti z hlediska zabezpečení a spolehlivosti

Nejmodernější bezpečnostní technologie, které jsou v současnosti k dispozici v mainstreamových procesorech řady Intel Xeon 5600, nyní Intel uvedením platforem založených na nových procesorech Xeon E7 přináší i do segmentu serverů pro kritické úlohy. Technologie Intel Advanced Encryption Standard New Instruction (AES-NI) umožňuje systémům rychle šifrovat a dešifrovat data nejrůznějších aplikací a transakcí, zatímco Intel Trusted Execution Technology (Intel TXT) vytváří při spouštění bezpečnou platformu, která chrání aplikace před škodlivými hrozbami.

Tyto bezpečnostní funkce zajišťují lepší výkon i funkčnost a spolehlivější zabezpečení virtualizovaných prostředí při spuštění, migraci i v klidu.

Ideální servery pro malé firmy

Intel dnes dále oznámil řadu procesorů základní kategorie Intel Xeon E3-1200, které odpovídají jedinečným požadavkům aplikací používaných v malých firmách, například nástrojů pro spolupráci, úložných nebo zálohovacích aplikací. S výkonem o 30 procent vyšším než předchozí generace jsou procesory řady Xeon E3﷓1200 rychlejší, přitom poskytují vyšší spolehlivost než stolní počítač s podobnými aplikacemi. Podpora pamětí s technologií ECC (Error Correcting Code) zabraňuje chybám, které způsobují porušení dat a výpadky provozu. A protože malé firmy čelí čím dál tvrdším bezpečnostním hrozbám, pomáhají procesory řady Xeon E3-1200 zajistit integritu cenných dat technologiemi Intel AES-NI a Intel TXT.

Dnešní oznámení navazuje na nedávné uvedení nízkonapěťových procesorů Intel Xeon E3-1260L a E3-1220L, které jsou určeny pro jednopaticové mikroservery, a na ohlášení procesorové řady Intel Xeon E3-1200 pro pracovní stanice.

Podrobnosti o cenách

Ceny procesorů Xeon E7-8800/4800/2800 se pohybují od 774 do 4616 dolarů při odběru 1000 kusů. Ceny procesorů řady Xeon E3-1200 se pohybují od 189 do 612 dolarů při odběru 1000 kusů. Veškeré podrobnosti o cenách jsou k dispozici na portálu Intel Newsroom.

Další články k tématům - E3-1200 - E3-1220L - E3-1260L - E7-2870 - E7-4870 - E7-8800 - E7-8837 - E7-8867L - E7-8870 - platforma - procesory - RISC - SGI - TDP - Xeon - Kirk Skaugen

Článek ze dne 8. dubna 2011 - pátek

Další články od Intel Czech Tradings, Inc., organizační složka

BYOD v českých firmách stále s obavami

SDI řešení Intel zrychlují přechod do firemního cloudu

Připravte se na boj s bezpečnostními hrozbami budoucnosti

Bezplatné kurzy pro profesionální rozvoj s Intel Learning Studio

WiFi Free jen na vlastní nebezpečí

Nová IoT platforma pro chytrá a propojená zařízení

Počítače po práci nevypíná třetina zaměstnanců českých firem

Počítač Intel Education 2in1

Nové procesory Intel Xeon zrychlují zpracování velkého objemu dat

Počítače do kabelky preferují ženy v průzkumu Intel

Mobilní novinky od Intelu

Nová řada procesorů Intel Atom S1200

Ultrabooky s dotykovým ovládáním

Bezdrátová budoucnost: sítě v cloudu s rádiovým přístupem

Čtyřjádrové procesory třetí generace Intel Core

Intel SBA: počítačové řešení pro malé firmy

SSD 520: nejrychlejší a nejvýkonnější SSD disk Intel

Partnerství Intel a Motorola Mobiliy: zaměřeno na vývoj a prodej chytrých telefonů

Procesory Intel Atom: nové funkce a delší životnost baterie

Intel představuje dva nové šestijádrové a dvanáctivláknové procesory pro desktopy

Výpočetní technika pokořuje nové hranice

Ultrabook nabídne nejvyšší uživatelský komfort

Intel a Google spolupracují na optimalizaci budoucích verzí platformy Android

Ultrabook: novou kategorii mobilních počítačů podpoří fond Intel Capital

Česko propadlo sociálním sítím

Intel nabídne do konce roku 2020 výpočetní výkon na exaskalární úrovni

Ultrabook: nová kategorie tenkých a lehkých počítačů pro většinového uživatele

Literární soutěž o nejlepší sci-fi povídku zná své vítěze

Intel zveřejňuje Zprávu o firemní odpovědnosti za rok 2010

Čeští studenti excelovali na největší světové soutěži pro mladé vědce Intel ISEF

3D tranzistor Tri-Gate: úspory elektrické energie a zvýšení výkonu

60 let inovací ve vývoji tranzistorů

Finále celosvětové soutěže Intel ISEF s účastí českých studentů

Intel Challenge Europe 2011: přihlaste se do prvního kola soutěže

NAND Flash 20nm: nejvyspělejší technologie od Intel a Micron

Procesory Intel Xeon: nový standard pro high-endové počítačové aplikace

SSD 320 Series: třetí generace SSD disků Intel

Literární soutěž Intel na téma: Umělá inteligence za čtyřicet let

Intel SSD 510: nová řada SSD disků s podporou SATA s propustností 6Gbps

Intel Thunderbolt: technologie pro nejrychlejší připojení osobního počítače

FAB 42: nová továrna Intel v Arizoně

Intel a PRE společně budují moderní energetické sítě

Intel Medfield: nový procesor pro mobilní telefony vyrobený 32nm technologií

Intel zjednodušuje datová centra

will.i.am: ředitel pro kreativní inovace Intel

Technologické trendy roku 2011

Intel představuje novou řadu SSD disků Intel 310

Intel Anti-Theft: kladivo na zloděje notebooků

Intel Atom E600C: první konfigurovatelná řada procesorů

SSD disky Intel: ceny klesají