logo Business Software Alliance

17 tisíc firem dostalo upozornění kvůli softwarovému pirátství

Vyslechněte nás, otevřete oči a promluvte si o nelegálním softwaru - s tímto vzkazem se od začátku října obrací protipirátská organizace BSA na 17 tisíc tuzemských malých a středních firem. BSA se zaměří na firmy po celé republice a napříč všemi sektory s důrazem na kreativní a technické obory.

Firmy by měly případné nedostatky v softwarových licencích začít řešit nejlépe během letošního října. Business Software Alliance (BSA) v tomto období nezapočne žádné kroky proti firmám, které prokazatelně řeší nedostatky v licencích k softwaru. Pozor by si měli dát i někteří zaměstnanci - manažeři se na ně totiž často snaží svalit vinu za nelegálně užívaný software. Ohrožení zaměstnanci se proto musí důrazně bránit.

Podle poslední studie analytické společnosti IDC se v Česku již druhým rokem nelegálně užívá 39 procent softwaru, což tuzemskému softwarovému odvětví způsobuje ztráty ve výši 2,9 miliardy korun.

"Management firem obdrží dopis, který je upozorní na rizika spojená s přehlížením či tolerováním nelegálního softwaru ve firmě. Součástí dopisu je i leták, který vysvětluje, jak se případného nelegálního softwaru snadno zbavit," komentoval kampaň tiskový mluvčí protipirátské aliance BSA Jan Hlaváč. Podrobné informace, jak se vypořádat s pirátstvím, jsou k dispozici na webu kampaně.

Vyslechněte nás, říká BSA :

Otevřete oči a netolerujte pirátství

To je další vzkaz firmám, který v kampani zaznívá. "Chceme, aby se manažeři ujistili, že se ve firmě užívá opravdu jen legální software. Doporučujeme položit si několik kontrolních otázek. Pokud na většinu z nich nebudou znát odpověď, doporučujeme zabývat se vzniklou situací," řekl Hlaváč. Tolerování nelegálního softwaru ve firmě je riziko, před kterým se nevyplácí zavírat oči.

Mezi klíčové otázky, na které je dobré znát odpověď, patří: Kdy naposledy byla provedena kontrola licencí ? Kdo má oprávnění instalovat programy a kdo za případné nežádoucí instalace ponese odpovědnost? Existují závazná pravidla pro využívání výpočetní techniky a internetu? Mají zaměstnanci v pracovní smlouvě definovanou spoluodpovědnost za užívání softwaru a výpočetní techniky vůbec?

Promluvit si o možném výskytu nelegálního softwaru ve firmě se správcem sítě a podniknout patřičné kroky, to je poslední doporučení BSA. Oslovené firmy se navíc mohou obrátit přímo na informační linku BSA 224 811 748 či e-mailem na czechrepublic@bsa.org. "Firmám doporučujeme, aby případné nedostatky v softwarových licencích vyřešily nejlépe v období od 1. do 31. října 2008. BSA tomto období nezapočne žádné kroky proti firmám, které prokážou, že aktivně řeší nedostatky v licencích k softwaru," dodal Jan Hlaváč.

BSA rovněž varuje možné obětní beránky pirátství ve firmách. Nejčastěji se jimi stávají správci informačních sítí. Pokud zaměstnavatel toleruje nelegální software a ignoruje varování, například ze strany správce IT, je třeba okamžitě jednat. "Doporučujeme, aby dotyční lidé informovali vedení o svých obavách písemně a požádali je o vyjádření. Mohou k tomu použít návrh přiloženého dopisu, který je vhodnější svému nadřízenému doručit pokud možno doporučenou poštou," řekl Jan Hlaváč. Zaslání doporučeného dopisu totiž může být jediným důkazem pro policii a soud, že se tyto osoby snažily situaci řešit.

O míře odpovědnosti za softwarové pirátství a výši trestu rozhoduje soud. "Ten může uložit vysoké peněžité tresty, nařídit propadnutí věci, či dokonce uložit trest odnětí svobody až do výše pěti let," dodal Jan Hlaváč. Kromě trestů uložených soudem pachatelům hrozí i statisícové platby poškozeným výrobcům softwaru. "Ti mohou žádat až dvojnásobek hodnoty nelegálně užívaného softwaru. Místo 200 tisíc korun tak pachatelé mohou za software zaplatit až 600 tisíc korun: 400 tisíc jako kompenzaci a 200 tisíc za legální nákup licencí," řekl Jan Hlaváč. Uváděné částky navíc neobsahují náklady na právní zastoupení obviněných a další náklady vyplývající z trestního či občanského soudního řízení.

