logo Atos Czech Republic s.r.o.

Rio bude v cloudu

Platformou pro Olympijské hry bude cloud - IT infrastrikturu pro LOH Rio 2016 ve spolupráci s MOV zajistí společnost Atos IT Solutions and Services, která je již od roku 2001 jeho výhradním dodavatelem IT služeb.

Představte si firmu s 200 tisíci zaměstnanci, která poskytuje služby 4 miliardám zákazníků, pracuje v nepřetržitém provozu a každé dva roky se pro dva velmi intenzivní týdny stěhuje po celém světě. Jak zabezpečit, aby IT infrastruktura takové firmy dokázala splnit vše, co se od ní očekává a zároveň aby nebyla přítěží sama sobě?

Mezinárodní olympijský výbor díky společnosti Atos IT Solutions and Services, která je již od roku 2001 jeho výhradním dodavatelem IT služeb, už odpověď na tuto otázku našel. Platformou pro Olympijské hry, které jsou z organizačního hlediska právě takovou firmou, bude cloud.

Infrastrukturu jednou postav a používej

"Olympijské hry jsou největší sportovní akcí na světě. Proto také potřebují velmi bezpečnou, odolnou a spolehlivou IT infrastrukturu, která je stoprocentně připravená v přesně daném termínu. Zimní a letní olympiády se střídají v dvouletých intervalech, pokaždé na jiném místě, vyžadují obrovské IT zázemí a vytvářejí obrovské množství dat. Aktivita kulminuje během krátkého období a potom na čas prudce klesá. Cloud je pro takový typ akce perfektním řešením, které dává ekonomický i technologický smysl," říká Jiří Stich, Head of Enterprise Sales společnosti Atos.

Až donedávna se veškerá infrastruktura stěhovala za sportovci. Okamžitě po skončení jedněch her se celý "cirkus" začal připravovat nanovo. Technická infrastruktura, počítače, časomíry, rozhodcovská podpora, systém akreditací se vždy budovaly lokálně.

Vyzrálost cloudových technologií, svět zasíťovaný vysokorychlostními datovými linkami a mobilita však již umožňují zabezpečit většinu IT potřeb olympiády právě z cloudu a přejít ze systému "stavět vždy nanovo" k systému "postav jednou a používej opakovaně".

Rychleji, výše, silněji

Technologie postupují obrovským tempem, přesně v souladu s olympijským heslem. I díky cloudovým řešením jsou lidem olympijské hry stále dostupnější. Již během zimní olympiády v Soči se výsledky disciplín přímo v dějišti i na odlehlých sportovištích na Kavkaze, zpracovávaly v cloudu a přenášely se do neuvěřitelných osmi miliard zařízení na celém světě. Systémy na jejich zpracování denně vyprodukovaly 15 terabajtů dat a výsledky se na hlavni stránce Her a v systémech agentur objevily do půl sekundy po zpracování.

Cloud navíc umožňuje nad získanými daty vytvářet různé analýzy, což může zážitek diváků v hledišti i u televizních obrazovek ještě víc obohatit. Právě proto, že jsou všechna ve virtuálním prostředí, vzniká možnost spojovat je a vyhodnocovat a hledat nové způsoby jejich využití.

Hry jako byznys

Stabilizovaná infrastruktura, poskytovaná z jednoho místa, doplněná lokálními službami významně zvyšuje flexibilitu, zrychluje celý proces a obsluhu.

V tom je paralela s byznysem - díky cloudu si i menší firmy mohou za rozumný poplatek dovolit využívat nejmodernější aplikace. A naopak, i velké firmy mohou zvažovat, jestli je pro ně ekonomičtější budovat vlastní infrastrukturu anebo tuto úlohu svěřit někomu, kdo pracuje s ještě větší škálou IT nástrojů.

Důvodů pro rozhodování je mnoho a je těžké je všechny vyjmenovat, ale jeden příklad za všechny - vládní organizace v Spojených státech využívají cloud od komerční firmy. Jde totiž o škálovatelnost výpočetní techniky a rozsah služeb, který je mnohem flexibilnější a komplexnější, než kdyby ho budovala každá vládní organizace samostatně.

Cloud dokáže organizacím přinést zvýšenou flexibilitu i ekonomické zisky. V konečném důsledku by se rozhodnutí o přechodu do cloudu mělo opírat o IT design a obchodní záměr konkrétního řešení pro konkrétní podnik nebo instituci. Jak je vidět v případě olympiády, i pro tak náročnou akci může být cloud jako šitý.

Další články k tématům - analýza - bezpečnost - byznys - cloud - infrastruktura - olympiáda - Jiří Stich

Článek Atos Czech Republic s.r.o. ze dne pondělí 11. července 2016

Další články od Atos Czech Republic s.r.o.

Udržitelné digitální pracoviště

Nové technologie v praxi na Atos Hackathonu

Metrika Q-skóre měří a porovnává výkon kvantových systémů

Iniciativa Atos OneCloud umožní zrychlit migraci do cloudu

Moderní robotizace procesů je vhodná pro firmy všech oborů

Software myQLM zdarma pro kvantové programování na osobním počítači

Cloudové úložiště GAIA-X bude chránit evropská data

NATO a Atos společně pro kybernetickou bezpečnost

Satelitní monitorovací a geolokačních systém Atos SkyMon ILS VSAT

Je GDPR nějaká bublina nebo další nesmyslné nařízení z dílny EU?

Chytrá města jsou příležitostí pro inteligentní energetické sítě

Bezpečnostní modul TrustWay Proteccio má bezpečnostní prověrku NATO

Atos na Dnech NATO v Ostravě

Portál proti nelegálnímu obchodu v oblasti tabákových výrobků

Jednotný digitální trh - hrozba nebo příležitost?

Rio 2016 bylo skutečně první digitální olympiádou

Ceny Josepha Fouriera 2016 byly uděleny

Rio bude v cloudu

Cena Josepha Fouriera za počítačové vědy 2016

Chytré veřejné osvětlení spojuje město s internetem věcí

Prostor pro nástup budoucích kyberútoků se exponenciálně zvětšuje

Inteligentní energetické sítě

Elektromobily patří do města

Digitální škola je atraktivní pro žáky i učitele

Evropská energetická unie je šancí pro českou energetiku

Přenosové soustavy s využitím moderních technologií

Tvorba a poskytování vzdělávacího obsahu je prioritou Atosu v Čechách

Nabídka zaměstnání