logo Intel Czech Tradings, Inc., organizační složka

Čtyřjádrové procesory třetí generace Intel Core

Nové procesory se dodávají v provedení pro vysoce výkonné stolní počítače, mobilní zařízení i ve verzi AIO. Jsou to vůbec první čipy na světě, které byly vyrobeny za použití 22nm technologie s 3D tri-Gate tranzistory.

Intel představuje čtyřjádrové procesory třetí generace Intel Core, které nabízejí výrazný nárůst výpočetního i grafického výkonu, který jistě ocení hráči her, milovníci médií, ale i běžní uživatelé.

Kombinace špičkové tranzistorové technologie 3-D tri gate a architektonických vylepšení umožňuje oproti předchozí generaci čipů zdvojnásobit výkon při zpracování 3D grafiky a HD videa. Výsledkem je úchvatný vizuální výkon, jenž uživateli výrazně pomůže ve všech tolik oblíbených činnostech, jako je editace fotografií, surfování po webu, sledování filmů v HD nebo hraní počítačových her.

Toto vše je teď rychlejší, ostřejší, realističtější. Výkon mikroprocesoru vzrostl až o 20 procent, nové technologie urychlují tok dat z čipu a na čip a obecně lze říci, že nové procesory výrazně potvrzují celkovou vůdčí úlohu Intelu v oblasti počítačového výkonu.

V příštích měsících budou na trh uvedeny další verze třetí generace procesorů Intel Core. Ty budou pohánět novou vlnu systémů od zařízení a laptopů typu Ultrabook přes servery až po inteligentní systémy v maloobchodě, zdravotnictví a dalších odvětvích.

"Procesory Intel Core třetí generace jsou úplně nové ve všech svých částech a jejich cílem je nabídnout zcela novou úroveň uživatelského komfortu", říká viceprezident společnosti Intel a generální manažer divize PC Kirk Skaugen. "Naši konstruktéři překonali očekávání, výkon se po mediální a grafické stránce zdvojnásobil, což znamená, že nové osobní počítače a zařízení typu UltrabookTM nabídnou uživateli naprosto úžasný zážitek. Toho bylo možné dosáhnout díky kombinaci špičkové výroby a procesorové architektury Intelu a též našeho odhodlání posunout odvětví počítačů dál."

Tick-Plus - výhoda Intelu

Výkonnostní nárůst, jímž se vyznačují nové procesory, je možný především díky revoluční trojrozměrné struktuře nových tranzistorů Intel. Až dodnes počítače, servery a další zařízení používaly výhradně dvourozměrných plochých tranzistorů. Rozšíření tranzistoru o třetí rozměr umožnilo zvýšit hustotu tranzistoru a vtěsnat to každého čtverečního milimetru těchto nových procesorů více funkcí.

Bez přehánění lze říci, že Intel znovu způsobil revoluci v tranzistorech a nabídl naprosto jedinečnou kombinaci výkonu a energetické účinnosti. Nový tranzistor umožňuje udržet tempo Mooreova zákona a vytváří dobrý základ pro rozvoj do budoucnosti.

Vývojáři Intelu rovněž změnili grafickou architekturu procesorů Intel Core třetí generace, což vedlo k obrovskému nárůstu celkového vizuálního výkonu. Změna architektury čipu a současné zmenšení velikosti tranzistorů představují urychlení intelovského modelu "tick-tock". Dříve se společnost striktně držela modelu "tick-tock" - nový výrobní proces byl představován jeden rok ("tick") a architektura čipu se měnila v roce následujícím.

Urychlení vývoje a sladění těchto dvou kroků bylo možné díky tomu, že Intel je jednou z mála společností, které čipy navrhují a zároveň vyrábějí - konkrétně Intel používá metodu zvanou Integrovaná výroba zařízení (Integrated Device Manufacturing).

Skvostný vizuální výkon i hry

Třetí generace procesoru Intel Core s grafikou Intel HD Graphics 4000 nabízí ve srovnání s procesorem předchozí generace až dvojnásobný výkon v trojrozměrné grafice, což ocení zejména milovníci počítačových her, kteří si budou moci vychutnat detailnější obraz ve vyšším rozlišení. Intel HD Graphics 4000 podporuje Microsoft DirectX 11, Open GL 3.1 a OpenCL 1.1.

"Možnosti 3D grafiky v procesorech Intel Core třetí generace představují pro počítačové hry obrovský krok vpřed", říká Gabe Newell, spoluzakladatel a výkonný ředitel společnosti Valve Software, jež patří k předním dodavatelům počítačových her. "Hráči si budou moci na Intel Graphics 4000 vychutnat graficky detailně propracované hry, jako je například námi připravovaná DOTA2."

Vynikající vizuální výkon se ale týká nejen her. Výrazně roste i úroveň on-line videa a očekává se, že letos bude právě video tvořit polovinu všech dat komunikovaných po internetu. Má-li se ale video stát zábavou, je třeba, aby bylo možné ho snadno a rychle konvertovat a dále sdílet s přáteli a rodinou. Nové procesory disponují technologií Intel Quick Sync Video 2.0 a právě ta umožňuje konverzi videa až dvakrát rychleji, než tomu bylo u procesorů z loňského roku, a dokonce šestkrát rychleji než u procesorů starých pouhé dva roky.