Proti softwarovému pirátství lze nejúčinněji bojovat prevencí. Klíčem k úspěchu je provedení auditu užívaného softwaru, který zjistí, jestli se ve firmě nelegální software nachází. Už jen upozornění, že brzy proběhne softwarový audit, způsobí značný úbytek nelegálních souborů na firemní síti. Dalším krokem je informování zaměstnanců o tom, jak mají se softwarem správně nakládat. Management k tomu může použít přiložený vzor informačního memoranda. "V závěru se odinstaluje nelegální software odhalený auditem a potřebné programové vybavení se získá z legálních zdrojů. Případný doklad o nákupu je třeba pečlivě uschovat," uzavřel tiskový mluvčí protipirátské aliance BSA Jan Hlaváč.

Článek Business Software Alliance ze dne středa 22. října 2008

Další články od Business Software Alliance

Digitální protekcionismus brání rozvoji mezinárodního digitálního obchodu

Globální cloud computing omezuje protichůdná legislativa států

V Praze a na Ústecku se řeší nejvíc případů softwarového pirátství

Česko ztrácí konkurenceschopnost v oblastech IT

Téměř polovina Čechů si pořizuje software nelegálním způsobem

Pozor na klamavou fakturou s nabídkou Office 2011

Finanční postih a ztráta bezúhonnosti odrazují od softwarového pirátství

V Česku je instalováno 36 procent softwaru nelegálně

BSA podezírá 12 tisíc českých firem z možného užívání nelegálního softwaru

Za nelegální software v roce 2011 firmy zaplatí 260 tisíc korun

Před Vánocemi roste zájem o nákup legálního SW

BSA řeší 1600 nových případů pirátství

Snižování míry softwarového pirátství má pozitivní dopady na ekonomiku státu

Průměrná výše odškodného za softwarové pirátství je 240 tisíc korun

Vyjádření BSA k mylné interpretaci softwarového pirátství jaka daňového úniku

Softwarové pirátství jako daňový únik

SW pirátství v ČR je na ústupu

BSA začíná řešit 3500 oznámení o užívání nelegálního SW

Bilance softwarového pirátství

Čtvrtina pirátských stránek obsahuje škodlivý software

McAfee je členem protipirátské organizace BSA

20 tisíc firem dostane obsílku kvůli softwarovému pirátství

Česko obsadilo 26. příčku v celosvětovém hodnocení konkurenceschopnosti IT odvětví

Tuzemské firmy jsou v ohrožení kvůli nelegálním písmům

Protipirátská organizace BSA posílila o tři nové členy

Na pirátském softwaru vydělává stále více mafie

Pirátského softwaru v Česku ubylo Češi užívají 38 procent softwaru nelegálně

BSA zavřela 18 tisíc pirátských aukcí

Za softwarové pirátství firmy průměrně zaplatí odškodné ve výši 240 tisíc korun

Bilance v oblasti softwarového pirátství za rok 2008

V jakých firmách je nejvíce pirátského softwaru

Dvanáct softwarových firem se přidalo do boje s pirátstvím

17 tisíc firem dostalo upozornění kvůli softwarovému pirátství

Česko je na 29. místě v celosvětovém Indexu konkurenčního prostředí IT odvětví

BSA opět osloví 15 tisíc firem kvůli softwarovému pirátství

Mnoho firem užívá v počítačích písmo nelegálně

Pirátského softwaru v Česku neubývá, 39 procent se stále užívá nelegálně

Postihy softwarových pirátů letos přitvrdí

Snížení míry softwarového pirátství přinese Česku miliardy korun

Manažeři svádějí pirátství nejčastěji na kolegy

BSA rozhodila sítě mezi softwarové piráty

BSA provedla největší mezinárodní zásah proti softwarovému pirátství

USA a Japonsko mají v oblasti informačních technologií nejvíce konkurenční prostředí, zjistila agentura Economist Intelligence Unit

České soudy přitvrdily proti softwarovým pirátům

České firmy za užívání nelegálního softwaru zaplatí průměrně 200 tisíc korun