logo Intel Czech Tradings, Inc., organizační složka

Ultrabooky s dotykovým ovládáním

Kategorie ultrabook právě završila rok od svého uvedení na český trh. První vlna ultrabooků s dotykovým ovládáním je již k dispozici i českým zákazníkům. Příkladem jsou čerstvě uvedené konvertibilní modely, které radikálně změnily tradiční sklápěcí konstrukci počítačů.

Nejzásadnější inovaci představuje dotykové rozhraní, které podstatně rozšířilo tradiční ovládací prvky počítače - klávesnici a myš. Novému dotykovému ovládání bezprostředně vycházejí vstříc i výrobci, kteří v kategorii ultrabook během posledních dvou měsíců roku 2012 uvádějí na trh více než 40 nových zařízení vybavených dotykovým displejem.

První vlna mobilních zařízení - minimálně dvanáct dotykových ultrabooků a osm tabletů s procesory Intel Core třetí generace - právě přichází i na český trh, a to prostřednictvím firem Acer, Asus, Dell, Fujitsu, HP, Lenovo, Samsung, Sony a Toshiba.

Obchodníci očekávají, že dotykové ultrabooky budou představovat jedno z nejžádanějších vánočních zboží. Je to díky tomu, že se v kategorii ultrabook dokonale odráží současná poptávka veřejnosti po zařízení, které v sobě spojuje to nejlepší ze dvou produktů - výkonných ultrabooků a dotykových tabletů.

Právě dotykové ovládání v současnosti představuje jednoznačně nejpreferovanější formu interakce uživatelů s elektronickými zařízeními.

Jak šel čas s ultrabooky:

Ovládání dotykem je jenom začátek, hlas a gesta následují

Po přechodu k dotykovému ovládání přes displej se tradiční metody ovládání již v příštím roce rozšíří o podporu gest a hlasu. Inovace souvisí s uvedením čtvrté generace procesorů Intel Core, postavené na 22nm výrobní technologii. Nové procesory s mikroarchitekturou Haswell významně zvýší laťku v oblasti HD grafiky, rychlejšího šifrování, lepšího zabezpečení a úspornějšího provozu.

Nová mikroarchitektura Haswell umožní vyrábět nejen ještě tenčí a lehčí ultrabooky i další konvertibilní zařízení s vyšším výkonem a delší výdrží baterie, ale také uživatelům zpřístupní takzvaný percepční computing. Díky jejím funkcím bude počítač schopen reagovat na projevy uživatele.

Percepční výpočetní technika stojí na využití dotykových obrazovek, senzorů a kamer, jež jsou implementovány do mobilních zařízení. ultrabooky budou vybaveny více způsoby pro interakci s počítačem. Prvních úspěchů již bylo dosaženo například v oblasti rozpoznání hlasu.

Jde o systém s programem Nuance Dragon Assistant Beta. Společnost Dell plánuje uvést Dragon Assistant Beta na trh v prvním čtvrtletí příštího roku, a to v ultrabooku Dell XPS13 ultrabook.

Jak ukázala prezentace Davida "Dadiho" Perlmuttera, produktového ředitele společnosti Intel, na Intel Developer Foru v San Francisku, hlasovým ovládáním od společnosti Nuance bude možné například vyhledávat na internetu, pouštět si hudbu či sdílet linky na sociálních sítích.

Intel rovněž rozvinul spolupráci se společnostmi Creative a SoftKinetic s cílem významně zdokonalit ovládání prostřednictvím pohybů. Umožní to radikálně zmenšené 3D kamery integrované do počítače a napájené z USB, které jsou nesrovnatelně energeticky úspornější a levnější než dřívější generace těchto zařízení. Díky platformě společnosti SoftKinetic bude možné ovládat počítač pohyby deseti prstů ruky, aniž by se počítače dotkly.

K čemu bude možné nejpřirozenější možné způsoby ovládání hlasem a pohybem využít? Přepis řeči dosáhne stoprocentní spolehlivosti tím, že se zkombinuje rozpoznávání hlasu a odečítání rtů. Kuchař s rukama od mouky bude moci obracet stránky receptů pouhým mávnutím ruky, stejně jako prezentující slidy v prezentaci. Intonace hlasu prozradí únavu či rozladění a doma člověka, který není fit, přivítá přívětivá hudba a osvětlení.

Panika v hlase při řízení auta aktivuje dotaz počítače, zda nemá vytočit číslo tísňového volání. Domácí senzory rozpoznají, že počítač užívá neoprávněná osoba, a odešlou majiteli její fotografii. Všechny tyto vymoženosti nejsou pouhou fikcí, nýbrž otázkou velice blízké budoucnosti.

Žádný z nových intuitivních a přirozených způsobů ovládání nebude znamenat soumrak těch stávajících - společně s myší a klávesnicí vytvoří multimodální rozhraní, v němž se ten nejvhodnější způsob interakce vybere na základě kontextu a historie uživatele.

Intel na svém fóru pro vývojáře rovněž prezentoval metodu ověřování, jež zvýší bezpečnost plateb platebními kartami, které stačí přiblížit k ultrabooku se zabudovanou technologií NFC (near-field-communication).

Výrobce čipů se v projektu spojil se společností MasterCard s cílem umožnit snadnější on-line nakupování na ultraboocích vybavených NFC PayPass. Díky nové metodě autentifikace na úrovni přístroje bude možné eliminovat zadávání přístupových údajů.

Článek Intel Czech Tradings, Inc., organizační složka ze dne 12. listopadu 2012 - pondělí

Další články od Intel Czech Tradings, Inc., organizační složka

Acronis Backup 12.5