Uživatelský komfort, lepší platforma

Procesory Intel Core třetí generace nabízejí též nové funkce zabezpečení včetně Intel Secure Key a Intel OS Guard, které slouží k lepšímu zabezpečení osobních dat a identity. Intel Secure Key sestává z náhodného generátoru čísel, který vytváří náhodné číselné kombinace a těmi posiluje šifrovací algoritmy.

Intel OS Guard je zase účinnou obranou proti přímým útokům, při nichž hacker vzdáleně převezme kontrolu nad cizím systémem.

Tyto dvě funkce rozšiřují stávající nabídku zabezpečení, jako je Intel Identity Protection Technology (Intel IPT) a Intel Anti-Theft technology (Intel AT). Díky tomu patří intelovské platformy k těm nejlépe zabezpečeným v celém odvětví. V kombinaci s čipovou sadou Intel Series 7 dokážou nové procesory s funkcí Intel IPT zneprůhlednit pro spyware část obrazovky, takže hacker nemá šanci dostat se k přihlašovacím údajům, které by mu umožnily zmocnit se uživatelovy identity.

Platformy postavené na procesorech Intel Core třetí generace nabízejí mimo jiné rychlejší přenos dat, který zajišťuje USB 3.0 integrovaná do Series 7 Platform Controller Hub (PCH) a PCI Express 3.0 integrované do procesoru. Tyto I/O technologie nové generace umožňují práci s většími datovými objemy, neboť udržují data v neustálém toku a minimalizují jakékoli narušení uživatelské zkušenosti.

Jak málo je 22 nanometrů

Dostupnost procesorů a systému

Systémy založené na procesorech Intel Core třetí generace budou dostupné od předních výrobců počítačových systémů. Procesory lze kupovat i samostatně, a to jak prostřednictvím distribuční sítě, tak po internetu.

Další verze procesorů třetí generace pro servery, inteligentní systémy, zdravotnictví a další odvětví, zařízení typu UltrabookTM, notebooky a další budou dostupné později během roku.

Další články k tématům - Theft - Core - CPU - fotografie - hacker - HD - PCI - platforma - procesor - šifrování - tranzistor - Ultrabook - Skaugen - Gabe Newell

Článek Intel Czech Tradings, Inc., organizační složka ze dne středa 25. dubna 2012

Další články od Intel Czech Tradings, Inc., organizační složka

BYOD v českých firmách stále s obavami

SDI řešení Intel zrychlují přechod do firemního cloudu

Připravte se na boj s bezpečnostními hrozbami budoucnosti

Bezplatné kurzy pro profesionální rozvoj s Intel Learning Studio

WiFi Free jen na vlastní nebezpečí

Nová IoT platforma pro chytrá a propojená zařízení

Počítače po práci nevypíná třetina zaměstnanců českých firem

Počítač Intel Education 2in1

Nové procesory Intel Xeon zrychlují zpracování velkého objemu dat

Počítače do kabelky preferují ženy v průzkumu Intel

Mobilní novinky od Intelu

Nová řada procesorů Intel Atom S1200

Ultrabooky s dotykovým ovládáním

Bezdrátová budoucnost: sítě v cloudu s rádiovým přístupem

Čtyřjádrové procesory třetí generace Intel Core

Intel SBA: počítačové řešení pro malé firmy

SSD 520: nejrychlejší a nejvýkonnější SSD disk Intel

Partnerství Intel a Motorola Mobiliy: zaměřeno na vývoj a prodej chytrých telefonů

Procesory Intel Atom: nové funkce a delší životnost baterie

Intel představuje dva nové šestijádrové a dvanáctivláknové procesory pro desktopy

Výpočetní technika pokořuje nové hranice

Ultrabook nabídne nejvyšší uživatelský komfort

Intel a Google spolupracují na optimalizaci budoucích verzí platformy Android

Ultrabook: novou kategorii mobilních počítačů podpoří fond Intel Capital

Česko propadlo sociálním sítím

Intel nabídne do konce roku 2020 výpočetní výkon na exaskalární úrovni

Ultrabook: nová kategorie tenkých a lehkých počítačů pro většinového uživatele

Literární soutěž o nejlepší sci-fi povídku zná své vítěze

Intel zveřejňuje Zprávu o firemní odpovědnosti za rok 2010

Čeští studenti excelovali na největší světové soutěži pro mladé vědce Intel ISEF

3D tranzistor Tri-Gate: úspory elektrické energie a zvýšení výkonu

60 let inovací ve vývoji tranzistorů

Finále celosvětové soutěže Intel ISEF s účastí českých studentů

Intel Challenge Europe 2011: přihlaste se do prvního kola soutěže

NAND Flash 20nm: nejvyspělejší technologie od Intel a Micron

Procesory Intel Xeon: nový standard pro high-endové počítačové aplikace

SSD 320 Series: třetí generace SSD disků Intel

Literární soutěž Intel na téma: Umělá inteligence za čtyřicet let

Intel SSD 510: nová řada SSD disků s podporou SATA s propustností 6Gbps

Intel Thunderbolt: technologie pro nejrychlejší připojení osobního počítače

FAB 42: nová továrna Intel v Arizoně

Intel a PRE společně budují moderní energetické sítě

Intel Medfield: nový procesor pro mobilní telefony vyrobený 32nm technologií

Intel zjednodušuje datová centra

will.i.am: ředitel pro kreativní inovace Intel

Technologické trendy roku 2011

Intel představuje novou řadu SSD disků Intel 310

Intel Anti-Theft: kladivo na zloděje notebooků

Intel Atom E600C: první konfigurovatelná řada procesorů

SSD disky Intel: ceny klesají