logo Business Software Alliance

Čtvrtina pirátských stránek obsahuje škodlivý software

Existuje jasná souvislost mezi mírou softwarového pirátství a šířením škodlivých programů. Až 25 % internetových stránek nabízejících nelegální software obsahuje škodlivé viry, trojské koně či spyware.

Protipirátská organizace BSA za půl roku na výměnných (P2P) a torrentových sítích identifikovala nelegální software v hodnotě překračující 18 miliard korun. BSA před bezpečnostními riziky varuje zejména nové vlastníky počítačů, kteří jej obdrželi jako vánoční dárek. Kromě ohrožení soukromí hrozí též právní postihy, i jediné stažení nelegálního softwaru totiž může vést k policejnímu stíhání.

Podle nové studie protipirátské organizace BSA je pirátský software velmi často zdrojem virové nákazy a jiných škodlivých programů (malware). "Je zde jasná spojitost mezi šířením nelegálního softwaru a šířením virové nákazy či jiných škodlivých programů, které ohrožují soukromí a bezpečnost uživatelů počítačů," řekl Jan Hlaváč, tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA. Z analýzy BSA vyplývá, že země s vysokou mírou pirátství čelí vyšší míře šíření škodlivých softwarů, takzvaného malwaru - virů, trojských koňů či spywaru.

"Lidé užívající nelegální software evidentně podstupují mnohem větší riziko, že jejich počítač bude napaden. V důsledku mohou přijít o osobní data, citlivé informace či jinak ohrozit své soukromí," dodal Hlaváč. Bezpečnostní hrozbu představuje rovněž užívání softwaru, který není pravidelně aktualizován. Nelegální software totiž často neumožňuje stahování aktualizací a takzvaných záplat, kterými výrobci softwaru pružně reagují na možné bezpečnostní hrozby.

Příkladem takové hrozby může být šíření viru "Downadup" známého také jako "Conficker worm" v letech 2008 a 2009. Tento virus sám sebe celosvětově implantoval do 8 milionů počítačů. "Podle expertů společnosti Symantec se tento virus rapidně šířil zejména v oblastech s nejvyšší mírou pirátství," dodal Hlaváč. Hackerům pravděpodobně umožňoval zcizit osobní data uživatelů včetně přístupů k jejich bankovním kontům.

Celkem 38 % softwaru se v Česku užívá nelegálně. Ztráty českého softwarového odvětví v důsledku pirátství loni činily 3,3 miliardy korun (168 milionů USD). Česká republika se tak stále drží mezi 30 zeměmi s nejnižší mírou softwarového pirátství. Průměrná míra pirátství v Evropské unii činí 35 %. V Česku se nejvíce nelegálně stahuje nebo prodává software výrobců Adobe, Autodesk, Corel, Microsoft a Symantec.

Pirátské stránky jsou prolezlé škodlivým softwarem

Využívání pirátských internetových zdrojů softwaru představuje značné riziko. Další studie analytiků IDC ukazuje, že škodlivý software - takzvaný malware - se často vyskytuje na internetových stránkách, které nabízejí přístup k pirátskému softwaru a nástrojům pro překonání ochrany legálního softwaru. "Škodlivé viry, trojské koně či spyware obsahuje nejméně čtvrtina takových internetových stránek," varoval Jan Hlaváč. Z 98 analyzovaných stránek 17 % obsahovalo řadu bezpečnostních hrozeb a dalších 8 % přímo nabízelo škodlivý software.

BSA za půl roku podala 2,4 milionu žádostí o odstranění pirátského softwaru

V boji proti nelegálnímu softwaru využívá protipirátská organizace BSA speciální technologii na sledování výměnných (P2P) a torrentových sítí a on-line aukcí. "Jakmile narazíme na nabídku pirátského softwaru, systém okamžitě zažádá o jeho odstranění. Jen v první polovině letošního roku jsme vydali 2,4 milionu žádostí o odstranění softwarů umístěných na P2P a BitTorrentových sítích. To je o 200 % více než ve stejném období loňského roku (2008)," řekl Jan Hlaváč.

K nelegálnímu softwaru monitorovanému protipirátskou organizací BSA přistupovalo prostřednictvím internetu v první polovině letošního roku 2,9 milionu jednotlivců. Hodnota nelegálně stahovaného softwaru dosahovala zhruba 18 miliard korun. "Je to jen kapka v moři. Celkem globální ztráty výrobců softwaru ročně představují 53 miliard dolarů. Vyplývá to z poslední studie BSA a IDC," dodal Hlaváč.

Pozor na "vypečené" Vánoce - i za jediné stažení pirátského softwaru hrozí postihy

Častými pirátskými stahovači jsou čerství majitelé počítačů, kteří se snaží vybavit své stroje populárními komerčními tituly z nelegálních zdrojů. "Často se tak děje po vánočních svátcích, protože nový počítač se stal oblíbeným a snadno dostupným dárkem. To samé platí o vysokorychlostním přístupu k internetu," řekl Hlaváč.

