logo Intel Czech Tradings, Inc., organizační složka

Ultrabooky s dotykovým ovládáním

Kategorie ultrabook právě završila rok od svého uvedení na český trh. První vlna ultrabooků s dotykovým ovládáním je již k dispozici i českým zákazníkům. Příkladem jsou čerstvě uvedené konvertibilní modely, které radikálně změnily tradiční sklápěcí konstrukci počítačů.

Nejzásadnější inovaci představuje dotykové rozhraní, které podstatně rozšířilo tradiční ovládací prvky počítače - klávesnici a myš. Novému dotykovému ovládání bezprostředně vycházejí vstříc i výrobci, kteří v kategorii ultrabook během posledních dvou měsíců roku 2012 uvádějí na trh více než 40 nových zařízení vybavených dotykovým displejem.

První vlna mobilních zařízení - minimálně dvanáct dotykových ultrabooků a osm tabletů s procesory Intel Core třetí generace - právě přichází i na český trh, a to prostřednictvím firem Acer, Asus, Dell, Fujitsu, HP, Lenovo, Samsung, Sony a Toshiba.

Obchodníci očekávají, že dotykové ultrabooky budou představovat jedno z nejžádanějších vánočních zboží. Je to díky tomu, že se v kategorii ultrabook dokonale odráží současná poptávka veřejnosti po zařízení, které v sobě spojuje to nejlepší ze dvou produktů - výkonných ultrabooků a dotykových tabletů.

Právě dotykové ovládání v současnosti představuje jednoznačně nejpreferovanější formu interakce uživatelů s elektronickými zařízeními.

Jak šel čas s ultrabooky:

Ovládání dotykem je jenom začátek, hlas a gesta následují

Po přechodu k dotykovému ovládání přes displej se tradiční metody ovládání již v příštím roce rozšíří o podporu gest a hlasu. Inovace souvisí s uvedením čtvrté generace procesorů Intel Core, postavené na 22nm výrobní technologii. Nové procesory s mikroarchitekturou Haswell významně zvýší laťku v oblasti HD grafiky, rychlejšího šifrování, lepšího zabezpečení a úspornějšího provozu.

Nová mikroarchitektura Haswell umožní vyrábět nejen ještě tenčí a lehčí ultrabooky i další konvertibilní zařízení s vyšším výkonem a delší výdrží baterie, ale také uživatelům zpřístupní takzvaný percepční computing. Díky jejím funkcím bude počítač schopen reagovat na projevy uživatele.

Percepční výpočetní technika stojí na využití dotykových obrazovek, senzorů a kamer, jež jsou implementovány do mobilních zařízení. ultrabooky budou vybaveny více způsoby pro interakci s počítačem. Prvních úspěchů již bylo dosaženo například v oblasti rozpoznání hlasu.

Jde o systém s programem Nuance Dragon Assistant Beta. Společnost Dell plánuje uvést Dragon Assistant Beta na trh v prvním čtvrtletí příštího roku, a to v ultrabooku Dell XPS13 ultrabook.

Jak ukázala prezentace Davida "Dadiho" Perlmuttera, produktového ředitele společnosti Intel, na Intel Developer Foru v San Francisku, hlasovým ovládáním od společnosti Nuance bude možné například vyhledávat na internetu, pouštět si hudbu či sdílet linky na sociálních sítích.

Intel rovněž rozvinul spolupráci se společnostmi Creative a SoftKinetic s cílem významně zdokonalit ovládání prostřednictvím pohybů. Umožní to radikálně zmenšené 3D kamery integrované do počítače a napájené z USB, které jsou nesrovnatelně energeticky úspornější a levnější než dřívější generace těchto zařízení. Díky platformě společnosti SoftKinetic bude možné ovládat počítač pohyby deseti prstů ruky, aniž by se počítače dotkly.

K čemu bude možné nejpřirozenější možné způsoby ovládání hlasem a pohybem využít? Přepis řeči dosáhne stoprocentní spolehlivosti tím, že se zkombinuje rozpoznávání hlasu a odečítání rtů. Kuchař s rukama od mouky bude moci obracet stránky receptů pouhým mávnutím ruky, stejně jako prezentující slidy v prezentaci. Intonace hlasu prozradí únavu či rozladění a doma člověka, který není fit, přivítá přívětivá hudba a osvětlení.

Panika v hlase při řízení auta aktivuje dotaz počítače, zda nemá vytočit číslo tísňového volání. Domácí senzory rozpoznají, že počítač užívá neoprávněná osoba, a odešlou majiteli její fotografii. Všechny tyto vymoženosti nejsou pouhou fikcí, nýbrž otázkou velice blízké budoucnosti.

Žádný z nových intuitivních a přirozených způsobů ovládání nebude znamenat soumrak těch stávajících - společně s myší a klávesnicí vytvoří multimodální rozhraní, v němž se ten nejvhodnější způsob interakce vybere na základě kontextu a historie uživatele.

Intel na svém fóru pro vývojáře rovněž prezentoval metodu ověřování, jež zvýší bezpečnost plateb platebními kartami, které stačí přiblížit k ultrabooku se zabudovanou technologií NFC (near-field-communication).

Výrobce čipů se v projektu spojil se společností MasterCard s cílem umožnit snadnější on-line nakupování na ultraboocích vybavených NFC PayPass. Díky nové metodě autentifikace na úrovni přístroje bude možné eliminovat zadávání přístupových údajů.

Další články k tématům - 3D - autentifikace - baterie - computing - interakce - kamera - klávesnice - NFC - šifrování - tablet - ultrabook

Článek Intel Czech Tradings, Inc., organizační složka ze dne 12. listopadu 2012 - pondělí

Další články od Intel Czech Tradings, Inc., organizační složka