BSA však varuje - lidé si často myslí, že pokud software pouze stahují a nesdílejí jej s ostatními uživateli, jsou právně nepostižitelní. To je ale obrovský omyl. "I pouhé stažení nelegálního softwaru se v Česku považuje za porušení práv autorů," důrazně upozornil Jan Hlaváč. Zatímco nelegální stahování filmů a hudby zákon přímo nepostihuje - protizákonné je pouze jejich sdílení - u softwaru tomu tak není.

Policie tedy může notorické stahovače chytit právě na stahování nelegálního softwaru. "Stahovat software z pochybných zdrojů, jakými jsou peer-to-peer sítě, či služeb jako RapidShare je proto velmi nebezpečné," dodal Hlaváč. BSA kvůli tomu doporučuje stahovat software pouze z legitimních ověřených zdrojů, například ze serverů stahuj.cz, GigaMania.cz nebo slunecnice.cz.

Pokud se přečiny proti autorskému právu dostanou k soudu, tresty mohou být velmi přísné. Soud může uložit vysoké peněžité tresty, nařídit propadnutí věci, či dokonce uložit trest odnětí svobody až do výše pěti let. Dále hrozí nutnost uhradit škodu způsobenou výrobcům softwaru. "Ti se mohou domáhat vysokých finančních kompenzací až ve výši dvojnásobku ceny nelegálně užívaného softwaru," uzavřel tiskový mluvčí protipirátské organizace BSA Jan Hlaváč.

Jak poznat podvodné pirátské obchody :

Další články k tématům - nelegální - P2P - pirátství - software - stahování - škodlivý - Jan Hlaváč

Článek Business Software Alliance ze dne úterý 22. prosince 2009

Další články od Business Software Alliance

Digitální protekcionismus brání rozvoji mezinárodního digitálního obchodu

Globální cloud computing omezuje protichůdná legislativa států

V Praze a na Ústecku se řeší nejvíc případů softwarového pirátství

Česko ztrácí konkurenceschopnost v oblastech IT

Téměř polovina Čechů si pořizuje software nelegálním způsobem

Pozor na klamavou fakturou s nabídkou Office 2011

Finanční postih a ztráta bezúhonnosti odrazují od softwarového pirátství

V Česku je instalováno 36 procent softwaru nelegálně

BSA podezírá 12 tisíc českých firem z možného užívání nelegálního softwaru

Za nelegální software v roce 2011 firmy zaplatí 260 tisíc korun

Před Vánocemi roste zájem o nákup legálního SW

BSA řeší 1600 nových případů pirátství

Snižování míry softwarového pirátství má pozitivní dopady na ekonomiku státu

Průměrná výše odškodného za softwarové pirátství je 240 tisíc korun

Vyjádření BSA k mylné interpretaci softwarového pirátství jaka daňového úniku

Softwarové pirátství jako daňový únik

SW pirátství v ČR je na ústupu

BSA začíná řešit 3500 oznámení o užívání nelegálního SW

Bilance softwarového pirátství

Čtvrtina pirátských stránek obsahuje škodlivý software

McAfee je členem protipirátské organizace BSA

20 tisíc firem dostane obsílku kvůli softwarovému pirátství

Česko obsadilo 26. příčku v celosvětovém hodnocení konkurenceschopnosti IT odvětví

Tuzemské firmy jsou v ohrožení kvůli nelegálním písmům

Protipirátská organizace BSA posílila o tři nové členy

Na pirátském softwaru vydělává stále více mafie

Pirátského softwaru v Česku ubylo Češi užívají 38 procent softwaru nelegálně

BSA zavřela 18 tisíc pirátských aukcí

Za softwarové pirátství firmy průměrně zaplatí odškodné ve výši 240 tisíc korun

Bilance v oblasti softwarového pirátství za rok 2008

V jakých firmách je nejvíce pirátského softwaru

Dvanáct softwarových firem se přidalo do boje s pirátstvím

17 tisíc firem dostalo upozornění kvůli softwarovému pirátství

Česko je na 29. místě v celosvětovém Indexu konkurenčního prostředí IT odvětví

BSA opět osloví 15 tisíc firem kvůli softwarovému pirátství

Mnoho firem užívá v počítačích písmo nelegálně

Pirátského softwaru v Česku neubývá, 39 procent se stále užívá nelegálně

Postihy softwarových pirátů letos přitvrdí

Snížení míry softwarového pirátství přinese Česku miliardy korun

Manažeři svádějí pirátství nejčastěji na kolegy

BSA rozhodila sítě mezi softwarové piráty

BSA provedla největší mezinárodní zásah proti softwarovému pirátství

USA a Japonsko mají v oblasti informačních technologií nejvíce konkurenční prostředí, zjistila agentura Economist Intelligence Unit

České soudy přitvrdily proti softwarovým pirátům

České firmy za užívání nelegálního softwaru zaplatí průměrně 200 tisíc korun